Stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler

6 Ocak 2020- Bersu Ekinci0
stres.jpg

Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için her zaman vurguladığım bir ayrıntıdır: Stresten uzak durmak. Çünkü stres, hormon dengesini bozarak “yalancı” açlığa ve gereksiz besin tüketimine neden olur. Bu da kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için tehlikeli bir durum. Peki stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler  neler, bunlardan  haberdar mısınız? Elbette gevşemenin başka yolları da var ama beslenmeyle de bu sorunu kontrol altına alabilmek mümkün.  Yeni yılın bu ilk yazısında Stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler konusunda birkaç söz söylemek istiyorum. Ne de olsa yeni bir başlangıç yaptık, hayatımıza farklı bir düzen verip daha sağlıklı ve daha huzurlu günler yaşamak istiyoruz. O zaman gelin bir bakalım stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler hangileri ve hangi özellikleriyle bunu sağlıyorlar….

Stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler: İşte liste

Yulaf ezmesi: Stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler konusuna yulaf ezmesiyle başlamak istiyorum. Yulaf ezmesi, kompleks bir karbonhidrattır ve mutluluk hormonu da denilen serotonin salgılanmasına yardımcı olur. Bu da stresten kurtulmanızı sağlar.  Ayrıca yulaf ezmesinin bol lif içerdiğini ve sindirimi düzenlemeye yardımcı olduğunu da söylemem gerek sözün burasında.

Yağlı balıklar: Bu tür balıklar Omega 3 adı verilen yağ asitleri içerir. Yapılan araştırmaların kanıtladığına göre bu sağlıklı yağ asitleri, stres hormonlarını azaltıp depresyonu önlemeye yardımcı olur. Psikiyatri uzmanları da son yıllarda bu balıklarda bulunan sağlıklı yağları depresyon tedavisinin bir parçası olarak kullanıyor. Bu arada Omega 3’ün kalp sağlığını koruduğunu da söylemem gerek. Stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler konusunda yağlı balıkları da söyledim.  Peki ama hangileri o balıklar? Hemen sayayım: Ton balığı, somon balığı, morina. Bunlara ek olarak karidesin de bu listede yer aldığını hatırlatmak isterim.

Narenciye ürünleri: Stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler konusunu narenciye ürünleriyle sürdürelim. Portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler sadece bağışıklık sistemini ve yağ yakımını destekleyen C vitamini içermez aynı zamanda bu meyvelerde glutatyon da bulunur. Peki neden vurguladım bu glutatyonu? Şunun için: Glutatyon, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu serbest radikallerden korur. Stresli olduğunuzda bağışıklık sisteminiz düşer ve bu da daha fazla strese neden olur. İşte bu yüzden sadece kilo vermek için değil aynı zamanda sağlıklı kalmak ve stresten uzak durmak için de bağışıklık sisteminizi sağlam tutmalısınız.

Kabak çekirdeği: Gelelim stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler konusunda keyifli bir ayrıntıya. Hatırlarsanız size daha önce kabak çekirdeğinin kilo vermeye etkilerini anlatmıştım uzun uzun. Bu kez konumuzla ilgili kısmına değineceğim. Kabak çekirdeği, bol miktarda magnezyum içerir. Magnezyumun yetersiz alımı, stres hormonu denilen kortizolu artırır ve bu da doyurulması güç bir açlık duygusuna sebep olur.  İşte ara öğün olarak tüketeceğiniz bir avuç tuzsuz kabar çekirdeği de bu magnezyum eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur.

Yaban mersini: Stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler konusuna bir başka lezzetli ve faydalı meyveyle devam edelim. Çok iyi bir C vitamini kaynağı olan bu meyve aynı zamanda stresi azaltmaya yardımcı antioksidanlar da içerir. Biraz önce de söylediğim gibi C vitamini stres hormonlarını azaltıp bağışıklığı güçlendirir. Bağışıklığın güçlü olmasının stresle mücadele etkili olduğunu bir önceki maddede anlatmıştım bir kez daha hatırlatmak isterim.

Bitki çayları: Konumuzu, bitki çayları ile toparlayalım istedim. Stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler konusunda son noktayı, genel olarak insanı sakinleştiren çaylarla bitirelim. Stresiniz arttığında çay ya da kahveye yöneliyorsanız gelecek sefere bu alışkanlığınızı değiştirin. Onun yerine papatya çayı, nane çayı gibi seçeneklere yönelin. Bu tip çaylar, sakinleştirici içeriğe sahiptir ayrıca bunlarda kafein de bulunmaz.  Fakat bitki çaylarının bazıları içerikleri nedeniyle herkese iyi gelmeyebilir. O yüzden bitki çayı tüketmeden önce doktorunuza bir danışın derim.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.