Temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları

31 Mart 2021- Bersu Ekinci0
2.jpg

Biliyor musunuz, bu tür mevsim geçişlerinde birçok insan, yaşadığı fiziksel değişimler yüzünden zor dönemler geçirir. Bazıları için ilkbahar, alerji mevsimidir. Bazıları için de saç dökülme mevsimi! Bir sağlıklı yaşam eğitmeni ve bütünsel beslenme danışmanı olarak böylesi mevsim geçişlerinde bu konuda çok soru alıyorum. Bu yüzden de çok sayıda kişiyi ilgilendiren bu konuyu masaya yatırmak istedim. Temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları hakkında bazı ipuçları paylaşayım diye düşündüm. Öncelikle şunu söylemek isterim ki, saç dökülmesi, kimi zaman altında yatan ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Ama eğer öyle değilse bu sorunu sağlıklı yiyecek tercihleri ile alt etmeniz mümkün. Haydi gelin bir bakalım temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları neler? Hangi besinler saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları

Temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları

Aslına bakarsanız, sağlıklı beslenmek -eğer altında tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir sağlık sorunu yoksa- birçok derdin de dermanı. Tıpkı saç dökülmesi gibi. Elbette bu listeyi de uzatabiliriz ama saç dökülmesini engelleme konusunda en çok birazdan sayacağım yiyeceklerin etkisi var. Haydi gelin bir bakalım temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları konusuna. Hangi yiyecekleri yerseniz saç dökülmesi gibi bir sorununuz kalmaz.

Yumurta: Gördüğünüz gibi yumurta hayatın her alanında! Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenlerin en büyük desteklerinden biri olan yumurta, saç dökülmesini önleme konusunda da etkili. Bunun nedeni de çok etkili bir biyotin yani bir başka deyişle B7 vitamini kaynağı olması. Temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları konusunda yumurtaya da böyle değindik şimdi diğer besinlere geçelim.

Ton balığı, somon balığı, ringa balığı ve orkinos balığı: Temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları konusunda söz yine geldi sağlıklı yağ kaynağı içeren balıklara. Bu balıklar B7 vitaminin yanı sıra çok iyi bir protein ve selenyum kaynağı. Bütün bunlar da saç kaybını önleyip uzamasını da hızlandırmaya yardımcı olur.

Yeşil yapraklı sebzeler: Temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları konusunu anlatırken aslında sağlıklı ve temiz beslenmenin nasıl bir zincir olduğunu da bir kez daha görmüş oluyoruz. İyi bir beslenme programında yer alması gereken yeşil yapraklı sebzeler aynı zamanda saç kaybını önleme konusunda da etkili. Özellikle ıspanak, lahana gibi sebzeler! Bütün bu sebzeler A vitaminin yanı sıra demir, beta karoten, folat ve C vitamini içerir. Özellikle de demir, güçlü ve sağlıklı saçlar için iyi bir kaynak.

Saç diplerine masaj

Temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları

Kuru yemişler ve tohumlar: Gelelim temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları konusunda bir başka maddeye. Bu maddede yer alan yiyecekler ise ceviz, çiğ badem, Chia tohumu ve keten tohumu. Neden bütün bunları tek bir maddede topladığımıza gelince… Çinko ve selenyum, vücudunuzun ihtiyacı olan ama ne yazık ki kendisinin üretemediği bir element. Bu yüzden de selenyumu yiyeceklerden almak gerekir. Kuru yemişler ve tohumlar da iyi bir selenyum kaynağı. Aynı zamanda bu besinler sağlıklı yağ asitleri de içerir. Bunun da saç dökülmesini önleme ya da ışıltılı saçlara sahip olma konusunda etkili olduğunu bir kez daha hatırlatmam gerek.

Avokado: Temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları konusunda gelelim bir başka önemli besine: Avokado! Kilo verme, kilo koruma serüveninde vücudunuzun en büyük destekçilerinden biri olan avokadonun sağlıklı yağ kaynağı olduğunu artık biliyorsunuz. Saç dökülmesi konusunda başka bir etkisi daha var. O da içerdiği E vitamininden kaynaklanıyor. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin, E vitamini almaya başladıktan bir süre sonra bu sorundan kurtuldukları ortaya çıktı.

Çemen otu: Gelelim temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları konusunda bir başka maddeye. Çok yaygın olarak kullanılmadığını biliyorum ama çemen otu da saç dökülmesini önlemek için etkili. Fakat bunu yiyerek tüketmek yerine birazcık Hindistan cevizi yağına karıştırıp saç derinize masaj yapmanız gerekir.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.