Tembeller için kilo verme yöntemleri - BERSU EKİNCİ -

13 Ağustos 2018- Bersu Ekinci0
ana-1.jpg

Haydi itiraf edelim… Bazen kilo vermek dünyanın en zor işi gibi görünebilir insanın gözüne.  Spor salonu ya da fazla kilolardan kurtulmak için her gün telaşlı adımlarla yürüdüğünüz o park size çok uzak gelebilir. Ya da canınız o çok özlediğiniz tatlıdan birkaç lokma da olsa yiyip bir kaçamak yapmak isteyebilir. Ya da en basitinden tıpkı bu yaz yaşadığımız gibi sıcak ve nemli havalarda kendinize tembellik hakkı tanımak isteyebilirsiniz. Bunlar hiç de normal dışı değil. Bugün size tembeller için kilo verme yöntemleri hakkında birkaç söz söyleyeceğim. Hemen heyecanlanmayın ama! Canınızın istediği her şeyi istediğiniz kadar yemenizi, sağlıklı beslenmeyi bir kenara koymanızı söyleyecek değilim. Böyle tembel bir ruh halinde bile kilo vermenin yollarını anlatacağım size. Hazırsanız, şöyle rahat bir kanepeye uzanın ve başlayın okumaya tembeller için kilo verme yöntemleri neler…

Yeme alışkanlıklarınızı düzenleyin

Tembeller için kilo verme yöntemleri

Tembeller için kilo verme yöntemleri konusunu anlatırken ilk söyleyeceğim şu: Yeme alışkanlıklarınızı düzenleyin. “Nasıl olsa tembellik hakkımı kullanıyorum” diyerek sağlıklı kilonuzu tehlikeye sokacak yiyeceklere yönelmeyin. Onun yerine tam tahıllar, düşük kalorili yiyecekler, sağlıklı koşullarda pişirilmiş sebzeler, meyveler sofranızdan eksik olmasın. Fazla yiyecek tüketmeyi önlemek için, öğlen ya da akşam öğünlerinde ana yemekten önce çorba içmeyi deneyin.

Tembeller için kardiyo egzersizleri

Tembeller için kilo verme yöntemleri

Kardiyo egzersizleri kilo vermenize yardımcı olur. Hem “tembellik” hem de “kardiyo” kelimelerini aynı cümlede kullanmam sizi şaşırttı mı yoksa? Şaşırmayın. Yine istediğiniz gibi tembellik yapmak için bol bol vaktiniz kalacak, ama önce egzersiz. Haftada beş gün yarım saat kardiyo egzersizi yapın. Bu yarım saati 15’er dakikalık iki bölüme de ayırabilirsiniz. Ama hala çok üşeniyorsanız bunu eğlenceye dönüştürün.  Çünkü yarım saat çok da uzun bir süre değil. Yürürken ya da bisiklete binerken müzik dinleyin, ya da televizyonda sevdiğiniz bir programı izleyin. Çocuklarınızla ya da bir arkadaşınızla açık havada yapacağınız yarım saatlik tempolu bir yürüyüş hem kilo vermenize yardımcı olur hem de o kısacık zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Tembeller için kilo verme yöntemleri dediysem de o kadar da değil gördüğünüz gibi.

Tembeller için kilo verme yöntemleri: Dizi izlemeye devam!

tembeller için kilo verme yöntemleri

Evet, nasıl gidiyor? Tembeller için kilo verme yöntemlerine devam ediyorum. TV karşısına geçip sevdiğiniz diziyi izliyorsunuz. Peki ya o uzun reklam kuşakları başladığında ne yapıyorsunuz? Mutfağa, atıştıracak bir şeyler almaya gidiyorsanız, bunu yapmayın. Onun yerine reklam arasını kilo vermenize yardımcı olacak basit güç egzersizleri yaparak değerlendirin. Kanepede oturarak ya da halıya uzanarak karın kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapın mesela. Ya da reklam kuşağı bitinceye kadar evinizin odaları arasında hızlı adımlarla dolanın.

Yiyecek yazarı olmaya ne dersiniz?

tembeller için kilo verme yöntemleri

Madem tembelsiniz o zaman arada oturarak bir şeyler yapmayı deneyin. Mesela yiyecek yazarı olmaya ne dersiniz? Belki sizden başka kimse okumayacak yazdıklarınızı ama siz yine de yazın. ABD’de 220 kadının katılımıyla yapılan bir araştırmada haftada en az üç gün yediklerini not edenlerin başka hiçbir çaba göstermeden 18 ay içinde en az 5 kilo verdiği görüldü. Yediklerinizi yazmanın önemini daha önce de birkaç kez anlatmıştım aslında. Bazen farkında olmadan yediğiniz şeyler beklenmedik kilo artışlarına yol açabilir. Bu yüzden yiyip içtiklerinizi not etmek bir anlamda kendinizi denetlemenizi sağlar.

Madem tembeliz o halde doğru uykuya!

tembeller için kilo verme yöntemleri

İşte bu konuda şaka yapmıyorum. Tembeller için kilo verme yöntemleri konusunu anlatırken en sona sakladığım iyi haber bu. Uyuyun! Hem de günde en az 8 saat! Çünkü sağlıklı bir uyku kilo vermenin altın anahtarıdır. Yeteri kadar uyumamak bedeninizin açlık ve tokluk duygularını kontrol eden hormonların düzensiz salgılanmasına neden olur. Sonunda kendinizi gecenin bir vakti, buzdolabının önünde atıştıracak bir şeyler ararken bulursunuz. Aynı zamanda normalden daha uzun süre uyanık kalmak,  yiyecek tüketmek için daha fazla vaktiniz olduğu anlamına gelir. Bunun sonu da kilo almaktır.

Tembeller için kilo verme yöntemleri konusunda anlatacaklarım şimdilik bu kadar. Gördüğünüz gibi bu konudaki “tembel” kelimesi “yiyip, içip, yatmak” anlamına gelmiyor. Tam tersine, bilinçli yiyecek tüketmek, hareket etmek için karşınıza çıkan en küçük fırsatı bile değerlendirmek, bir yandan sevdiğiniz işleri yaparken bir yandan da fazla kilolardan kurtulma yolunda emin adımlar atmak olarak okuyun bu anlattıklarımı. Ya da bir başka deyişle kendinizi “kilo verme stresine” sokmadan kendiliğinden, doğal akış içinde zayıflamak…


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.