WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

Stresten kurtulmanın en etkili yolu - BERSU EKİNCİ

18 Nisan 2018- Bersu Ekinci0
alala-1280x853.jpg

Haydi gelin bu kez bir değişiklik yapalım. Birkaç saatliğine gündelik koşturmadan, ofisteki sorunlardan, evdeki zorunluluklardan kaçıp sadece kendimizi düşünelim! Nasıl mı? Stresten kurtulmanın en etkili yolu nedir bunu anlatacağım şimdi size. Hani hep söylüyorum ya; stres, sadece psikolojik değil hormonal dengenizi de bozup kilo almanıza sebep olur. İşte bunun önüne geçmenin çok etkili bir yolu var: Ilık bir banyo. Ama öyle sıradan bir banyo değil. Atmosferi, dekoru, sesleri ve kokularıyla özel hazırlanmış bir banyo. Sonrasında da keyifli bir gevşeme çayı. Şunun şurasında bir gece bir kaç saat kendimize ayıracağız. Gelin anlatayım size stresten kurtulmanın en etkili yolu ne ve bu seremoniye nasıl hazırlanacağız.

Gündelik hayatın, bedenimizde ve ruhumuzda bıraktığı bütün stresten kurtulmanın en etkili yolu bütün algılarımızı dış dünyaya kapatıp sadece rahatlamaya odaklanmak. Bunun için de yapılabilecek en etkili eylem, kendimize muhteşem bir banyo hazırlamak. Nasıl mı? İşte böyle!

Küveti ılık suyla doldurun. Tam yarıya kadar dolmuşken de içine cildinize iyi gelecek, güzel kokulu yağlar katın. Sonra küveti doldurmaya devam edin. Dilerseniz, lavanta, yasemin ya da gül kokulu yağlar kullanabilirsiniz. Çünkü bütün bu bitkilerin kokusunun insanı rahatlattığı biliniyor.

Kaslar için banyo tuzları

Ama elbette stresten arınmak için güzel bir banyo hazırlarken kendimize yeni stres kaynakları da yaratmamamız gerekir. İşte bunun için küveti doldurduğumuz suyun sıcaklığına dikkat etmeliyiz. Yani su ne cildimizi kurutacak kadar sıcak olmalı ne de sonunda bizi hasta edecek kadar soğuk. Uzun lafın kısası ılık bir banyo hazırlayacağız kendimize.

Stresten kurtulmanın en etkili yolu dedik ama, yapılan bilimsel araştırmalara göre bu amaçla duşa ya da küvete giren insanların çoğu, kendilerini sulara bırakıp gözlerini kapatır kapatmaz, beyinleri “koşturmaya” başlıyor. Gün içinde olup bitenler, ertesi gün yapılması gerekenler birer birer üşüşüyor. İşte bunu önlemek yani düşüncelerin tam da kaçmak istediğimiz yerlere süzülmesini önlemek için yapılacak en iyi hareket, elimize bir vücut fırçası alıp kendimize masaj yapmak. Böylelikle hem dikkatimiz, bizi strese sokan olaylara yönelmeyecek hem de kan dolaşımımız hızlanacak. Böylece banyodan çıktığımızda sadece ruhumuz değil cildimiz de canlanmış olacak.

Stresten kurtulmanın en etkili yolu konusunun bu noktasında sıra geldi banyo tuzlarına. Neden ruhumuzla birlikte kaslarımızı da rahatlatmayalım ki? Bunun için tek yapılması gereken, banyo tuzlarından faydalanmak. Bu tuzlarla yapılan masaj, egzersiz yerine geçtiği gibi bedenimizin çeşitli bölgelerindeki ağrılara karşı da etkilidir. Ama bitmedi! Banyo tuzları cilt için de etkili bir detoks sağlar.

Ortamı renklendirmek gerek!

Madem bu kadar hazırlandık, stresten kurtulma banyomuzu biraz daha renklendirelim. Neden olmasın ki? Küvetin etrafına birkaç tane mum yerleştirmeye ne dersiniz? Yanına bir de rahatlatan bir müzik! Banyo tuzlarıyla masajımızı bitirip cildimizi arındırıp kaslarımızı rahatlattıktan sonra gözlerimizi de kapatıp kendimizi müziğin ve kokuların ritmine bırakabiliriz.

Kendimizi ılık suyun kollarına bırakıp bedenimizi ve ruhumuzu rahatlatırken yüzümüze bakım maskeleri de uygulayabiliriz. Cildimize derin bir temizlik sağlamak için üretilmiş nemli ortam maskeleri bu iş için ideal.

Bu rahatlatıcı banyodan hem bedenimizi hem de ruhumuzu arındırıp çıktıktan sonra sıra geldi uykuya hazırlanmaya. Ilık sulara veda ettikten sonra yumuşacık bir bornoza ya da çok sevdiğiniz pijamalara sarılmak sizi daha fazla rahatlatmaz mı?

Derin bir uyku bizi bekliyor

Stresten kurtulmanın en etkili yolu olan gevşeme banyomuzu bitirdikten sonra bir bardak melisa çayı ya da papatya çayı keyfinize keyif katacaktır. Sonra ne mi yapacağız? Elbette derin ve güzel bir uyku! Bütün bunlar ertesi sabah her zamankinden daha dinç ve gevşemiş bir şekilde kalkıp, günlük hayatın koşturmacasına karışmamızı sağlayacak.

Ne dersiniz, denemeye değmez mi?

Stresten kurtulmanın en etkili yolu hakkında size vereceğim ipuçları şimdilik bu kadar. Buna ek olarak sağlıklı gece alışkanlıklarıyla ilgili yazımı okuyup kendinize göre yeni bir rota da çizebilirsiniz. Konuyla ilgili yazımın linki burada!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.