Susuz Kalmayın! - BERSU EKİNCİ

11 Ocak 2017- Bersu Ekinci0
ESY-006996538.jpg

Su, sağlıklı yaşamın anahtarı. Olmazsa olmazı. Hayatta kalmanız buna bağlı. Her hücre, her doku ve organlarınız düzgün çalışmak için suya ihtiyaç duyuyor. O zaman n’apıyoruz?

Vücudunuzun yüzde 70-75’i sudan oluşuyor. Hayatta kalmanız, organlarınızın fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirebilmesi için suya ihtiyacınız var.

Su, besinlerin iyi hazmedilmesini sağlıyor, iştahınızı yerinde tutuyor. Onun sayesinde canlı bir cilde sahip oluyorsunuz. Yaşlanmayı hızlandıran en önemli etkenlerden biri, vücudunuzun susuz kalması.

Su, istenmeyen kilolardan da sizi uzak tuttuğu gibi ruhsal sağlığınızı da dengeliyor.

Pek çok araştırma, yemekten önce içilen birkaç bardak suyun, kişide doygunluk hissi yarattığını ve o kişinin daha az yemek tükettiğini gösteriyor.


Limonlu su tüketin

Mesela, yeni güne bir bardak limonlu suyla başlamayı deneyin. Limon suyu, vücudun susuzluğunu gidermek için birebir. Güne böyle başlayarak karaciğerinizi çalıştırıyorsunuz. Bu da detoks işlemini başlatıyor. İçeriğindeki C vitamini, kişiyi soğuğa bağlı rahatsızlıklar ve enfeksiyonlara karşı koruyor. Doğal bir detoksçu, hazmı kolaylaştırıyor, cildinizi güzelleştiriyor, nefesinizi tazeliyor, vücudunuzun mineral dengesinin kurulmasına ve tabii ki kilo vermenize yardımcı oluyor.

Küçük bir tarifle devam edelim:

Oda sıcaklığındaki bir bardak filtre edilmiş taze suya, bir limonun suyunu ekleyin. Bir yemek kaşığı elma sirkesi, bir yemek kaşığı bal, birer çimdik de deniz tuzu ve toz kırmızı biberi bardağa ilave edip karıştırın. İşte size süper sağlıklı bir içecek…

Normalde her bireyin günde en az 2-3 litre su içmesi gerekir. Eğer spor yapıyor ve çok efor sarfediyorsanız su miktarını artırın. Çok çay, kahve, alkollü ve gazlı içecek tüketiyor, tuzlu yemekler yiyorsanız içeceğiniz su miktarı daha fazla olmalı. Çünkü bu tip yiyecek ve içecekler, vücudun suyunu emer. Sıcak havalarda da terlemeye bağlı olarak daha çok su kaybedersiniz. Kaybettiğiniz mineralleri, bol su içerek yerine koymalısınız…


Susuz kaldığınızı nasıl anlarsınız?

Peki susuz kalıp kalmadığınızı nasıl anlayacaksınız? En basit yöntem, idrarınızı kontrol etmek. Vücudunuz susuz kalmadıysa idrarınızın rengi berrak ve açık renkli olacaktır. Eğer idrarınız koyu sarıysa, susuz kalmışsınız demektir. Bu konuda dudaklarınız da size haber verebilir. Eğer çatlamış, kavrulmuş gibi görünüyorsa suya ihtiyacınız olduğunu anlayın.


Hayatta kalmanız buna bağlı

Karpuz, domates, yoğurt, salatalık ve pek çok meyve de yoğun su içeririr.

Her hücre, her doku ve organlarınız düzgün çalışmak için suya ihtiyaç duyuyor. Su, sağlıklı yaşamın anahtarı. Olmazsa olmazı. Hayatta kalmanız buna bağlı…

O zaman n’apıyoruz?

Bolca içiyoruz…


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.