Tatilde yememeniz gereken yiyecekler - BERSU EKİNCİ -

2 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0
ANA1.jpg

Sizi de bir tatil heyecanı sarmadı mı? Hava artık iyice ısındı, yakında deniz mevsimi de açılacak. Sonra ver elini tatil! Bazılarınız Türkiye’nin güzel tatil beldelerine doğru yola çıkacak. Bazılarınız da dünyanın başka ülkelerinde yeni kentler keşfedecek. Ben de size bugün tatilde sağlıklı kalmanın ipuçlarını vereceğim. Öncelikle tatilde yememeniz gereken yiyecekler hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Bu önemli bir konu. Çünkü hiçbirimiz bütün bir yıl boyunca beklediğimiz o sayılı günlerde sağlığımızı kaybetmek, tatil yörelerinde ya da yabancı bir kentte hastane aramak zorunda kalmak istemeyiz, değil mi? Gelin bir bakalım tatilde yememeniz gereken yiyecekler neler.

Çiğ yiyeceklerden uzak durun!

Tatilde yememeniz gereken yiyecekler konusuna özellikle bu maddeden başlamak istiyorum. Sağlıklı koşullarda saklandığından emin olmadığınız sürece, çiğ yiyeceklerden uzak durun. Nedenini şöyle anlatayım. Bu tür yiyecekler, tatilde sağlığınızı tehdit edenlerin başında gelir. Çiğ besinlerin uzun süre tazeliğini koruyabilmesi için soğuk ortamlarda korunmuş olması gerekir. Ama vitrinlerde ya da tezgahlarda satılmayı bekleyen bu tür yiyecekler, kısa sürede bakteri deposu haline gelebilir. Bunları yediğinizde de başta mide ya da bağırsaklarınız olmak üzere birçok sağlık sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Pastorize edilmemiş ürünler

Birazdan sayacaklarımı okuduktan sonra tatile gittiğiniz yerlerde karşınıza çıkacak pastorize edilmemiş ürünlerden elden geldiğince uzak duracaksınız zaten. Bu tür ürünler doğru koşullarda saklanmadıklarında norovirüs, salmonella, listeria gibi bakterilerden kaynaklanan hastalıklara neden olabilirler. Bu yüzden eğer koşullarını çok iyi bilmediğiniz bir yere tatile gitmişseniz bu tür besinler tüketmemenizi öneririm.

Gece geç saat atıştırmalıkları

Tatilde yememeniz gereken yiyecekler konusunda sıra, aslında her zaman dikkat etmeniz gereken bir maddeye geldi. Kilonuzu korumak, tatilden birkaç fazla kiloyla dönmemek için gece geç saat atıştırmalıklarından uzak durmanız gerektiğini unutmayın. Tatil süresince yemek düzeninin değişmesi olası. Hatta yemek tüketirken biraz fazla kaçırmanız da mümkün. Ama siz yine de dikkatli olun. Özellikle de bedeninize gereksiz miktarda sağlıksız yağlar, ödeme sebep olabilecek miktarda tuz ya da tehlike yaratan şeker yüklememek için gece geç saat atıştırmalıklarından uzak durun. Yine her zamanki gibi sağlıklı olanlarını tercih edin.

Salata yerken dikkat edin

Tatilde yememeniz gereken yiyecekler konusunun bu maddesi üzerinde biraz durmak istiyorum. Bol bol salata yemek hem kilo vermek hem de sağlıklı kiloda kalmak açısından son derece önemli. Ama siz siz olun, tatile gittiğiniz yerlerde eğer hijyen koşullarından emin değilseniz, çiğ sebzelerle hazırlanan salatalardan tüketmeyin. Nedenine gelince… Evinizde salata hazırlarken kullanacağınız sebzeleri iyice yıkıyorsunuz, temizlik konusunda gönlünüz rahat olduğunda hazırlayıp tüketiyorsunuz. Ama tatile gittiğiniz yerde salatada kullanılan sebzelerin nasıl yıkandığından ya da iyi temizlenip temizlenmediğinden emin olamazsınız. İşte bu yüzden dikkatli olmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Donmuş yiyecekler

İşte bu da önemli bir konu. Tatilde yememeniz gereken yiyecekler konusunu anlatırken bu maddeyi de bu yüzden ele almak istedim. Donmuş yiyeceklerin çözülüp sonra tekrar dondurulması onların tam anlamıyla korunduğu anlamına gelmiyor. Buzluktan çıkarılıp çözülen sonra da tekrar dondurulan yiyeceklerde zararlı bakteriler barınıp ürer. Bunlar tüketildiğinde de hemen olmasa bile ilerleyen süreçte çeşitli hastalıklara sebep olabilir.

Hepimiz bütün bir yıl beklediğimiz tatile sağlıkla gidip sağlıkla dönmeyi hayal ederiz. Hiç kimse güzel bir tatilin tam ortasında ya da sonrasında beklenmedik sağlık sorunlarıyla karşılaşmak ve belki de hayatının önemli bir bölümü bunlarla uğraşarak geçirmek istemez. Bu yüzden sizi tatilde yememeniz gereken yiyecekler konusunda uyarmak istedim.

Hepinize hayallerinizdeki gibi güzel bir tatil dilerim.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.