Tatlı patates ve kilo vermeye beş etkisi - BERSU EKİNCİ

10 Ekim 2018- Bersu Ekinci0
ona.jpg

Son dönemde beslenme trendleri arasında kendine daha etkili bir yer edindi tatlı patates. Öyle ki sağlıklı beslenme ile ilgili danıştığınız her kaynakta adı geçiyor.  Özellikle de kilo verme konusunda. Gelin biraz daha yakından inceleyelim bu konuyu. Tatlı patates ve kilo vermeye beş etkisi sizi bu değerli kök sebze hakkında biraz daha bilgilendirecek ve belki de tatlı patates sofralarınızda daha sık yer almaya başlayacak. Bakalım neler tatlı patates ve kilo vermeye beş etkisi.

Kalorisi düşüktür

Tatlı patates ve kilo vermeye beş etkisi

Tatlı patates kalori açısından kilo vermek isteyenler tarafından tercih edilen bir besin. En önemli özelliği kalorisinin düşük olması. 100 gram tatlı patates sadece 86 kalori içeriyor. Bu diğer patatesle kıyaslandığında oldukça düşük bir rakam.

Tatlı patates ve kilo vermeye beş etkisi: Yoğun lif içerir

Tatlı patates ve kilo vermeye beş etkisi konusunu anlatmayı sürdürelim. Tatlı patatesin son dönemde tüm dünyada sağlıklı beslenme tutkunları tarafından bu kadar çok ön plana çıkarılmasının bir başka önemli nedeni de bol bol lif içermesi. Lif konusu özellikle kilo verme sürecinde onun sonrasında da kilo koruma sırasında çok önemli. Çünkü lifli gıdalar uzun süre tokluk hissi sağlar ve bu sayede fazla yemeyi engeller. Ayrıca lifli besinler bağırsaklarda yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlayarak sindirim sistemini de düzenler.

Glisemik endeksi düşüktür

Tatlı patates, glisemik endeksi düşük bir besindir. Bu da tatlı patatesin kilo vermeye beş etkisi konusunda bir adım öne çıkarıyor. Yani tatlı patates, kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olur. Kan şekerinin dengede tutulmasının kilo kontrolü konusundaki önemi de artık çok iyi bilinen bir gerçek.

Su oranı yüksektir

Tatlı patates ve kilo vermeye beş etkisi

Tatlı patates ve kilo vermeye beş etkisi konusunun önemli ayrıntılarından biri de bu. Tatlı patates yüksek oranda su içerir. Hatırlayın lütfen, susuz kalmak metabolizmanızı yavaşlatır ve bu da kilo vermenizi ya da kilonuzu korumanızı olumsuz etkiler. Metabolizmayı hızlandırmak için de uzun süre tok hissetmek için de vücudunuzu susuz bırakmamanız gerekir. İşte tatlı patates tüm bunlara yardımcı olacak kadar yoğun su içerir.

Tatlı patates ve kilo vermeye beş etkisi: İyi bir antioksidandır

Bu özellik sadece kilo verme ya da formda kalma konusuna değil genel sağlık anlamında da önemli. Tatlı patates ve kilo vermeye beş etkisi konusunu anlatırken bunu atlamak da olmazdı. Çok iyi bir antioksidan kaynağıdır tatlı patates. İçerdiği bu antioksidanlar DNA’nın mutasyon geçirmesini önler yani bir tür kanser savaşçısıdır tatlı patates. Yine bu antioksidan özelliği nedeniyle iltihaplanmayı da önler ve bu sayede yağ yakımını hızlandırır.

Nasıl ve ne kadar tüketmek gerekir?

Tatlı patates ve kilo vermeye beş etkisini böyle anlattıktan sonra gelelim ne kadar tüketmek gerektiğine. Öncelikle şunu belirteyim ki tatlı patates bir karbonhidrat kaynağıdır. Ama bu sağlıklı bir yaşam için bedeninizin gereksindiği yararlı karbonhidratlar içerir. Fakat buna güvenerek sınırsız miktarda tatlı patates tüketebileceğiniz anlamına gelmiyor bu durum. Yine ölçüyü kaçırmamak gerek. Bana sorarsanız günde yarım en fazla bir orta boy tatlı patates yeterlidir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.