Tatilde alınan fazla kiloları hızlıca vermenin kolay yolları

17 Ağustos 2020- Bersu Ekinci0
3.jpg

Evet! Tatiller bitti mi? Koronavirüs pandemisi yüzünden bu yıl önce aylarca evde kapalı kaldık, sonra da her zamankinden daha farklı bir tatile çıktık. Evlerde sürdürülen sosyal izolasyonu tatile de taşıdı birçok kişi. Bir yandan ev karantinası, bir yandan sosyal mesafeli tatil derken belki de hiç beklemediğiniz şekilde kilo aldınız. Peki tatil kiloları nasıl verilir? Tatilde kilo alanlar nasıl zayıflar? Şimdi de bu sorular kafanızı kurcalıyor. Gelin bu kez sizinle tatilde alınan fazla kiloları hızlıca vermenin kolay yolları hakkında bazı ipuçları paylaşayım. Aslında yapılması gerekenler  öyle gözünüzde büyütülecek kadar zor değil. Eski disipline dönmek, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak sorunlarınızın çözümü. Haydi bakalım tatilde alınan fazla kiloları hızlıca vermenin kolay yolları  konusuna.

Tatilde alınan fazla kiloları hızlıca vermenin kolay yolları

Tatilde alınan fazla kiloları hızlıca vermenin kolay yolları

Öncelikle, tatilde alınan fazla kiloları hızlıca vermenin kolay yolları konusuna başlamadan şunu söylemek istiyorum.  Günlük yaşam alışkanlıklarının dışına çıkılan bazı dönemlerde kilo almak, beslenme düzeninin değişmesi yaşanabilecek durumlar.  Tatil de bunlardan biri. Önemli olan, zararın neresinden olursa olsun geri dönmek. Yani öncelikle aldığınız kilolar, tatilde yaptığınız kaçamaklar için kendinizi suçlayıp cezalandırmaya kalkışmayın.  Ama kilo almaya neden olan hataları da tekrarlamayın.  Eğer, tatilde kilo almak gibi bir sorunla karşılaştıysanız,  sadece ipin ucunu biraz daha sıkı tutun ve sağlıklı alışkanlıklarınıza geri dönün.

Şimdi şöyle ara başlıklar halinde bir toparlayalım tatilde alınan fazla kiloları hızlıca vermenin kolay yolları konusunu.

Kendinizi açlığa mahkum etmeyin: Hani biraz önce tatilde alınan fazla kiloları hızlıca vermenin kolay yolları konusuna giriş yaparken de belirttim ya: “Kendinizi suçlamayın, cezalandırmayın” diye. İşte bu madde onunla ilgili. Diyelim ki tatilde yemeyi fazla kaçırdınız ve evinize döndüğünüzde birkaç kilo aldığınızı fark ettiniz. Bu sorunu çözmek için hemen kendinizi açlıkla cezalandırmayın. Yani aldığınız o birkaç kiloyu hızlıca vermek için “şok diyet” denilen sağlıksız yollara sapmayın. Bu konuda yapmanız gereken, eski sağlıklı ve akılcı beslenme alışkanlıklarına geri dönmek. Kilo almak gibi bir sorunla sonuçlanan tatil kaçamaklarına son vermek, eve dönünce bunları hayatınızdan çıkarmak.

Sağlıklı beslenme, kilo verme konusunun anahtarı: Tatilde alınan fazla kiloları hızlıca vermenin kolay yolları konusuna devam edelim. Tatilde edindiğiniz kötü beslenme alışkanlıklarını bir kenara kaldırın. Onun yerine kilo verme ya da kilo koruma sürecinde uyguladığınız sağlıklı beslenme programınıza geri dönün.  Sabahları protein zengini bir kahvaltıyla güne başlayın.  Ana öğünlerinizde sağlıklı yağ kaynağı, lif zengini, protein içeren yiyecekler tercih edin. Kızartma yerine buğulama, fırında pişirme ya da haşlama gibi kilo verme konusunda etkili olan sağlıklı yöntemlere yönelin.

Rengarenk tabaklar: Tatilde kilo almak gibi bir sorunla karşılaştıysanız eğer, artık eve döndükten sonra kontrolü ele almanın zamanı. Belki de o uzun sıcak tatil günlerinde uzak kaldığınız rengarenk sebzelere ve meyvelere sofranızda yeniden yer açın. Bu şekilde sağlıklı olmak ve kilo vermek için gerekli vitamin ve mineralleri alırsınız. Ayrıca sebzeler içerdikleri yüksek lif oranıyla tok kalmanıza da metabolizmanızın hızlanmasına da yardımcı olur.

Kendinizi susuz bırakmayın

Tatilde alınan fazla kiloları hızlıca vermenin kolay yolları

Ara öğünlere dikkat: Tatilde alınan fazla kiloları hızlıca vermenin kolay yolları konusuna bir başka önemli ayrıntıyla devam edelim. Eğer öğünler arasında ara öğüne ihtiyaç duymuyorsanız, tüketmek zorunda değilsiniz. Ama kan şekeriniz düşüyor ve ardından da bir sonraki öğüne kadar açlık krizlerine giriyorsanız sağlıklı bir ara öğün sizin için gerekli demektir. Tercih edeceğiniz sağlıklı ara öğünler sizi bir sonraki ana öğüne kadar açlık krizlerinden ve gereksiz yiyecek tüketmekten koruyacaktır. Elbette bu ‘ara öğün’ konusunda da miktarı aşmamak koşuluyla.

Susuz kalmayın: Devam edelim tatilde alınan fazla kiloları hızlıca vermenin kolay yolları konusuna. Aslında bunu yaz tatilinde de yapmanız gerekiyordu. Hatta bütün hayatınız boyunca dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı bu: Kendinizi asla susuz bırakmayın! Özellikle de yaz tatilinde kilo almak gibi bir sorunla karşılaştıysanız bu konuya daha fazla özen gösterin. Su içmek, hem metabolizmanızı hızlandırır hem de gereksiz yere yiyecek tüketmenizi önleyecek tokluk hissi sağlar.

Egzersize devam: Bazen bazı kişiler için yaz tatili bir tür kilo verme vesilesi olabilir. Açık havada geçirilen uzun saatler, daha fazla fiziksel aktivite, yüzme, yürüyüş derken bazen fazla kilolar beklenmedik bir şekilde gider. Ama bazen de tam tersi olur. Daha hareketsiz geçirilen tatil sonrasında kilo almak kaçınılmaz olur. Elbette bunu kimse istemez ama olduysa da önemli olan ondan sonrası. Eğer tatilde kilo aldıysanız, normal hayatınıza döndüğünüzde sadece sağlıklı beslenme programınızı tekrar uygulamakla yetinmeyin. Aynı zamanda tatil boyunca bıraktığınız egzersiz programınıza da geri dönün. Hiç değilse günde 40 dakika kadar tempolu bir yürüyüş yapın.

Evet… Tatilde alınan fazla kiloları hızlıca vermenin kolay yolları konusunda söylemek istediklerim kısaca böyle. Elbette kimse emek verip kaybettiği kiloları tekrar geri almak istemez. Ama başınıza tatilde kilo almak gibi bir sorun geldiğinde de kendinizi motive edip sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak tercih edilmesi gereken yoldur.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.