Stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları

12 Ekim 2020- Bersu Ekinci0
annannaa.jpg

Hayat zor! İnsan ne yaparsa yapsın stres dolu olaylardan ya da dönemlerden kaçamıyor. Stresin genel sağlığa zararları çok elbette. Ama bir bütünsel beslenme danışmanı ve sağlıklı yaşam eğitmeni olarak bu konuya da kendi alanımın perspektifinden bakmak istedim. Gelin bugün özellikle de kilo vermek ya da formda kalmak isteyenleri zorlayan bir ayrıntısına bakalım stres konusunun. Stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları paylaşayım sizinle. Bildiğiniz gibi stres, başlı başına bir kilo alma nedeni bile olabiliyor kimi zaman. Ama eğer böyle zamanlarda nasıl beslenmek gerektiğini bilirsek işimiz daha da kolaylaşır. Bence sözü çok uzatmadan başlayalım stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları neler bakmaya.

Yukarıda da söylediğim gibi hayat öyle sadece toz pembe anlardan oluşmuyor. Her ne kadar elimizden geldiğince kaliteli yaşamaya çalışsak da kimi zaman strese girmemek, bundan kaçmak mümkün değil. Bir sevdiğimizin kaybı, ekonomik sorunlar, bazen karşılaştığımız sağlık sorunları stres yaratabilir. Bunlar duygusal kaynaklı stres nedenleri. Bir de fiziksel stres var ki  kimi zaman fazla egzersiz yapmak, dengede tutulamayan kan şekeri, hatta yanlış yiyecekler tüketmek bile buna yol açabilir.

Özellikle duygusal stres durumlarında da birçok kişinin bunu yiyerek bastırmaya çalıştığını biliyorum. Ne yazık ki böyle durumlarda el uzatılan yiyecekler aslında kilo almak başta olmak üzere genel sağlık sorunlarına yol açacak nitelikte olanlar.

İşte bu yüzden stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları benim önem verdiğim bir konu. Nasıl ki eğer ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa uyku düzensizliği, hazımsızlık gibi bazı sorunları doğru beslenmeyle çözebiliyorsak stres için de aynı durum geçerli. Kilo alma tuzağına düşmeden ya da kilo verme yolunda başarısızlığa uğramadan, doğru besinler seçerek stresli zamanların üstesinden gelmek ve bu durumla başa çıkabilmek mümkün.

Stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları

Stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları

Stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları derken size böylesine zor zamanlarda tercih etmeniz ya da uzak durmanız gereken besin grupları hakkında bazı genel bilgiler vereceğim.

İşte stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları…

Vücudunuzun su ihtiyacını giderin:  İşte “aklın yolu bir” deyişini hatırlatacak bir durum: Her koşulda sağlığı korumanın yolu da bir. Nasıl ki kilo vermek ya da kilo korumak için yeteri kadar su içmeniz gerekiyorsa aynı durum stresle başa çıkmak için de geçerli. Neden biliyor musunuz? Yapılan bilimsel çalışmalara göre susuz kalmak vücuttaki kortizol yani stres hormonu seviyesini yükseltir. Bunu önlemek için de kendinizi susuz bırakmayın, yeteri kadar su tüketin. Eğer çok fazla kahve ya da alkol tüketiyor ya da fazla terliyorsanız günlük su alımınızı da artırın. Stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları konusunda söylemek istediklerimden biri bu.

Omega 3 içeren besinler tüketin: Şimdi devam edelim stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları konusuna. Omega 3 sağlıklı yağ asitlerine özellikle de stresli olduğunuzda her zamankinden daha fazla ihtiyacınız var. Çünkü bu yağ asitleri stresli zamanlarda salgılanan kortizol ve adrenalini kontrol altında tutmayı sağlar. Somon, ton balığı, ceviz, chia tohumu, kenevir tohumu Omega 3 alabileceğiniz kaynaklar.

Uykuya gereken önemi verin: Sırada stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları konusunda değinmek istediğim bir başka ayrıntı var. Evet, biliyorum stresli zamanlarda uykuya dalmak bazı kişiler için zor olabilir. Her ne kadar bazı insanlar stres dönemlerinde neredeyse hiç uyanmadan uyuyorsa,  tam tersine bazılarının da gözüne uyku girmez. Oysa günde 7 ile 9 saat arasında uyumak genel sağlık açısından olduğu kadar stres altındayken de çok önemli. Ve mutlaka karanlıkta uyuyun. Bu melatonin salgılanması açısından önemli.  Çünkü “uyku hormonu” da denilen melatonin, iyi bir antioksidan.  Bu sayede gece boyunca hücreleriniz yenilenir ve toksinlerden temizlenir. Yani uykunun iyileştirici gücü olduğunu söyleyenler hiç haksız değil.

Rafine şekerden uzak durun:  Stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları konusunda yapmanız gerekenleri böyle toparladık. Peki ya yapmamanız gerekenler? Bunların en başında da strese giren birçok kişinin yaptığı yanlış geliyor. Hemen şeker ve zararlı karbonhidrat içeren yiyeceklere deyim yerindeyse “saldırmak:” Aslına bakarsanız bunun stres yönetimine hiçbir faydası yok. Tam tersine bu yiyeceklerden uzak durmak gerek. Neden böyle olduğunu anlatayım: Rafine şeker ya da zararlı karbonhidrat içeren besinler kan şekerinde dalgalanmaya neden olur.  Yani aniden yükselen kan şekeri sonra aniden düşer. Bir türlü dengede tutmak mümkün olmaz. Kan şekeri düşünce de kortizol hormonu salgılanır. Bunun da stresi artırdığını artım biliyoruz. Yani stres dönemlerinde şekerli besinlere yönelerek aslında kendinizi bir kısır döngünün içine çekiyorsunuz demek bütün bunlar. O yüzden de gerilim hissettiğinizde bunu yiyerek alt etmeye çalışmayın.

Stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları konusunu böylece özetleyelim. Bir de hem stresi önlemeye hem de kilo vermeye yardımcı olan besinler var. Bu konuda biraz daha bilgi edinmek ve yazıma göz atmak isterseniz linki burada.

Stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.