Tatlı krizini önleyen tatlı patates smoothie

15 Nisan 2019- Bersu Ekinci0
pata3.jpg

Belki de kulağa tuhaf geliyor böyle söylemek: Tatlı krizini önleyen tatlı patates smoothie. Ama kesinlikle değil. Kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenlerin sofralarında sıklıkla yer verebilecekleri besinlerden biri olan tatlı patates, besleyici değerinin yanı sıra tatlı krizlerini önlemeye de yardımcı oluyor. İyi bir antioksidan olan ve aynı zamanda kan şekerini dengeleme özelliği de bulunan tatlı patates ile hazırlayacağınız smoothie sayesinde dondurma ya da tatlı yeme isteğinizi körelteceksiniz. Üstelik de vücudunuza gereksiz fazlalıklar yükleyecek olan bol şekerli besinlerden çok daha fazla zevk alacaksınız. Gelin bir bakalım hazırlanması çok kolay olan tatlı krizini önleyen tatlı patates smoothie yapımına. İşte gerekli malzemeler ve isterseniz yazın sıcak günlerinde serinlemek için isterseniz de lezzetli bir tatlı olarak yiyebileceğiniz tatlı patates smoothie yapımı.

Tatlı patatesin sağlık faydaları

Tatlı krizini önleyen tatlı patates smoothie

Tatlı krizini önleyen tatlı patates smoothie yapımına geçmeden önce tatlı patatesin sağlık faydalarından ve zayıflamaya etkisinden söz etmek isterim. Bunun yanı sıra tatlı patatesin genel sağlığa olumlu etkilerini de not düşeyim.

Tatlı krizini önleyen tatlı patates smoothie: Yararlı karbonhidrat

Her şeyden önemlisi tatlı patates yararlı karbonhidratlar arasında yer alır. Bildiğimiz klasik patatesin tam tersi yani. Diğer patates, tıpkı işlenmiş şekerin yaptığı gibi kan şekerinizi aniden yükseltip sonra da aniden düşürürken tatlı patates bunun tam tersine kan şekeri dengenizi korur.

Tatlı krizini önleyen tatlı patates smoothie yapımında kullanılan tatlı patates aynı zamanda iyi bir antioksidandır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde de DNA’nın mutasyon geçirmesini önler. Yani bir başka deyişle tatlı patates kanser önleyici besinlerden biridir.

Tatlı patates yüksek oranda su ve lif içerir. Tüm bu özellikleri sayesinde de hem metabolizmanızı hızlandırır hem de uzun süreli tokluk hissi sağlar.

Tatlı krizini önleyen tatlı patates smoothie yapımında ana malzeme olarak kullanacağımız tatlı patatesin faydalarını böyle özetledik. Ama bu kadar faydalı olduğu için sınırsız tüketme gibi bir seçenek de yok elbette. Bir gün içinde yarım büyük boy ya da bir tane orta boy tatlı patatesi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Dondurma yerine tatlı patates smoothie

Tatlı krizini önleyen tatlı patates smoothie

Şimdi de sözü fazla uzatmadan tatlı ya da dondurma yerine tüketebileceğiniz smoothie yapımına geçelim.

Önce tatlı krizini önleyen tatlı patates smoothie yapımında kullanılacak malzemeler:

Bir su bardağı dolusu haşlanmış, kabuğu soyulmuş ve püre haline getirilmiş tatlı patates
Bir büyük boy muzun yarısı ya da bir tane küçük boy muz
Bir tane çekirdeği çıkarılıp küçük küçük dilimlenmiş Medine hurması
Bir su bardağı dolusu badem sütü
Yarım çay bardağı su
Bir tutam toz tarçın
Bir ya da iki kalıp buz

Şimdi de dondurma yerine tüketebileceğiniz tatlı patates smoothie’sinin yapımına geldi sıra. İşin bu kısmı da çok kolay.

Yapmanız gereken tek şey bütün bu malzemeyi blender’a koyup karıştırmak. Elde ettiğiniz karışımı bir bardağa alıp üzerine toz tarçın serperek tüketebilirsiniz.

İşte tatlı krizini önleyen tatlı patates smoothie yapımı bu kadar kolay. Keyifle ve sağlıkla tüketmeniz dileğiyle. Afiyet olsun.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.