Kategoriler: Haber

Uzak Doğu’nun sağlıklı yaşam sırrı: Japon su terapisi nedir, nasıl yapılır

Atalarımızın da dediği gibi ‘erken kalkan yol alır.’ Hem de kelimenin her anlamıyla.. Çünkü sabah erken saatler gerçekten de ‘günün altın saatleri.’ Biraz daha erken kalkarak güne daha sağlıklı ve zinde bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Açık havada kısa ama tempolu bir yürüyüş, hızlı bir egzersiz programı, sağlıklı bir kahvaltı. Biraz sonra okuyacaklarınızın ardından bu listeye başka bir madde daha eklemek isteyeceksiniz: Japon su terapisi. Peki nedir bu Japon su terapisi, nasıl yapılır, faydaları nelerdir, nelere iyi gelir? Gelin, dünyanın en uzun süre ve sağlıklı yaşayan insanlarının sırrını birlikte çözelim. Suyun hayatın ta kendisi olduğunu biliyoruz. Su, vücudumuzun her hücresi için, yaşamsal fonsiyonlarımız için vazgeçilmez bir kaynak. Buraya kadar tamam. Bundan sonrası ise biraz daha fazlasını kapsıyor. Biraz genetik özellliklerinden, biraz da beslenme alışkanlıkları nedeniyle uzun ve sağlıklı yaşamanın sırrını çözen Japonların uyguladığı bir sağlık kürü Japon su terapisi.

On yıllardır Japonya’da iyi bilinen ve uygulanan bir yöntem. Aslında hepimizin bildiğinden farklı bir durum değil. Uyanır uyanmaz aç karna bir bardak su içmek! Peki Japonların bunu nasıl yaptıklarını biliyor musunuz?

Su terapisi, Japonya’da sağlık uzmanları tarafından şu durumlarda öneriliyor ve büyük oranda başarı vaad ediyor:

 • Baş ağrısı
  Bedensel ağrılar
  Kalp sorunları
  Artrit
  Epilepsi
  Obezite
  Astım bronşit
  Menenjit
  Gastrit
  Diyabet
  İshal
  Kabızlık
  Basur
  Adet düzensizlikleri
  Göz hastalıkları
  Kulak, burun, boğaz hastalıkları

Japon su terapisi nasıl yapılır

Şimdi gelelim Japon su terapisinin adımlarına… Ama öncelikle şunun altını çizelim: Eğer böbrek başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarınız varsa Japon su terapisini yapmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.

İşte Japon su terapisinin doğru adımları

 1. Sabah uyanır uyanmaz başka hiçbir şey yapmadan, hatta dişlerinizi bile fırçalamadan 4 bardak su için.
 2. Suyunuzu bitirdikten sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
 3. Ama su içtikten sonra 45 dakika boyunda hiçbir şey yemeyin. Yani sabah kahvaltınızı suyunuzu içtikten 45 dakika sonra yapın.
 4. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve ara öğünlerin ardından iki saat boyunca hiçbir şey yiyip içmeyin.

Japon su terapisinin işe yaraması için bunu bir yaşam alışkanlığı haline getirmeniz gerekiyor.

Bu arada küçük bir ayrıntı: Çinliler ve Japonlar, yemek sırasında sıcak su içmeyi tercih ediyorlar. Ayrıca Avurveda uygularken de içeceklerinin ısısına çok dikkat ediyorlar. Çinliler ve Japonların inanışına göre çok sıcak ya da çok soğuk su içmek birçok sağlık problemine yol açıyor.

Neden Japon su terapisini denemeliyiz

Peki “neden Japon su terapisini uygulamalıyız ya da onların içtikleri suyun ısısı konusundaki hassasiyetlerini benimsemeliyiz” diye sorarsanız cevabı da bu uzak ülkeden geliyor: Japonya, dünya üzerinde en uzun yaşam süresine sahip ülkelerden biri. Özellikle de Japonya’nın belli bölgelerinde 100 yaşını geride bırakmış çok sayıda insana rastlamak mümkün. Aslına bakılırsa Japon su terapisi, Ayurveda su terapisine çok benziyor.

Bir ayrıntıyı da atlamayalım: Bildiğiniz gibi insan bedeninin yüzde 60 ile 70’i sudan ibaret. Yeterli miktarda su içmezsek bazı organlarımız fonksiyonlarını yerine getiremez.

Lütfen dikkat!

Her ne kadar Japon su terapisi, ülkedeki sağlık otoriteleri tarafından öneriliyorsa hatta tüm dünyada yaygın olarak uygulanıyorsa da bazen iyi şeyleri abartarak yapmanın sağlığımızı olumsuz etkilediğini unutmayalım. Eğer bu terapiyi denemek istiyorsanız öncelikle doktorunuzla görüşüp, Japon su terapisi için engel oluşturan bir sorununuz olup olmadığını kesin olarak öğrenin.

Son bir not: Bu terapiyi uygulasanız da uygulamasanız da suyun hayat olduğunu, sağlıklı yaşamak için suya ihtiyaç duyduğumuzu hiç unutmayın.

Haydi o zaman, bardakları hayat kaynağı su ile dolduralım!

 

Bersu Ekinci

Sağlıklı yaşamak, ideal kilonuza ulaşıp orada kalmak -bir başka deyişle kilo kontrolünüzü sağlamak-, tüm yaşamınız boyunca uygulayabileceğiniz pratik bilgilere sahip olmak, ruhsal ve bedensel olarak iyi hissetmek için doğru adrestesiniz. Sağlıklı yaşam, ancak bütünsel beslenmeyle olur. Bu nedenle bedeniniz için en uygun beslenme mönülerini, detoks programlarını oluşturduğumuz gibi, ruhunuz için işinizden, sosyal yaşamınızdan ve hayatınızdan da konuşabileceğimiz birebir veya grup seanslarımızdan, beraber yürüyüş ve yoga yapabileceğimiz aktivitelerimizden de faydalanabilirsiniz. Amacımız, toplumun yaşam kalitesini yükseltmek ve sağlıklı yaşam bilincini yaymak…

Paylaş
Yazan
Bersu Ekinci

Önceki Yazılar

Yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı

Evet! Sonunda Şeker Bayramı da geldi. Bu sene de pandemi yüzünden evlerde olsak da hazırlıklar…

% gün önce

Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni

Aslına bakılırsa göbek bölgesinde birazcık yağ toplanması o kadar da kötü değil. Sonuçta hayati organların…

% gün önce

Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları

Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için "hayat kurtaran" seçeneklerden biri salatalar. Öyle ya!…

% gün önce

Kan şekerini dengeleyen yiyecekler

Kilo verirken sizi en çok zorlayan etkenlerden biri nedir hiç düşündünüz mü? Birçok neden sayılabilir…

% gün önce

Nasıl olduğumdan daha zayıf görünebilirim

Evet, biliyorum... Kararlısınız, sağlıklı beslenip düzenli egzersiz yaparak o fazla kilolarınızdan kurtulacaksınız. Ama bunlar hemen…

% gün önce

Limonun zayıflamaya etkileri

Eğer mideniz ya da sindirim sisteminizle ilgili herhangi bir sağlık sorununuz yoksa limonlu su içmenin…

% gün önce