Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları

29 Nisan 2019- Bersu Ekinci0
ahna.jpg

Şu an yüzünüze bir gülümseme yayıldığını tahmin edebiliyorum. Nasıl olacak peki? Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları diyerek şaka yapmadığımı bilmenizi isterim. Eğer gün içinde belli kurallara uyarsanız, bu gerçekten de mümkün. Haydi o zaman gelin bir bakalım uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları diyerek anlatmaya çalıştıklarıma biraz daha ayrıntılı bir şekilde bakmaya. Uyurken kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için neler yapmak gerekir? sorularının yanıtlarını masaya yatırıp inceleyelim. Zaten son satırı okurken göreceksiniz ki uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları hiç de içi boş bir önerme değil.

Öncelikle şunu söyleyerek başlamak istiyorum: Siz gece uykunuzu uyurken, bedeniniz canlandırıcı ve onarıcı faaliyetlere başlar. Bu arada metabolizmanız da kendini kapatıp tamamen devre dışı kalmaz. Sadece biraz yavaşlar. Neden uyurken fazla kilolardan kurtulun dediğime gelince… Eğer gün boyu doğru besin tercihleri yapıp, aktif bir hayat sürdürürseniz siz mışıl mışıl uyurken metabolizmanız da daha hızlı çalışıp yağ yakar.

Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları: Doğru adımlar

Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları

Buraya kadar tamam. Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları deyip bunun temel prensibini de anlattım. Şimdi gelelim bunun için neler yapılması gerektiğine. O halde fazla vakit kaybetmeden anlatmaya başlayayım.

İşte uyurken bile metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmanın yolları:

Triptofan içeren besinler tüketin

Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları
Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları konusuna beslenme ile ilgili bu ayrıntıyla başlamak isterim. Triptofan içeren besinler tüketin. Peki nedir bu triptofan?

Triptofan, vücut için gerekli sekiz aminoasitten biri. Aslına bakılırsa hayati öneme sahip.. Ama ne yazık ki vücut bunu kendi kendine üretemiyor. Bu yüzden besinlerden alınması gerekir.

Faydalarına gelince… İştahı dengelemeye yardımcı olur. Egzersiz sırasındaki performansınızı yükseltir. Depresyon ve göz hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır.

Uyurken fazla kilolardan kurtulun,gece metabolizma hızlandırmanın yolları konusuna bu önemli ayrıntıyla başladık. O zaman şimdi de hangi besinlerden triptofan alınabileceğini öğrenelim.

Öncelikle et, iyi bir triptofan kaynağıdır. Somon, sardalya, uskumru ve ton balığında da bol miktarda triptofan bulunur. Ama sadece bu kadar değil. Çilek, elma, portakal, ananas, avokado da triptofan alınabilecek meyveler arasında.

Triptofan içeren sebzelere gelirsek: Ispanak, brokoli, kabak, mantar, karnabahar, salatalık tüketmekte fayda var.

Danışanlarıma iyi bir ara öğün seçeneği olarak önerdiğim çiğ bademde de bol miktarda triptofan olduğunu söylemek isterim.

Öğle öğünlerinde tam tahıl

Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları
Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları konusuna bu önemli ayrıntıyla başladım. Şimdi de diğerleriyle devam edelim. Eğer gün içinde tam tahıl tüketmek istiyorsanız, bunu öğle yemeklerinde yapın. Bunu geceye bırakırsanız, sindirim sisteminiz siz yatağa girdiğinizde bunları sindirmek için fazla çalışmaya başlar. Bu da uyku kalitesini bozabilir. Aynı nedenle akşam yemeğinizi de en geç saat 20:00 gibi yiyin ve sonra da atıştırmalıklardan uzak durun. Uyurken fazla kilolardan kurtulun konusunda anlatmak istediklerimden biri de bu.

Mutfağınızın patronu siz olun!

Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları

Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları konusunu anlatırken değinmek istediğim önemli noktalardan biri de bu. Mutfağınızın ve elbette kilo verme serüveninizin patronu siz olun. Mesela belli saatlerden önce ve sonra su almak dışında mutfağa girmeyin. Bana göre sabah 07:00 ile akşam 19:00 saatleri bunun için iyi bir zaman aralığı. Sabahın erken saatlerinde kahvaltı etmek için mutfağa girin, akşam 19:00’dan ya da en geç 20:00’den sonra bir şeyler yemek için mutfağa gitmeyin. Aksini yaparsanız neler olacağını biliyorsunuz: Kilo kontrolü zorlaşır!

Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları: Mis gibi nane kokusu

Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları
Diyelim ki yatma saatinize yakın mideniz kazınmaya başladı. Ya da sırf ruhsal sebeplerle bir şeyler yiyerek rahatlamak istiyorsunuz. İşte bunu yapmayın! Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları konusunda bu önemli ayrıntıyı da atlamak istemedim. Gece ilerleyen saatlerde atıştırmayı engellemek için nane koklayın. Çünkü nane kokusu iştahı bastırır. Ya da eğer bir sağlık sorununuz yoksa, gece uyumadan önce yatak odanızda 15- 20 dakika nane aromalı mum yakabilirsiniz. Ama sakın mumu yanık unutup uyuyakalmayın!

Evinizi çok ısıtmayın

Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları

Bunun öncelikli amacı ısınma faturasından tasarruf değil. Yapılan bilimsel araştırmalara göre daha serin ortamlarda yaşamak vücudunuzu daha fazla yağ yakmaya yöneltir. Ayrıca çok kalın bir yorgan yerine daha ince bir yorganın altında uyumayı da tercih edebilirsiniz. Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları biri de bu.

Işıkları söndürün, yatak odanızı maviye boyayın

Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları

Biliyorsunuz büyük olasılıkla, en çok yağ yakımı uykunun en derin evresinde gerçekleşir. Bu yüzden yatak odanızı mümkün olduğunca karartın. Bu şekilde daha kesintisiz ve derin bir uykuya dalabilirsiniz. İşte o sırada da vücudunuzda daha fazla yağ yakılır.

Yatak odanızın rengi konusuna gelirsek… Yapılan araştırmalara göre mavi, tansiyonunuzu dengeleyip kalp atış hızınızı yavaşlatır. Bu şekilde size fazla miktarda yağ yakan yenileyici bir gece uykusu için eşsiz bir atmosfer sağlar.

Teknolojiyi evinizin salonunda bırakın

Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları
Uyurken fazla kilolardan kurtulun, gece metabolizma hızlandırmanın yolları konusunu önem verdiğim bir ayrıntıyla bitirmek istiyorum. Televizyon, cep telefonu gibi teknolojik aletleri yatak odanızın dışında bırakın. Bunlar özellikle uyku öncesi zararlı uyaranlar çünkü. Yatakta elinizden bırakmadığınız cep telefonu, tablet gibi akıllı teknolojik gereçler rahatlatıcı ve dinlendirici bir uykuya dalmanızı engeller. Bu da uyurken yağ yakımının önünde büyük bir engeldir.

Uyurken fazla kilolardan kurtulun konusunun sonuna geldim. Eğer bu küçük ama önemli ayrıntılara dikkat ederseniz, hem sabahları çok daha dinlenmiş ve zinde bir şekilde kalkarsınız hem de fazla kilolarınızdan kurtulmanız kolaylaşır. Eh hadi o zaman size iyi uykular:!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.