Sürekli aç hissetmenin nedenleri

21 Mart 2018- Bersu Ekinci0
MANSET.jpg

Ne yapsanız olmuyor, ne yeseniz doymuyorsunuz? Mideniz sürekli size “ben açım” diye fısıldıyor. Oysa amacınız belki biraz kilo vermek belki de kilonuzu korumak. Peki neden oluyor bu? Sürekli aç hissetmenin nedenleri neler? Özellikle de yakında daha ince giysiler giymeye başlayacağımız şu günlerde kafanızı kurcalayan bu sorunun olası cevaplarını birlikte bulmaya çalışalım: İşte sürekli aç hissetmenin nedenleri…

Sürekli aç hissetmenizin 6 olası nedenini şöyle sıralayabiliriz:

1- Aslında aç değilsiniz, yeterince su içmiyorsunuz

Kulağa tuhaf gelebilir ama biraz düşündüğünüz zaman son derece mantıklı bir açıklama bu. Yapılan araştırmalara göre de sürekli aç hissetmenin nedenleri arasında ilk sırada geliyor susuzluk! Peki neden böyle oluyor, yani insan neden susuz kaldığı halde kendini aç hissediyor? Bunun nedeni beyninizin hipotalamus bölgesinin gelen sinyalleri karıştırması! Yani aslında bedeniniz susuz olduğu halde size açlık sinyalleri göndermesi. Bunu önlemek için yapacağınız çok basit: Kendinizi aç hissettiğinizde önce bir bardak su için ve biraz bekleyin. Eğer açlık hissiniz geçiyorsa gerçekte aç değilsiniz demektir. Bence bunu en azından birkaç kez deneyin. Belki de gereksiz yere yiyecek tüketmekten kurtulursunuz.

2- Yemeklerinizi hızlı yiyorsunuz

Sürekli aç hissetmenin nedenleri arasında bu maddenin de önemli bir yeri var. Şunu bir hatırlatalım: Beyninizin tokluk hissini algılayıp bunu bedeninize iletmesi için gereken süre en az 20 dakika. Eğer siz yemeklerinizi hızla tüketirseniz beyniniz, “tokum” sinyalini bedeninize iletinceye kadar gereğinden fazla yiyecek tüketmiş olursunuz. Ama yavaş yerseniz hem bedeniniz ile beyniniz arasında sağlıklı iletişim kurulabilir hem de siz fazla yememiş olursunuz.

3- Yeteri kadar uyumuyorsanız aç hissedersiniz

“Nasıl yani?” diye düşünüyorsanız şöyle anlatayım: Sürekli aç hissetmenin nedenleri arasında yetersiz uykunun da önemli bir yeri var. Eğer yeteri kadar uyumazsanız vücudunuzun salgıladığı leptin hormonu seviyesi düşer, bunun sonucunda da kendinizi sürekli aç hissedersiniz. Peki yapmanız gereken ne? Çok basit, günde en az 7 saat uyumak.

4- Stres bir türlü bitmek bilmiyor

Büyük olasılıkla sizin de dikkatinizi çekmiştir. Bazen stresli durumlarda iştahınız kesilir, canınız hiçbir şey yemek istemez. Ama bazen de özellikle stresli günler, haftalar uzadıkça bir türlü doymak bilmezsiniz. Bunun nedeni, stres yüzünden kortizol hormonu seviyesinin artmasıdır. Burada önemli olan stresi kontrol etmeyi öğrenmek ve böyle zamanlarda bile yiyip içtiklerinize dikkat etmek.

5- Kullandığınız bazı ilaçlar

Sürekli aç hissetmenin nedenleri arasında genellikle fazla dikkate alınmayan önemli bir madde var: Kullanılan ilaçlar. Bazı antidepresanlar, alerji ilaçları kendinizi sürekli aç hissetmenize yol açabilir.

6- Gün ışığından yeteri kadar yararlanmıyorsunuz

Bu da sürekli aç hissetmenin nedenleri arasında önemli bir yer tutuyor. Büyük olasılıkla siz de dikkat etmişsinizdir. Güneşin bol olduğu yaz aylarında daha az yiyecekle yetinebilirken kış aylarında kendinizi yemeye içmeye verebilirsiniz. Bu yüzden elinize fırsat geçtikçe açık havadan ve güneş ışığından yararlanmaya çalışın.

Sürekli aç hissetmenin nedenleri: Beslenme yanlışları

Şimdi gelelim sürekli aç hissetmenin nedenleri konusunda yapılan beslenme yanlışlarına. Onları da şöyle sıralalayayım:

1- Öğün atlarsanız doymazsınız

Eğer öğün atlayarak kilo vereceğinizi ya da kilo almayacağınızı sanıyorsanız büyük bir yanlışın içine düştünüz demektir. Öğün atlamak öncelikle kan şekeri dengenizi bozar ve açlık hissini bir türlü kontrol edemezsiniz. Bunun çaresi ise kısa aralıklarla azar azar yemek ve özellikle de ara öğünleri hiç atlamamaktır.

2- Çok fazla karbonhidrat ve şeker tüketiyorsunuz

Sürekli aç hissetmenize neden olan önemli bir beslenme hatası da bu. Sürekli işlenmiş karbonhidrat ya da rafine şeker tüketmek. Bu tür yiyecekler kan şekerinizi aniden düşürür ve bir türlü doymak nedir bilmeyen birine dönüşebilirsiniz. Bunun sonucunda da kilo vermek ya da sağlıklı kiloda kalmak, sizin için bir hayale dönüşür.

Sürekli açlık hissetmenizin psikolojik ve fiziksel nedenlerini  biraz daha yakından incelemek isterseniz bu linkte bir yazı sizi bekliyor.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.