Uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler

25 Eylül 2020- Bersu Ekinci0
eskiana.jpg

Gelin haftaya biraz farklı bir konuyla nokta koyalım bu kez. Gerçi kilo vermek isteyenler açısından çok önemli olan bu ayrıntıya daha önce birkaç kez değinmiştim ama bugün biraz daha açalım istiyorum. Uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusunu mercek altına alalım. Uyku, hem bedenin hem de zihnin yenilenmesi açısından son derece önemli. Tabii ki kilo vermek için de! Hormon dengesinin sağlanmasından, gereksiz atıştırmalardan uzak durmaya kadar sayısız etkisi var kaliteli bir uykunun. O zaman dilerseniz başlayalım uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusunu konuşmaya.

Şimdi, öncelikle şunu söyleyeyim ki uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler başlığı sizi yanlış düşüncelere yöneltmesin. Yani gün boyu istediğinizi, istediğiniz kadar yiyip sonra da uyuyarak aldığınız bütün kalorileri yakmak değil sözünü ettiğim. Zaten böyle bir şey mümkün değil. Ya da birazdan size uyurken metabolizma hızlandırıp yağ yaktıran ‘sihirli’ bir iksir tarifi de vermeyeceğim. ‘Peki o zaman ne?’ diyorsanız şöyle özetleyeyim: Sizi kaliteli bir gece uykusuna hazırlayacak ve elbette kilo verme konusunda da yardımcı olacak bazı ayrıntılar paylaşacağım. Hemen başlıyorum, uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusunda anlatacaklarıma.

Uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler

Uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler

Baştan söyleyeyim, birazdan anlatacaklarımın bazılarını zaten bildiğinizi düşünüyorum. Ama bazıları size şaşırtıcı gelebilir. Uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusundaki ayrıntıları şöyle bir madde madde toparlayalım ki hangilerini yaptığınız, bundan sonra hangilerini yapmanız gerektiği konusunda kafanızda kolayca bir çizelge çıkarabilin.

1- Koyun saymayın, ne yediğinize dikkat edin: Uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusundaki ayrıntılara bu cümleyle başlayalım. Geceleri bir türlü uyuyamadığınızda ne yaparsınız? Okumak, hayal kurmak ya da en çok yapılanı yapıp koyunları saymak ve bir noktada uykuya dalmayı beklemek? Bence bunları bir kenara bırakın, onun yerine gün içinde triptofan içeren besinler tüketin. Bu arada triptofan, aslında uzun uzun üzerinde durulacak bir konu ama bunu şimdilik bir kenara koyalım ve konumuzla ilgisinin “uyku döngüsü” başta olmak üzere beyindeki birçok fonksiyonu etkileyen bir aminoasit olduğunu söylemekle yetinelim. Zihinsel ve bedensel sağlık için kaliteli bir uykuya yardımcı olan triptofanı alabileceğiniz besinlere gelirsek… Tavuk, mercimek, balık, fındık ve avokadonun triptofan açısından zengin olduğunu söyleyebilirim.

2- Çay saatini düzenleyin: Elbette “çay saati” derken size yanında bol bol atıştıracağınız bir eylemden söz etmiyorum. Özellikle de geceleri uyku sorununuz varsa bunu kolaylaştıran, sizi rahatlatan bazı çaylar olduğunu hatırlatmak isterim. Söz gelimi papatya çayı bu konuda çok etkilidir. Bunun yanı sıra nane, lavanta çayları da yatıştırıcı etki sağlar. Ama bir dakika! Uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusunda bir sonraki başlığa geçmeden önce şunu da hatırlatmam gerekir: Bu tür çaylar tamamen masum değildir, bazı olumsuz etkilere yol açabilir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza bir danışın lütfen. Bu arada papatya çayı ile ilgili biraz daha ayrıntılı bilgi isterseniz konuyla ilgili yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

3- Öğle yemeğinde tahıl tüketin: Uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusuna devam edelim. Gece yatağa gitmeye yakın saatlerde kafein ya da tein almamanız gerektiğini biliyorsunuz değil mi? Peki ya sağlıklı bir uyku için kompleks karbonhidrat tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Kompleks karbonhidrat denilince ilk akla gelen tam tahıllar. Serotonin, uykunun 3 REM denilen evresinde melatonine dönüşür. Serotonini de kompleks karbonhidratlardan yani tahıllardan sağlıklı bir şekilde edinebilirsiniz. Elbette bunun etkinleşmesi için de belli bir zaman gerekir. Bu yüzden tahılları öğle yemeğinde tüketmeye çalışın.

Yatak odasında ‘karartma’ yapın

Uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler

4- Akşam yemeğini erken yiyin: Gelelim uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusunda bir başka ayrıntıya. Elbette geceleri açlıktan ölür şekilde yatağa giderseniz uyuyamazsınız. Aynı şekilde fazla yerseniz de uykuya dalmanız gecikir. Bu yüzden akşam yemeklerini erken tüketin ve aşırıya kaçmadan sağlıklı bir sofra hazırlayın. Kilo vermek ya da kilo korumak için akşam yemeğinin ne zaman yenilmesi gerektiği konusundaki yazımı bu linkte bulabilirsiniz.

5- Yatağa gitmeden önce yoga: Devam edelim uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusuna. Uykuya dalmadan önce elbette ağır egzersiz yapmayın. Bu, sizi uykuya hazırlamak yerine tam tersi uykunuzu kaçırır. Bunun yerine yogayı tercih edebilirsiniz. Çünkü yoga hem bedeninize esneklik kazandırır hem de sizi zihinsel olarak rahatlatır ve uykuya hazır bir hale getirir. Bu arada! Gelin sizinle benim de uyguladığım “sağlıklı gece alışkanlıkları” ile ilgili sırlarımı paylaşayım. Hem günün yorgunluğunu atın hem de iyi bir uykuya hazırlanın. Konuyla ilgili yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

6- Gece karanlıkta uyuyun: Ama gerçekten karanlıkta! Biliyor musunuz yapılan araştırmalar,  gece lambası da dahil karanlık olmayan ortamlarda uyuyanların obezite tehlikesine daha yatkın olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca aydınlıkta vücudunuz, uykuya dalmanızı sağlayan melatonin hormonunu yeteri kadar salgılayamaz. Bunun için telefonları, cep telefonlarını, gece lambasını ve perdeleri uyumadan önce sıkı sıkı kapatın. Uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusunda söylemek istediğim ayrıntılardan biri de bu.

Uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusunu böylece toparlayalım. Kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsanız, geceleri sağlıklı bir uykuya dalmanıza yardımcı olan yiyecekler konusuna da bir göz atmanızı isterim. Tüketildiğinde geceleri daha iyi uyumaya yardımcı olan besinler ile ilgili yazım da bu linkte.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.