Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi - BERSU EKİNCİ -

26 Mart 2018- Bersu Ekinci
1-3.jpg

Kokusu, lezzeti ve sohbeti… Boşuna söylememiş atalarımız  “bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var” diye… Belki bir zamanlar işler ağırlıklı olarak “sohbet” ve “hatır” üzerinden yürüse de Türk kahvesinin aslında başka faydaları da var. Evet, bildiniz usulünce pişirilen ve usulünce içilen Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi şaşırtıcı düzeyde. Hem aşırı yeme isteğini engelliyor, hem de metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktırıyor. Heyecanlandınız değil mi? Gelin bakalım mutfaklarımızın başköşesinde yer alan Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi nasıl oluyor… Bir yandan lezzet, bir yandan sohbet derken kilolar nasıl gidiyor.

Öncelikle şu konuyu netleştireyim. Elbette Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi var diye oturup sabahtan akşama kadar onlarca fincan kahve tüketmenizi önermiyorum. Gün içinde bir ya da en fazla iki fincan ile yetinmek gerekiyor.

Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi şeker eklenirse ortadan kalkar

Bundan daha önemli bir nokta var: Kahvenizin şekersiz yani sade olması gerekiyor. Yanında da çikolata, şekerleme gibi rafine şekerler değil çok istiyorsanız sağlıklı atıştırmalıklar tüketmelisiniz. Aksi halde döngü tersine işler, yani kilo alabilirsiniz.

Şimdi gelelim Türk kahvesinin kilo vermeye nasıl yardımcı olduğuna. İsterseniz madde madde sıralayayım:

1) Şekersiz Türk kahvesi, aç olmadığınız halde bir şeyler atıştırma isteğini ortadan kaldırır

2) Aslında Türk kahvesini ara öğün olarak da tüketebilirsiniz, çünkü tokluk hissi sağlar.

3) Türk kahvesi, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmanıza yardımcı olur.

4) Türk kahvesi sindirimi kolaylaştırır. Bu da Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi konusunda önemli bir özellik.

5) Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi olduğu kadar kilo korumaya da etkisi vardır. Canınız kontrol edilemez bir şekilde tatlı bir şeyler çektiğinde onun yerine bir bardak su ya da soda eşliğinde içtiğiniz şekersiz Türk kahvesi bu isteğinizi ortadan kaldırır.

6) Uygun şekilde ve miktarda tüketildiğinde Türk kahvesi, kan dolaşımını hızlandırıp selülit sorununun giderilmesine de yardımcı olur.

Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi var diye abartılı şekilde içmemeniz gerektiğini daha önce belirtmiştim. Gelin isterseniz şimdi de Türk kahvesi içerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sıralayayım.

Türk kahvesi içmenin püf noktaları

1) Bir gün içinde tüketeceğiniz Türk kahvesi miktarı bir ya da en fazla iki fincanı geçmemelidir. Yanında mutlaka 0.5 litre su için.

2) Günde 2 fincandan fazla Türk kahvesi içmeyin.

3) Sade Türk kahvenizi en geç saat 15:00’te için ki uyku düzeniniz bozulmasın.

4) Eğer kahve içmeyi abartırsanız, fayda değil zarar görebilirsiniz. Aşırı kahve tüketimi, tansiyon dengenizi bozabilir. Ya da selülit sorununun çözülmesine yardımcı olsun diye içtiğiniz aşırı miktarda kahve vücudunuzun ödem tutmasına neden olabilir.

5) Kahvenizin kilo vermeye yardımcı olmasını istiyorsanız kesinlikle şekersiz yani sade içmelisiniz.

6) Türk kahvesinin kilo vermeye etkisini biraz daha artırmak istiyorsanız yanında kocaman bir bardak su için. Zaten, kahvenin yanında su içme geleneği de boşuna gelişmemiş, değil mi!

7) Eğer Türk kahvesini sade içemiyorsanız, ya da farklı bir tat istiyorsanız tarçın ekleyip pişirebilirsiniz.

8) Kahvenizi ara öğün olarak içebilirsiniz. Dilerseniz yanında da 2 tane hurma, bir avuç badem ya da üç tane ceviz tüketebilirsiniz. Elbette bu kuru yemişlerin de hepsini güvenilir rulet siteleri bir arada ve miktarını abartarak yerseniz Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi ortadan kalkar, bunu da hatırlatayım.

9) Kahvenizi gecenin ilerleyen saatlerinde değil, gün içinde için ki gece uykusuzluk sorunuyla karşılaşmayın.

Önce sağlıklı öğünler, sonra kahve

Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi konusunu anlatırken şu önemli uyarıyı da yapayım: Evet, doğru tüketildiğinde Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi var. Ama lütfen kilo verme sürecinde yanlışlar yapmayın. Yani sürekli kahve içip sağlıklı beslenme programınızı bir yana bırakmayın. Sadece Türk kahvesi içerek zayıflamanız mümkün olmadığı gibi sağlığınızdan da olursunuz.

En iyisi, sağlıklı bir yemekten birkaç saat sonra ara öğün olarak tüketeceğiniz bir fincan sade Türk kahvesi!