Tanrıların gıdası kakaonun sağlığa 8 faydası - BERSU EKİNCİ -

25 Ocak 2018- Bersu Ekinci0
ESY-004415252-1.jpg

Bundan 4 bin yıl önce yeryüzünde yaşayan insanoğlu o kadar da yanılmış olamaz. Yani kakaoyu çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanması boşuna değil. İnsanlık tarihinde ilk kez Mayalar tarafından kullanıldığı söylenen kakao, gerçekten de bir sağlık kaynağı. Gelin biraz daha yakından bakalım, kakaonun faydaları nelerdir. Latince adıyla Theobromo Cacao yani Tanrıların gıdası kakao, bedenimize nasıl akla hayale gelmedik faydalar sağlıyor.  İşte kakaonun sağlığa 8 faydası.

Önce Tanrıların gıdası diye bilinen kakaonun, birazdan sayacağımız faydalarını nasıl sağladığına bir bakalım. Kakao; bütün bunları başta demir, manganez, magnezyum,  çinko olmak üzere içeriğinde bulunan flavonoid, polifenol gibi mineraller ve enzimlere borçlu.

Artık sizi daha fazla bekletmeden kakaonun sağlığa faydaları neler bir sayalım

Tansiyonu düzenler, kardiyovasküler hastalıkları önler

Kakao çok sayıda vitamin ve mineral barındırır. İçeriğinde  bulunan flavonoid, vücudunuzun dört bir yanını dolaşan kan damarlarının esnekliğini geliştirir. Ayrıca kelimenin tam anlamıyla çok etkili bir antioksidan olan kakao, bu özelliği sayesinde de vücuttaki nitrik asit üretiminin artmasını sağlar. Bu da kan damarlarına destek demektir. Yani kakao sadece tansiyonu düzenlemekle kalmaz, dolaşım sisteminin de sağlıklı biçimde çalışmasına yardımcı olur.

Tansiyon denilince hemen ardından kakaonun kalp sağlığı üzerindeki etkilerini de sıralayalım. Tanrıların gıdası kakao, bu özelliğini de içeriğinde bulunan polifenollerden alıyor. Bunun yanı sıra bol miktarda magnezyum içeriği sayesinde kalbin kan pompalamasına destek olur. Kan pıhtılaşmasını önler ve bu sayede felç riskini azaltır.

Kolesterolün düşmesini sağlar

Bu da kakaonun kalp sağlığıyla bağlantılı faydalarından biri. Kakao, LDL olarak adlandırılan kötü kolesterolü düşürür. Hatta buna ek olarak HDL olarak isimlendirilen iyi kolesterolü yükseltir. Bütün bunlar da kalp krizi riskini azaltır.

Antioksidandır, kanserden korur

Kakao, güçlü antioksidanlar içerir. Hatta bu konuda kırmızı şarabın ve yeşil çayın en büyük rakibidir.  İşte bu özellikleriyle de kansere karşı korunmada çok etkilidir. Kakao içeriğinde bulunan vitamin, mineral  ve enzimler sayesinde kanserin gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Bu özelliğini büyük ölçüde içerdiği polifenollere borçlu. Polifenoller, sağlıklı hücreleri koruyarak, bu hücrelerin bozulmasıyla ortaya çıkan prostat, meme ve kolon kanserini önlemeye yardımcı olur.

Doğal antidepresandır

İşin en lezzetli ve tatlı kısımlarından biri burası. Kakao, bir tür antidepresan gibidir. Yani daha düz bir deyişle  çağımızın en büyük ve yaygın sorunlarından biri olan depresyonu önler.  Ayrıca antidepresanlar gibi rahatsız edici yan etkileri de yoktur. Kakao bu özelliğini de dopamin ve serotonin gibi pozitif duyguları artıran enzimleri harekete geçirmesine borçludur.

Uyandırır, enerji verir, beyin fonksiyonlarını düzenler

Kakao bir miktar da kafein içerir. Bu yüzden mesela sıcak kakao içmek sabahları daha çabuk uyanmanızı ve kendinizi zinde ve enerji dolu hissetmenizi sağlar. Ayrıca sinirlerinizi yatıştırır.  Nedensiz bir gerginlik hissettiğinizde de bir fincan sıcak kakao tüketmek gevşemenize yardımcı olur.

Kakaonun beyin fonksiyonlarını nasıl düzenlediğine gelince: Sağlıklı bir kan akışı sağlanmasına yardımcı olur. Hafızayı geliştirir ve konsantrasyonu artırır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Demir; oksijenin kanda yeterli miktarda taşınıp vücudun gerekli yerlerine ulaşmasını, yeni kırmızı kan hücrelerinin yapımını sağlar.  Kakao demir başta olmak üzere, manganez, magnezyum ve çinko içerir. Tüm bunlar vücudunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Sağlam bir bağışıklık sistemi istiyorsanız günde bir yemek kaşığı kakao tüketebilirsiniz. Üstelik bu miktarda kakaonun kalorisi de çok düşük. Yani bir yemek kaşığı kakao sadece 10 kalori içeriyor.

Kan şekerini düzenler, zayıflamaya yardımcı olur

İşte şimdi kakaonun bir başka faydasına geçebiliriz. Yapılan bazı araştırmalara göre kakao, insülin direncini kırıyor. Bu özelliği sayesinde de obeziteyle savaşıyor ve kilo verme sürecine yardımcı oluyor. Ama bu noktada biraz dikkat: Kilo vermek istiyorsanız, kakaoyu sütle birlikte tüketmeyin.

Erken yaşlanmayı önler, cilt dostudur

Kakaonun antioksidan etkisi burada da ortaya çıkıyor. Tıpkı yeşil çay ya da kırmızı şarap gibi polifenol antioksidalar içeren kakaoyu bir fincan yeşil çay ya da bir kadeh kırmızı şarapla birlikte tüketirseniz, bu hücrelerinizi erken yaşlanmadan korur. Ayrıca kakao yağının cildi nemlendirmek ve cilt çatlaklarını gidermek konusunda da etkili olduğunu hatırlatalım.

Geçmişten bugüne kakao

Cocoa tree (Theobroma cacao) pods, Thailand

Gelin kısaca bu değerli gıdanın tarihine de bakalım.

Kakaoyu tarımda kullanan ilk topluluğun Mayalar olduğu söyleniyor. Latince adı ise Theobromo Cacao yani Tanrıların gıdası. Bu adın verilmesinin nedeni de tarih boyunca çok sayıda hastalığın  tedavisinde kullanılıyor olması. Hatta Mayalar döneminde kakao ağacının kutsal kabul edildiğini de hatırlatalım.

Bir ilginç not daha: Kakao çekirdeklerinin tarihte öylesine büyük bir değeri vardı ki bir dönem para birimi olarak bile kullanıldı.

Kakao ağacı nerede yetişir

Bu ağacın ana vatanı Güney Amerika, Batı Afrika, Batı Hint adaları. Ama tropikal bölgeler bu ağacın yetişmesine elverişli. Avrupa’ya gelişi ise Christopher Columbus’un bu yeni kıtayı keşfinden sonra oldu. Önce İspanya’ya geldi ve ardından da tüm Avrupa’ya yayıldı.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.