Stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları

14 Eylül 2020- Bersu Ekinci0
eeee-1.jpg

Son zamanlarda toplum içinde hem formda kalmak hem de hayatını daha kaliteli yaşamak isteyenlerden sık sık duyduğum iki soru var: Stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları neler? Aslına bakılırsa, stres çağımızın en önemli sorunlarından biri. Sağlığın her alanında olduğu gibi kilo konusunda da etkisi var üstelik. İnsanı hem fiziksel hem de psikolojik bir varlık olarak düşünürsek bu durum son derece normal. Stres, sadece duygu dünyasını değil tartıya çıktığınız zaman gördüğünüz rakamı da etkiler, yani kilo almaya da yol açabilir. O zaman gelin bir bakalım stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları konusunda neler yapabiliriz.

Hayat zor elbette. Bu zorluğun derecesi herkes için farklı olsa da inanın bana kimsenin hayatı kolay değil. Dışarıdan bakıldığında kusursuz gibi görünenler de dahil! Stresi, fırtınalı bir denizin kıyıya vuran dalgaları gibi düşünün. Bu dalgalar psikolojinizi, bakış açınızı, hayattan zevk alma düzeyinizi olumsuz etkilediği gibi kilo vermek ya da kilo korumak gibi alanları da sarsar.

Yani hissedilen stres, sadece duygu dünyasını değil fiziksel görünümü de etkiler. Sadece kilo vermek, zayıflamak ya da kilo korumak için değil ruhen ve bedenen sağlıklı olmak için de stresi kontrol altına alıp bununla başa çıkmayı öğrenmek gerek.

Stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları konusuna çok basit bir çıkarımla devam edelim: Hangimiz sürekli stres altında olmayı ister ki? Bu son derece yıpratıcı ve yorucu bir durum.

Stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları: Bunlara dikkat

Stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları

Bir beslenme ve sağlıklı yaşam eğitmeni olarak beni çok ilgilendiren bir konu bu. Çünkü biliyorum ki, kilo vermek,  zayıflamak isteyenlerin hatırı sayılır bir bölümü bu noktaya stres yüzünden geldi. Stres, vücudunuzdaki hormonların dengesini bozar çünkü. Aynı zamanda birçok kişi stresle başa çıkabilmek için yiyeceklerden medet umar.  Özetle, söylemem gerekirse kilo vermek, kilo korumak ya da genel anlamda hem ruhen hem bedenen sağlıklı olmak istiyorsanız stresle mücadele etmeyi de öğrenmeniz gerekir.

O zaman gelin hem stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları neler sorularına cevaplar bulalım hem de bu durumla mücadele etmek için gereken çok basit ama önemli ipuçlarına bir bakalım.

Stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları konusuna çok net bir cümle ile devam edelim:  Evet stres kilo aldırır! Hem de iki şekilde.

Stres altındayken vücut kortizol denilen hormonu salgılar. Bu hormon da vücudun bazı bölgelerinde yağ birikmesine neden olur. Yaşadığınız stres nedeniyle vücut da kendini tehlike altına hissedip savunmaya geçer. Yani metabolizmanın düzeninde de olumsuz anlamda değişiklikler olur.

Bir de üstüne üstlük biraz önce de söylediğim gibi birçok kişi stresle başa çıkabilmek için kendini yemeye verir. Bu da kilo vermek, zayıflamak ya da formunu korumak isteyenler için son derece olumsuz bir durum.

Peki ne yapacağız?

Stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları konusuna bu alanda yardımı olacak çok basit ama gerçekten etkili önerilerle devam edelim:

Hiç değilse geceleri sosyal medyadan uzak durun

Stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları konusuna bu maddeyle başlamak istiyorum. Çünkü çağımızın en önemli bağımlılıklarından biri bu: Akıllı telefonlar aracılığıyla peşimizi hiç bırakmıyor sosyal medya. Bana sorarsanız geceleri sosyal medyada dolaşıp, bazen günlük olaylar hakkında yapılan moral bozucu paylaşımları okumak ver dertlenmek yerine bu mecranın  tamamen dışında kalın. Yani telefonunuzu elinizden bırakın. Ailenizle, arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle kaliteli vakit geçirmeye çalışın. Böylece stres ile başa çıkabilmek için son derece gerekli olan sağlıklı bir uykuya da hazırlık yapmış olursunuz.

Gün içinde kahve çay tüketimini sınırlandırın

Stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları

Çok fazla kahve ya da çay tüketmek vücudunuzun kortizol ve adrenalin seviyesini yükseltir. Yani vücudunuzun hormonal dengesini bozar. Biliyor musunuz bu durum da stresi daha çok artırır. Yani bir tür kısır döngü. Bunun yerine özelikle de öğleden sonra kahve ya da çay tüketimini azaltın ya da sıfıra indirin. Bu sizin daha az stresli hissetmenizi sağlayacağı gibi  sağlıklı bir gece uykusuna giden en sağlam yoldur. Gördüğünüz gibi yine aynı noktaya yani sağlıklı uykuya geldik. Stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları konusunda altını çizmek istediğim konulardan biri de bu.

Kaliteli bir uyku çekin

Şimdi stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları konusunda sıra sağlıklı uykuya geldi. Biliyor musunuz, geceleri 7 ile 9 saat arasında iyi bir uyku çekmek hem fiziksel hem ruhsal sağlığınızı olumlu etkiler. Haydi, daha net konuşayım: Bunun için bir zorunluluktur. Sağlıklı bir uyku iyice dinlenmenizi, enerji depolamanızı sağlar. Ayrıca bildiğiniz gibi gece geç saatlere kadar uyanık kalmak; kilo vermek konusunda da zararlı, İlerleyen saatlerde acıkır ya da sırf canınız sıkıldığı için gereksiz yiyecek tüketebilirsiniz.

Doğada yürüyüş ya da yoga yapın

Stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları konusunda son bir not da paylaşmak istiyorum. Bazen sakin bir ortamda, doğada yürüyüşe çıkmak ya da yoga yapmak hem zihninizi hem de bedeninizi gevşetmeye yardımcı olur. Bunu da aklınızda tutun lütfen.

Stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları konusunu böylece toparlayalım.

Sözün burasında size stresi yenmeye destek sağlayan aynı zamana kilo verme konusunda da yardımı olan yiyecekleri hatırlatmak isterim. Bu konuda ayrıntılı bilgi için gereken yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.