Stresi azaltan ve kilo aldırmayan sağlıklı yiyecekler

29 Nisan 2020- Bersu Ekinci0
emekli.jpg

Son zamanlarda yoğun bir stres altındayız. Çoğumuz evlerimizden dışarıya adım atamıyoruz çok gerekmedikçe, her şeyi dört duvar arasında yaşamak zorundayız. Görünüşe göre hayatımızın normal akışına dönmesi de biraz zaman alacak. İşte bütün bunlar da stres seviyesini yükseltiyor. Fakat öte yandan da unutmamak gerekir ki hem genelde sağlıklı olmak için hem de kilo vermek ya da kilo korumak için stres en zararlı etkenlerden biri. Özellikle de böyle bir dönemde bağışıklık sistemini güçlü tutmak için de stresten uzak olmak durumundayız. Şunu söyleyeyim ki, stresten doğru beslenerek kurtulabilmek mümkün. Gelin bugün stresi azaltan ve kilo aldırmayan sağlıklı yiyecekler konusunda biraz sohbet edelim. Ama aklınıza stresi azaltan yiyecek deyince hemen şeker ya da karbonhidrat seviyesi yüksek olanlar gelmesin.  İşte stresi azaltan ve kilo aldırmayan sağlıklı yiyecekler.

Stresi azaltan ve kilo aldırmayan sağlıklı yiyecekler konusuna, stresin kilo almaya yol açtığını hatırlatarak başlamak istiyorum. Bunun nasıl olduğuna gelince… Stres sadece ruh sağlığını olumsuz etkilemez aynı zamanda bedensel sağlık için de bir tehdit.

Stres altındayken kortizol salgısının arttığı ve bunun da fazla yemeğe, kilo almaya neden olduğu bilinen bir gerçek. Fakat son bilimsel araştırmalara göre stresin kilo üzerindeki etkisi sadece bu kadar değil. Bir sorun daha var. Kortizolun insülin direncini tetiklediğini yani kan şekeri dengesini bozarak açlık hissine ve gereğinden fazla yemeğe yol açtığı zaten çok uzun zamandır biliniyordu. Fakat daha yeni araştırmaların ortaya koyduğuna göre kortizol aynı zamanda bazı hücrelerin yağ hücresine dönüşmesine de neden oluyor. Yani stres, fazla yemeden de kilo almaya neden olabilir ya da kilo vermeyi olumsuz etkileyebilir.

Oysa doğru besin tercihleriyle bu stresi yenmek mümkün. Bu girişin ardından gelin bakalım stresi azaltan ve kilo aldırmayan yiyecekler hangileri… İşte yedikçe hem vücuda vitamin ve mineral sağlayan hem de stresi yönetmeyi ve yenmeyi kolaylaştıran besinler.

Stresi azaltan ve kilo aldırmayan sağlıklı yiyecekler

Mango: Stresi azaltan ve kilo aldırmayan sağlıklı yiyecekler konusuna bu tropikal meyve ile başlamak istedim. Çünkü bütün faydaları bir yana bu meyvenin sadece kokusu bile rahatlamaya yardımcı olur. Ayrıca içerdiği C vitaminiyle hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de yağ yakmanızı sağlar.

Kabak çekirdeği: Stresi azaltan ve kilo aldırmayan sağlıklı yiyecekler konusuna eğlenceli bir yiyecekle devam edelim. Kabak çekirdeğinin stresle mücadele konusunda en önemli özelliği içerdiği çinko. Bu sayede stresi azaltır. Ayrıca iyi bir sağlıklı yağ kaynağıdır. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta tüketirken tuzsuz olanı tercih etmek ve bir avuçtan fazla yememek gerektiği.

Çilek, yaban mersini, ahududu, böğürtlen: Bu meyvelerin kilo vermek ve kilo korumak konusundaki en etkili özelliği şeker oranlarının yüksek olmaması. Bu güzellik cepte! Bunun yanı sıra hepsi çok değerli antioksidanlar içeriyor. Bu antioksidanlar da vücudun stresten kaynaklanan serbest radikallere karşı savaş vermesini ve onların olumsuz özelliklerini ortadan kaldırmasını sağlıyor.

Somon balığı: Stresi azaltan ve kilo aldırmayan sağlıklı yiyecekler konusuna lezzetli ve faydalı bir başka besinle devam edelim. Somon balığının, Omega 3 kaynağı olduğu ortada. Omega 3 de stres hormonlarının yarattığı olumsuz etkilerle savaşmakta birebir!

Kinoa: Vitamin ve mineral zengini kinoa da stresi azaltan ve kilo aldırmayan yiyecekler arasında önemli bir yere sahip. Bunun en önemli nedeni de içerdiği B vitamini. Eğer depresyon gibi bir sorun yaşadıysanız doktorunuzun size B vitamini önerdiğini de hatırlarsınız. İşte kilo vermek ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin en önemli yardımcılarından biri olan kinoa, B vitamini sayesinde stres yönetimini sağlar.

Kuşkonmaz: Gelelim stresi azaltan ve kilo aldırmayan sağlıklı yiyecekler arasında bir başkasına. Kuşkonmazın en önemli özelliği içerdiği triptofan. Bunun neye yaradığına gelirsek… Triptofan, seretonin salgılanmasını artıran bir amino asittir. Seretonin ise mutlu ve stressiz bir hayatın sırı. Eğer vücudunuz yeterli miktarda serotonin üretirse bu da psikolojik durumunuzun iyi olmasını sağlar.

Ispanak ve pazı: Stres anında salgılanan kortizol seviyesini düşürmek için magnezyuma ihtiyacınız olduğunu hatırlayın. İşte ıspanak ve pazı da gereken magnezyumu alabileceğiniz yeşil yapraklı sebzelerden. Bu yüzden de stresi azaltan ve kilo aldırmayan sağlıklı yiyecekler arasında yer alıyor.

Kakao: Benim de sevdiğim mutluluk kaynaklarından biri. Ama lütfen hemen aklınıza çikolata gelmesin. Kakaonun stresi azaltan ve kilo aldırmayan sağlıklı yiyecekler arasında yer alma nedenine geline… Kakao mutluluk hissi veren dopamin ve serotonin salgılanmasına yardımcı olur. Bu sayede de bir yandan sizi stresten kurtarırken bir yandan da böyle dönemlerde ortaya çıkan açlık hissini bastırır. Yeri gelmişken çiğ kakao kullanmanız gerektiğini hatırlatayım.

Portakal, mandalina, greyfurt: Yani özetle narenciye ürünleri. Bunların neden stresi azaltan ve kilo aldırmayan sağlıklı yiyecekler arasında yer aldığına gelirsek… Narenciye ürünleri glutatyon içerir. Glutatyon da bağışıklık sistemini güçlendirip vücudunuzu serbest radikallerden korur.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.