Tarçın tüketmek zayıflatır mı? - BERSU EKİNCİ -

12 Kasım 2018- Bersu Ekinci0
5.jpg

Belki siz de denemişsinizdir daha çabuk kilo vermek için, bir bardak suyun içine bir çubuk tarçın katıp daha fazla yağ yakmak amacıyla bunu tüketmeyi. Ya da belki bazı yiyeceklerinize bir miktar toz tarçın eklemişsinizdir, yine aynı amaçla. Peki gerçekten tarçın tüketmek zayıflatır mı? Tarçının kilo vermek, yağ yakmak ya da metabolizma hızlandırmak üzerinde etkisi var mı? Orta Çağ’da bu güzel kokulu ve lezzetli baharatın tıpkı bir ilaç gibi kullanıldığı kesin olarak kanıtlandığına göre neden olmasın! Yani bir başka deyişle tarçın tüketmek zayıflatır mı? sorusunun cevabı “evet”.  Ama bir yere kadar. Yani sadece her yediğinize tarçın katıp başka hiçbir ayrıntıya dikkat etmeden kilo vermek mümkün değil. Haydi gelin bakalım, tarçın tüketmek zayıflatır mı? Kilo vermek için tarçını nasıl ve ne kadar kullanmalıyız?

Biraz önce de söylediğim gibi tarçın, Orta Çağ’da tıbbi amaçlarla kullanılıyordu. Özellikle de hazımsızlık söz konusu olduğunda.  Ama günümüzde tarçın kilo verme konusunda bir yardımcı olarak değerlendiriliyor.

Peki gerçekten tarçın tüketmek zayıflatır mı? Tarçının kilo vermeye etkisi var mı? Yapılan araştırmalara göre, tarçın kilo verme konusunda etkin bir yardımcı. Elbette düzgün kullanılmak koşuluyla.

Tarçın tüketmek zayıflatır mı? Metabolizmayı hızlandırır mı?

Tarçın tüketmek zayıflatır mı?

Günümüzde hem kokusu hem de lezzeti nedeniyle bir garnitür olarak kullanılan tarçın gerçekten de kilo verme konusunda etkili olabiliyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri tarçının metabolizmayı hızlandırması. Yani kilo vermek ya da kilo korumak için en çok gereken ayrıntı! Tarçın metabolizmayı hızlandırır çünkü vücudunuz bir baharatı işlemden geçirmek yani sindirmek için diğer yiyeceklerle kıyaslandığında çok daha fazla enerji harcar. Bu da daha fazla yağ yakımı demektir.

Tarçın bir lif deposudur

Tarçın zayıflatır mı? sorusuna olumlu yanıt verilmesinin bir başka nedeni de bu baharatın kelimenin tam anlamıyla bir lif deposu olması. Lifli besinlerin kilo verme konusunda ne kadar etkili olduğunu hatırlayın lütfen. Lif sayesinde tokluk hissi daha çabuk ortaya çıkar, daha uzun sürer. Yani yiyeceklere katılan bir tutam tarçın beyninizden bedeninize “artık aç değilsin, yemek bitti” mesajını gönderir.

Kan şekerini dengeler

Tarçın zayıflatır mı? konusunun en önemli kilit noktalarından biri de bu baharatın kan şekerine etkisi. Tarçın, kan şekerinizin uzun süre dengede kalmasını sağlar. Bu sayede de kilo verme konusunda en büyük desteği verir bedeninize. Dengesiz bir kan şekeri çok daha fazla ve gereksiz besin tüketmek anlamına gelir ve bu da hem genel sağlığınızı hem de kilo verme ya da kilo koruma sürecinize olumlu etki sağlar.

Tatlı krizlerini önler

Tarçın tüketmek zayıflatır mı? dedik ya! Tarçın, özellikle de tatlı krizine girdiğiniz zaman imdadınıza yetişir. Bir düşünün lütfen. Eğer kilo verme ya da kilo koruma amacındayken sürekli tekrarlayan tatlı krizlerine yenik düşerseniz hedefe ulaşmak imkansız hale gelebilir. Ama tatlı krizi sırasında örneğin bir dilim elmanın üzerine biraz toz tarçın ekleyip tüketirseniz tatlı krizinizin de azaldığını görürsünüz.

Zayıflamak için tarçın nasıl kullanılır?

Tarçın tüketmek zayıflatır mı?

Tarçın zayıflatır mı? sorusunun yanıtlarını bu şekilde verdikten sonra şimdi gelelim kilo verme sürecinde tarçının nasıl kullanılacağına. Hemen o konuda da bazı küçük ipuçları vereyim.

* Yulaf ezmesinin üzerine bir miktar toz tarçın ekleyebilirsiniz. Böylece daha lezzetli ve iştah açıcı bir hale gelir.

* Kahveye katabilirsiniz… Ara öğün olarak tükettiğiniz Türk kahvenizi şekersiz içmeniz gerekiyor. Ama eğer bu sizin damak zevkinize çok da uymuyorsa kahveyi pişirirken bir çay kaşığı tarçın katın, lezzeti değişecektir.

* Meyvelerinizi lezzetlendirebilirsiniz… Örneğin elma ya da muz dilimlerinin üzerine bir miktar tarçın serperseniz lezzeti ikiye katlanacaktır.

* Acı biberle karıştırabilirsiniz. Biliyorum, tuhaf geldi, ama denemeye değer. Acı kırmızı biberin içine az bir miktar tarçın ekleyebilirsiniz. Hem lezzeti değişecektir hem de metabolizma hızlandıran iki baharat birlikte kilo verme sürecinize katkıda bulunacaktır.

Tarçın, ama ne kadar?

Tarçın tüketmek zayıflatır mı?

Tarçın tüketmek zayıflatır mı? sorusunun yanıtlarını böyle verdik. Ama önemli bir konu daha var: Ne kadar tarçın tüketmeliyiz?

Eğer tarçın kullanımını abartırsanız bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun için her gün en fazla üç çay kaşığı tarçın tüketin.

Tarçın tüketirken dikkat!

Tarçın tüketmek metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye de kilo korumaya da yardımcıdır.  Ama bazı kişilerin tarçına karşı toleransı düşük olabilir. Öyle durumlarda da bu güzel kokulu baharatı ya çok dikkatli kullanmak gerekir.

Eğer tarçın kullandıktan sonra bulantı, karın ağrısı,ishal, kusma, kaşıntı, nefes almada zorluk gibi sorunlar fark ederseniz bu baharatı hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor demektir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.