Tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu - BERSU EKİNCİ

27 Ağustos 2018- Bersu Ekinci0
ana-2.jpg

Sayılı gün çabuk geçiyor değil mi? Hem yaz mevsiminin hem de uzun Kurban bayramı tatilinin sonuna geldik. Büyük olasılıkla bu süre içinde rehavete kapıldınız, “şimdi değilse ne zaman?” diyerek yiyecekler konusunda ilkeleri bozdunuz. Hatta belki birkaç kilo bile aldınız. Peki şimdi ne olacak? Öncelikle panik yok! Size birazdan tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu nedir onu anlatacağım. Biraz yoğunlaşıp, biraz daha fazla dikkat gösterdiğinizde, tatilde aldığınız o birkaç kilodan kolayca kurtulmanız mümkün olacak. O zaman artık o tabağın içindeki bir dilim keki mutfak tezgahına bırakın ve gelin birlikte bakalım tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu neler…

1-Yemek yemeyi sürdürün!

hızlı kilo verme

Evet, yanlış okumadınız. Yemek yemeyi sürdürmenizi öneriyorum. Neden mi? Şöyle anlatayım: Tatil süresince fazla yediğinizi düşünüp o birkaç kilodan kurtulmak için yemek yememenin doğru olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer öyleyse kesinlikle yanılıyorsunuz. Çünkü hiçbir şey yemeyerek, öğün atlayarak, ara öğünleri kaldırarak kilo veremez, tam tersine kendinizi daha fazla aç hissedersiniz. O yüzden yemek yemeyi sürdürün.  Ama elbette sağlıklı yiyecekleri tercih etmek zorundasınız. Yani tatil bittiğine göre artık istikamet, beslenme uzmanınız tarafından size özel hazırlanan yiyecek listesi.

2- Tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu: Kendinizi suçlamayın

Tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu

Evet, geldik tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu konusunda önemli bir noktaya. O uzun saatler boyu oturulan aile sofralarında gereğinden fazla yediniz. Hem, annenizin o et yemeklerini, nefis tatlılarını çok özlemiştiniz. Belki de çocukluk anılarının anlatıldığı o aile sofrasında kendinizi yiyerek mutlu ettiniz. Bunun için lütfen kendinizi suçlamayı bırakın. Evet, yaptınız. Ama tatil dönüşü bu tür fazladan yeme seanslarını tekrarlamamaya çalışın. Bırakın onlar tatlı bir anı olarak hafızanızda kalsın.

3- Hareket edin!

Tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu

Tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu arasında çok önemli bir maddeye sıra geldi. Hareket edin. Bunu çeşitli şekillerde yapabilirsiniz. Tatil dönüşü egzersiz programınıza kaldığınız yerden devam etmek seçeneklerden biri. Buna ek olarak gün içindeki hareket miktarınızı biraz daha artırabilirsiniz. Örneğin, asansöre binmek yerine merdiven tırmanın, markete giderken yürümeyi tercih edin. Takın kulaklığınızı ve kendinizi parklara bırakın. Bir yandan tempolu bir şekilde yürürken bir yandan da ne kadar güzel bir tatil geçirdiğinizi düşünün. Hatta gelecek yılın tatili için planlar yapın.

4- Tehlikeli üç beyazdan uzak durun

Tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu

Tuz, şeker ve beyaz undan kaçının. Beyaz pirinç zaten hayatınızda değildi uzun zamandır. Tatilde şekerli, tuzlu, unlu yiyecekler tüketmiş olabilirsiniz. Ama o rehavet günleri bittiğine göre tatil öncesi olduğu gibi bu yiyecekleri hayatınızdan çıkarın. Bu, tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu arasında en etkili olanlardan biri. Çünkü tatil süresince bazı “kötü alışkanlıklar” edinmiş olsanız da artık gerçek hayata dönüp bunlardan vazgeçmenin zamanı.

5- Ana öğünleri önemseyin

Tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu

Her zaman yaptığınız gibi: Gün içindeki ana öğünleri önemseyin. Tatil sonrası hızlı kilo vermenin 10 yolu arasında bu maddeyi saymadan geçmek olmaz. Güne sağlıklı ve enerji veren bir kahvaltıyla başlayın. Lif ve protein zengini yiyecekleri tüketmek, günün geri kalanı için kan şekerinizin dengede olmasını sağlar.

6- Ara öğünleri unutmayın

Tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu

Ana öğünleri sıkı bir şekilde uygulayacaksınız ama bu arada ara öğünleri de atlamayın. Ara öğünler, kan şekerinizin düşmesini ve bu yüzden açlık krizlerine girmenizi engeller. Böylece bir sonraki öğünde kontrolsüz bir şekilde yemek tüketmezsiniz.

7- Rengarenk sebzeleri sofranıza geri çağırın!

Tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu

Tatil sonrası hızlı kilo vermenin 10 yolu konusunu anlatırken bu ayrıntıyı da atlamak olmaz. Her ne kadar tatil süresince yiyeceklerinize fazla dikkat etmemiş olsanız da bundan sonra ipler sizin elinizde olmalı. Sebzeler, sadece size gerekli olan vitamin ve mineralleri sağlamakla kalmaz aynı zamanda sürekli açlık duymanızı engeller, iştahınızı dengelemeye yardımcı olur.  Bunun yanı sıra metabolizma hızınızı artıracak proteinli yiyecekler de sofranızda yer alsın. Pastalar, börekler değil, sağlıklı karbonhidratlar gelsin sofranıza.

8- Tatil günahlarından arının!

Tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu

“Nasıl yani!” dediğinizi duyar gibiyim. Yapmanız gereken şu: Eğer buzdolabınızda tatil günlerinizden kalma yiyecekler varsa ya da annenizi kıramayıp size verdiği bir kocaman tabak baklavayı evinize getirdiyseniz onu orada tutmayın. Bir başka deyişle “eğer tatilde aldığınız fazla kilolardan kurtulmak istiyorsanız, tatil günahlarından da kurtulun.” Nasıl gidiyor tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu konusu? O kadar da büyük zorluklar içermiyor değil mi?

9- Su tüketmeye devam!

Tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu

Tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu konusunda geldik çok önemli maddelerden birine: Bol bol su için. Aslına bakılırsa bunu zaten bir hayat felsefesi olarak benimsemiş olmanız gerekiyor. Ama eğer tatil süresince birkaç kilo almışsanız su içmeye ayrı bir önem vermelisiniz. Su, bir yandan metabolizmanızı hızlandırırken bir yandan da tokluk hissi sağlar. Cildiniz için faydaları da cabası üstelik!

10- Biraz sabırlı olun

Tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu

İşte tatilden sonra hızlı kilo vermenin 10 yolu konusunda sizi en çok zorlayabilecek maddeye geldik. Tatil boyunca yeme alışkanlıklarınızı değiştirdiğinizi düşünürsek, tekrar eski disipline dönmek zor olabilir. Hemen paniğe kapılmayın ve aceleci davranmayın. Siz sabırlı bir şekilde sağlıklı beslenme ve egzersiz programınızı uygulamayı sürdürdüğünüzde bedeniniz de tekrar eski alışkanlıklarını hatırlayıp bu duruma kolay uyum sağlayacaktır.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.