Uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi ve sağlık faydaları

30 Eylül 2019- Bersu Ekinci0
gull.jpg

Gülleri sever misiniz? Genellikle aşkı, sevgiyi ifade eden kırmızısı, biraz hüzünlü anlam taşıyan sarısı, insanın ruhunu neşelendiren pembeleri, beyazları… Ya gül kokusu? Güzel bir durumdan söz edilirken “gül bahçesi” ifadesinin kullanılması da boşuna değil. Gül, kozmetik endüstrisinden mutfaklara, evleri güzelleştirmeye kadar birçok alanda kullanılıyor. Ama ben bugün size bambaşka bir ayrıntıdan söz edeceğim. Gül çayından. Çünkü konumuz uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi ve sağlık faydaları. Yani bu güzel çiçeğin kilo verme, yağ yakma konusundaki etkilerini anlatacağım size. Belki bazılarınız bunu ilk kez duyacak ama gül çayı, özellikle de gece yatmadan önce içildiğinde akla hayale gelmeyecek faydalar sağlıyor. O zaman başlayalım uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi ve sağlık faydaları konusuna.

Kilo vermek ya da kilo korumak için sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin yanı sıra geceleri yeteri kadar uyumak gerektiğini de biliyoruz artık. Sağlıksız ve eksik bir gece uykusu, ertesi gün enerjinizin düşmesine ve şekerli gıdalara yönelmenize neden olur. İşte bu yüzden yeterli gece uykusu kilo vermenin ve kilo korumanın da genel sağlığın da temel taşlarından biri.

Uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi ve sağlık faydaları: Uyku kaçırmaz

Uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi ve sağlık faydaları

Uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi ve sağlık faydaları konusunda üzerinde duracağımız gül çayı, geceleri çekilecek iyi bir uykuya ilk adım olma özelliği taşıyor. Yatağa gitmeden önce yudumlayacağınız gül çayı, hem bedeninizi rahatlatıp iyi bir uykuya hazırlıyor hem de siz uyurken leptin hormonu salgılayıp yağ yakımına katkıda bulunuyor.

Ama uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi ve sağlık faydaları konusunda ele aldığım gül çayının faydaları sadece bu kadar değil. Gelin bir bakalım adı güzel, tadı güzel, rengi güzel bu çayın sağlık faydalarına.

Kafein içermez: Madem konumuz uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi ve sağlık faydaları o zaman bu ayrıntıyla başlayalım. Gül çayı, siyah çay ya da kahve gibi kafein içermez. Yani uykunuzu kaçırmaz, tam tersine bedeni rahatlatıp sağlıklı bir uykuya doğru yol almanızı sağlar. Bunun yanı sıra açlık duygusunu bastırarak siz uyurken vücudunuzun yağ yakmasına yardımcı olur.

İltihaplanmayla savaşır: Devam edelim uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi ve sağlık faydaları konusuna… Gül, antioksidanlar içerir. Bu özelliği sayesinde tükettiğiniz gül çayı vücudunuzda ortaya çıkacak iltihaplanmayı önler.

Sindirimi düzenler: Uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi ve sağlık faydaları konusunda söylemek istediğim birkaç ayrıntı daha var. Sağlıklı kilo vermenin önemli adımlarından biri de düzenli çalışan bir sindirim sistemi. İşte gül çayı da içeriği sayesinde bağırsaklardaki iyi bakterilerin çoğalmasını sağlar ve sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına katkıda bulunur.

Gül çayının sağlık faydaları

Uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi ve sağlık faydaları

Toksinlerden arındırır: Gülün antioksidan özellikler tanıdığını söylemiştim. Gül çayı da tüketildiğinde vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Aynı zamanda diüretiktir. Uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi ve sağlık faydaları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Gül aynı zamanda C vitamini de barındırır. Gül çayı da bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Tatlı yeme ihtiyacını giderir: Uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi ve sağlık faydaları konusunda söylemek istediğim bir başka ayrıntı daha var. Bir gün canınız tatlı bir şeyler yemek istediğinde bir fincan gül çayı için. Tatlı yeme isteğinizin ortadan kalktığını göreceksiniz!

Uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi konusuna bu güzel çayın diğer faydalarıyla devam edelim.

  • Antiseptik etkisi vardır
  • Kadınların regl döneminde yaşadığı sancıları azaltmaya yardımcı olur.
  • Sinirleri yatıştırır, sakinleştirir.
  • İshali kesmeye yardımcı olur.

Gül çayı nasıl hazırlanır?

Uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi

Uyurken yağ yakın: Gül çayının zayıflamaya etkisi ve sağlık faydaları konusunu böylece toparladım. Peki ya faydalarını anlattığım gül çayı nasıl yapılır? Gelin ona da bir bakalım:

Gerekli malzemeler

  • 2 bu bardağı kurutulmuş gül yaprağı
  • 3 su bardağın su

Hazırlanışı

  • İlk adım olarak yapmanız gereken, satın aldığınız kurutulmuş gül yapraklarını güzelce yıkayıp bir süre süzülmesini beklemek.
  • Sonra bu gül yapraklarını 3 su bardağı suyla birlikte bir demliğe koyun.
  • Su kaynamaya başladığında ateşi söndürün. Bir 5 dakika demlenmesini bekleyin.
  • Sonra da süzerek fincanda servis edin.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.