Spor yapmadan zayıflamanın kolay yolları

21 Şubat 2020- Bersu Ekinci0
Untitled-20.jpg

Evet… Hemen daha önce de altını çizdiğim bir gerçeği hatırlatayım: Kilo vermenin öyle kolay “sihirli” bir yolu yok. Yani emek harcamak gerek. Üstelik hem kilo vermek için hem de sonradan kilo korumak için. Ama bir de iyi haber, kilo vermeye yardımcı olan, fazla kilolardan kurtulmak için başvurulabilecek bazı etkili yöntemler var. Bunlardan en önemlisi sağlıklı beslenmek diğeri de spor yapmak. Olması gereken bu. Peki ya spor yapmak için yeteri kadar zaman bulamıyorsanız? İşte o zaman spor yapmadan zayıflamanın kolay yolları devreye girer. Gönül ister bu kombinasyonun bütün parçaları yerli yerine otursun ama bazen bazı koşulları değiştirmek mümkün olmuyor. Eğer siz de böyle bir durumdaysanız o zaman gelin spor yapmadan zayıflamanın kolay yolları neler bir bakalım.

Spor yapmadan zayıflamanın kolay yolları: Bunları not edin

Spor yapmadan zayıflamanın kolay yolları deyince yine uyarayım ki aklınıza öyle “sihirli değnek” falan gelmesin. Madem spor programı uygulayabilmek için yeterli zamanınız yok o zaman bazı küçük noktalara dikkat ederek de kilo kaybetmek mümkün. Gelin bir bakalım, spor yapmadan zayıflamanın kolay yolları neler… Akılda kalması için madde madde sıralayayım:

1- Yatmadan önce yemek yemeyin: Spor yapmadan zayıflamanın kolay yolları konusuna çok klasik bir öneriyle başlayalım. Akşamları uyumak üzere yatağa gitmeden en az üç saat önce yemeyi ve içmeyi kesin. Akşam yemeğinizi sağlıklı seçimlerle erken bir saatte tüketin ve sonra da sırf canınız sıkıldığı için zararlı atıştırmalıklara yönelmeyin. Spor yapmadan zayıflamanın kolay yolları konusunda anlattığım bu ilk ayrıntı, sadece bedeninizin kilo depolamasını önlemekle kalmaz aynı zamanda çok daha rahat, kaliteli bir uyku için de gerekli bir koşul.

2- Fiziksel aktiviteyi artırın: Her ne kadar konumuz spor yapmadan zayıflamanın kolay yolları olsa da şunu hatırlatmak isterim: Kilo vermek için spor yapamıyorsanız bile aktif bir yaşam sürdürün. Aslında bu konuda yapabileceğiniz çok şey var. Asansör yerine merdiven kullanmak, çocuklarınızla parkta oynamak, otobüsten birkaç durak önce inip evinize tempolu adımlarla yürüyerek gitmek gibi. İşte bu kadar kolay!

3- Negatif kalori içeren besinler tüketin: Gelelim spor yapmadan zayıflamanın kolay yolları konusunda bir başka ayrıntıya: Negatif kalori içeren besinler tüketin. Peki bu ne demek? Şöyle anlatayım… Size ihtiyacınız olan enerjiyi verecek, kan şekeri dengenizi bozmayacak, açlık krizlerini önleyecek ama aynı zamanda vücudunuzun yağ depolamasını önleyecek yiyecekler tercih edin demek. Ya da daha kısaca özetlersem, sağlıklı ve akılcı beslenin anlamına geliyor bu öneri. Bu yiyeceklerin hangileri olduğuna gelince.. Her gün kullanabileceğiniz, kolayca bulup satın alabileceğiniz elma, limon, çilek, domates, salatalık, avokado, yeşil sebzeler gibi yiyecekler bunlar…

4- Kendinizi rahat bırakın: Spor yapmadan zayıflamanın kolay yolları konusunda anlatacağım bu ayrıntı bence hepinizin hoşuna gidecek. Kilo verip istediğiniz kiloya geldikten sonra kendinizi haftanın bir tek günü rahat bırakın. Diyelim ki canınız pizza yemek istiyor bir dilim yiyin. Ya da bir kadeh bir şey içmek istiyor, için. Fakat! İşte bundan sonrası önemli… Hemen ondan sonraki öğünden başlayarak kalan günlerde yine ipin ucu sizin elinizde olsun. Yani sağlıklı beslenmeyi sürdürün.

5- Bol su için: Düzenli olarak yazılarımı okuyanlar bilir aslında… Bazen birçok kişi aslında susadığı halde aç olduğunu düşünerek yiyeceklere yönelir. Oysa su içse büyük olasılıkla o açlık hissi de kaybolacaktır. İşte bu yüzden gün içinde kendinizi hiç susuz bırakmayın. Eğer aniden açlık hissederseniz önce bedeninizin size ne anlattığına dikkat edin. Bir bardak su için ve bekleyip sonucu görün, gerçekten aç mısınız yoksa sadece susamış mısınız… Spor yapmadan zayıflamanın kolay yolları konusunda anlatmak istediğim bir başka önemli nokta da bu.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.