Stresle başa çıkmanın yolları - BERSU EKİNCİ

25 Ocak 2018- Bersu Ekinci0
ana-4.jpg

Hayat böyle, herkesin başına gelebilir. Bazen aslında sonradan çok saçma bulacağımız nedenlerle bazen de gerçekten işler ters gittiği için kendimizi kötü hissederiz. Bu öyle tuhaf bir ruh halidir ki sanki hiç bitmeyecek gibi gelir insana. Ama biter! Bitmese de siz bitirirsiniz. Peki ya hayatımızda işler istediğimiz gibi gitmediğinde kendimizi nasıl motive edelim. İşte kendi kendini motive etmenin, stresle başa çıkmanın yolları.Söyledik ya herkesin başına gelebilir diye. Patron maaşınıza istediğiniz kadar zam yapmaz, iş arkadaşlarınızla aranız aniden bozulur. Terslik bu ya! Geldi mi üst üste gelir. Eşiniz ya da sevgilinizle de aranız limonileşti birden. Ya da çocukların dersleri pek de iyi değil. Dünya üstünüze üstünüze geliyor sanki, nefesiniz daralıyor. Sanki hayatınızın geri kalanı böyle gidecekmiş gibi hissediyor olabilirsiniz. Ama bu doğru değil. Bu karamsarlığa teslim olmamak gerek. Bunun için de insan kendi kendini motive etmeli ve bakı açısını değiştirmeli. Peki bunu nasıl yapacağız. İşte işler ters gittiğinde kendi kendini motive etmenin küçük sırları.

Yürüyüşe çıkın

Derler ki etrafınızdaki manzara değiştiğinde sizin de hayata bakışınız ve ruh haliniz değişir. Bu görüş kesinlikle doğru. Hava ister soğuk olsun ister sıcak siz buna aldırmayın, giyinip kuşanıp dışarı çıkın. Derin nefesler alarak yürüyüş yapın. Eğer küçük bebeğiniz varsa onu da alın yanınıza. Ya bir parka gidin ya da keyfinizi yerine getirecek başka bir yere. Zaten büyük olasılıkla bu yürüyüş sırasında sizi rahatsız eden, karamsarlığa kapılmanıza neden olan sorun neyse, büyük olasılıkla onu çözmek için yeni, o ana kadar aklınıza bile gelmeyen yollar bulacaksınız.

Yakın bir arkadaşınızı arayın

İşte bunun için söylenir “iyi arkadaşlar, dostlar biriktirin.” Yani hayatınızda sizi anlayacak bir arkadaşınız olsun. Sizi gerçekten “iyi ve doğru okuyacak” bir arkadaş, birçok sorunun çözümü olabilir. Kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda bu arkadaşınızı arayın. Canınızı sıkan her neyse onunla konuşun, tartışın. Belki de size soruna bakış açınızı değiştirecek yeni yollar gösterecektir.

Minnettar olmak için bir neden bulun

Hayatınızda elbette şükredecek bir sürü neden vardır. Kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda onları düşünün. Hatta minnettar olmak, şükretmek için yeni nedenler bulun. Eşiniz, çocuğunuz, eviniz, işiniz, anne- babanız… Yani aslına bakılırsa; dikkatli bakarsanız şükredecek öyle çok şey bulabilirsiniz ki!

Ilık bir duş alın

Rahatlamanın ve kötü düşüncelerden arınmanın en etkili yollarından biri. Küveti suyla ve duş köpüğüyle doldurun, kendinizi bu yumuşaklığın içine bırakın ve gözlerinizi kapatıp sıcak suyun, güzel kokuların keyfini çıkarın. O ortam sizi rahatlatacaktır. Banyodan dışarı adım attığınızda sorununuz her neyse onun çözümü için de ilk adımı atmış olacaksınız.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.