Stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlı

29 Ocak 2021- Bersu Ekinci0
kurabiye.jpg

Bu haftaya kilo aldırmayan aynı zamanda lezzetli bir tatlı tarifi ile başlamıştık. İstedim ki tatlı başladığımız bu haftayı yine tatlı bir şekilde bitirelim. Gelin size hafta sonu da rahatça tüketebileceğiniz stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlı tarifi vereyim bu kez. Üstelik bu sağlıklı tatlının içine konulan malzemelerin; mutlu hissettirmekten bağışıklık sistemini güçlendirmeye hatta vücudu toksinlerden temizlemeye kadar uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydaları da var. Şimdi hemen geçelim stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlı tarifine.

Stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlı

Stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlı

Bazen yazılarımda da değiniyorum, stresin hem genel sağlık, hem de kilo alma konusunda olumsuz etkisi olduğuna. Üstelik birçok kişinin de böyle stresli zamanlarda keyif veren yiyeceklere yöneldiği de bir gerçek. Peki böyle bir durumda hem tatlı ihtiyacınızı giderecek, hem de kilo alma anlamında hiçbir zararı olmayacak bir şeyler atıştırmaya ne dersiniz? İşte bugün sizinle yapımını paylaşacağım stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlı tam da böyle bir işe yarıyor.

Haydi o zaman, hemen bir bakalım stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlı için gereken malzemeler neler. Bu arada… Yeri gelmişken kullanılan malzemelerin fazla olmadığını ve gayet de kolay hazırlandığını not düşelim.

Gereken malzemeler

 • Yarım su bardağı dolusu çiğ badem
 • Bir tane muz
 • Bir su bardağı Medine hurması
 • İki yemek kaşığı çiğ, toz kakao
 • Bir su bardağı yulaf

Nasıl yapılır?

Stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlı hazırlamak için gereken malzemeler işte bunlar. Şimdi gelelim bu tatlının hazırlanışına. Bunu da adım adım anlatalım:

 1. Öncelikle muzu soyup dilimleyin.
 2. Sonra da Medine hurmalarının çekirdeklerini çıkarıp bir yarım saat kadar su içinde bekletin ki yumuşasın.
 3. Sonra stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlı hazırlamak için ilk adım olarak bütün malzemeleri yani dilimlenmiş muzu, çekirdekleri çıkarılmış Medine hurmasını, çiğ bademi, toz kakaoyu blender’a koyun. (Yulaf bu aşamada kullanılmayacak.)
 4. Sonra blender’ı karıştırın.
 5. Elde ettiğiniz karışımı bir geniş kaba koyun ve üzerine yulafı da ekleyin ve bu kez bir tahta kaşık yardımıyla karıştırın.
 6. Sonra bu karışımı bir yemek kaşığı yardımıyla alın ve kaşığı ters çevirerek şekil verin. Bir servis tepsisine koyun. Stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlı elde etmiş oldunuz.
 7. Arzunuza göre tatlının üzerini, çekilmiş Hindistan cevizi ile süsleyebilirsiniz.
 8. Sonra tatlınızı buz dolabına koyun ve orada bir saat ya da biraz daha fazla bekletin.
 9. Bu sürenin sonunda çıkarın ve stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlınızı keyifle tüketin.

İşte bu kadar kolay. Şimdi gelelim stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlı hakkında eklemek istediğim son notlara. Bu tarifin içine konulan bütün malzemeler kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için sağlık faydalarına sağlık. Ayrıca sağlıklı bir atıştırmalık seçeneği. Şimdi gelelim stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlı hazırladığınızda elde edilecek sağlık faydalarına.

 • Öncelikle yazının girişinde de söylediğim gibi stresli zamanlar için keyifli bir atıştırmalık, psikolojinizi yükseltir.
 • Bağışıklık sisteminizi destekler.
 • Kullanılan bütün malzemelerin lif oranı yüksektir. Bir yandan ağız tadı verirken bir yandan da tokluk hissi yaratır.
 • Kullanılan malzemelerin antioksidan özelliği de vardır.

Stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlı konusunda son notu da eklemek isterim. Her ne kadar zararlı bir malzeme içermese de siz yine de bu tatlıyı tüketirken ölçülü kalın, miktarı abartmayın.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.