Tatlı Krizlerinin İlacı Tarçının Faydaları! - BERSU EKİNCİ

4 Kasım 2017- Bersu Ekinci0
tarc.jpg

Mutfağımızda baharatlar geniş yer kaplıyor. Tatlılardan, zeytin yağlı yemeklere kadar geniş bir yelpazede kendine yer bulan tarçın ise yalnızca hoş kokusu ve lezzetiyle değil sağlık faydaları ile de ön plana çıkıyor. Özellikle son yıllarda bir parça zencefil ve çubuk tarçınla tatlandırılan sular bir hayli popüler oldu.  Asya’nın güneyinde ve doğusunda yetişen iki farklı türe sahip tarçın, ağacın kabuklarından elde edilir. Tarçın ağacının öğütülen kabuklarından toz tarçın elde edilirken, rulo halinde kesilen kabuklar bütün olarak  kullanılır.

Osmanlı mutfağının da vazgeçilmezleri arasında yer alan tarçının faydalarını öğrendikten sonra, bu baharata olan bakış açınız tamamen değişecek. İşte yalnızca yemeklere lezzet katmakla kalmayan tarçının sağlık faydaları!

Kan pıhtılaşması:

Vücudumuz yaralandığında kanı pıhtılaştırarak kanama oluşmasını önleyen trombositler, bazen yaralanma meydana gelmeden de kanı pıhtılaştırır ve pıhtılaşan kan damar içerisinde birikerek, damar tıkanıklığına sebep olur. Tarçının içerdiği sinamik aldehit, kanın pıhtılaşmasını engeller ve dolayısıyla sağlığı tehdit eden damar tıkanıklıkları önlenir. Tarçın kanın pıhtılaşmasını önleyen özelliği ile en çok kalp ve damar sağlığına etki eder.

Mikropların yayılmasını önler: 

Uzun zaman önce yaraların tedavisinde kullanılan tarçın, mikropların yayılmasını ve iltihaplanmayı önler. Tarçının mikrop önleyici ve temizleyici özelliği güncel laboratuar araştırmaları ile de kanıtlanmış. Özellikle mantar ve bakterilerin vücutta yayılmasını engelleyen tarçın, bu özelliğinden ötürü hazır gıda sanayisinde de sıkça kullanılıyor.

Kan şekerine etkisi: 

Yapılan bir araştırmaya göre 40 gün süreyle düzenli aralıklarla tarçın tüketildiğinde kolesterol seviyesinde %18, kan şekeri değerinde ise %24 oranında azalma meydana geliyor. Kan şekerini ve glisemik indeks dengesini koruyan tarçın, tatlı ve açlık krizlerini de engelliyor. Açlık ve tatlı krizlerini engelleyen tarçın kilo vermek isteyenlerin bir numaralı dostu oluyor. Her gün bir tutam tarçın tüketerek  tatlı isteğinizi köreltir ve  beslenme düzeninizi bozmadan sağlıklı beslenmeye devam edersiniz.

Migren ve baş ağrısı: Strese bağlı olarak ortaya çıkan migren ve baş ağrılarına karşı nane yağından sonra tarçının da etki ettiği ortaya çıktı. Migren ataklarını önlemek için tarçın yağıyla şakaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Stres ve yorgunluk kaynaklı baş ağrılarında ise ılık suyun içerisine atacağınız kabuk tarçın sizi rahatlatmaya yardımcı olur.

 

 

 

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.