Kategoriler: Haber

Vişne kilo verdirir mi? Vişnenin zayıflamaya etkisi

Gelin bugün çok lezzetli ve vitamin deposu bir meyveyi masaya yatıralım.Vişne kilo verdirir mi? Vişnenin zayıflamaya etkisi konusuna bir bakalım. Bu aralar kendisi küçük ama hem kilo verme hem de genel sağlık konusunda çok faydalı olan bu meyveyi biraz ihmal ettik sanki. Metabolizma hızlandırmaktan yağ yakmaya, bağışıklık güçlendirmekten toksinleri atmaya öyle büyük faydaları var ki vişnenin. Gelin biraz daha yakından bakalım vişne kilo verdirir mi? Vişnenin zayıflamaya etkisi konusundaki ayrıntılara.

Vişne kilo verdirir mi? Vişnenin zayıflamaya etkisi

Vişne kilo verdirir mi? Vişnenin zayıflamaya etkisi konusuna bir soruyla başlayalım: C vitamini denilince aklınıza ilk hangi meyve gelir? Büyük olasılıkla “portakal.” Peki bol lif denilince? Birçok kişi en sık rastlanan ve en çok tüketilen “elma” diye yanıt verir bu soruya. İşte vişne hem bu iki önemli özelliği hem de daha fazlasını sunuyor.

Vişne kilo verdirir mi? Vişnenin zayıflamaya etkisi konusunu anlatırken vişnenin kilo verme, metabolizma hızlandırma üzerindeki etkisiyle başlayalım.

Önce şunu söyleyeyim ki hiçbir yiyecek, bir mucize yaratıp zayıflamanızı sağlamaz. Ama, kilo verme, zayıflama konusunda yardımcı olur. İşte vişne de böyle bir meyve.

Tatlı yeme ihtiyacını giderir

Madem ana eksenimiz kilo vermek ya da kilo korumak, vişnenin şöyle güzel bir özelliğini anlatayım ilk olarak… Kilo verme konusunda bazı insanların önündeki en büyük engel, sık atıştırma isteği ya da tatlı tüketme alışkanlığı… İşte vişne kilo verdirir mi? Vişnenin zayıflamaya etkisi konusunda ilk değinmek istediğim ayrıntı bu. Vişne, bu anlamda çok iyi bir atıştırmalık. Üstelik tatlı tüketme isteğinizi de köreltir. Yani eğer amacınız kilo verip zayıflamak ya da kilo korumak ise canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde birkaç tane vişne tüketebilirsiniz. Bu, hem akıllıca hem de sağlıklı bir tercih olur.

Etkili bir antioksidandır

Vişne kilo verdirir mi? Vişnenin zayıflamaya etkisi konusunda değinmek istediğim bir başka ayrıntı da çok etkili bir antioksidan olduğu, yani vücudunuzu toksinlerden arındırır. Nasıl mı? Vişnenin rengini bir düşünün, ne kadar güzel ve göz alıcı bir kırmızı değil mi? İşte o renk, vişnenin antosiyanin içerdiğinin ve bunun da ona etkili bir antioksidan olma özelliği verdiğinin göstergesi. Daha ne olsun?

Enerjiyi artırır

Ama dahası da var. Eğer hedefiniz kilo vermek ya da kilonuzu korumak ise düzenli olarak egzersiz yapmanız da gerekir. İşte vişne, içerdiği bu antioksidanlar sayesinde egzersiz sırasındaki enerji seviyenizi yükseltir. Sonrasında da vücudunuzun çok daha hızlı şekilde toparlanmasını sağlar.

Sindirim sisteminden bağışıklık sistemine

Devam edelim vişne kilo verdirir mi? Vişnenin zayıflamaya etkisi konusuna… Bol lif içeren bir meyve vişne. Bu sayede sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca vişne içerdiği antioksidanlar sayesinde bağırsaklar üzerinde olumlu etki sağlar.

Vişne kilo verdirir mi? Vişnenin zayıflamaya etkisi konusunda bir başka önemli noktaya gelelim. Vişne, içerdiği C vitamini ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Uykuyu düzenlemeye yardımcı olur

Hani size sık sık söylüyorum ya, kilo vermek ya da formda kalmak için uyku düzeni çok önemli diye… İşte vişne bu konuda da faydalı. Çünkü vişne, uykuyu düzenleyen ve sağlıklı bir uyku sağlayan melotonin içerir. Unutmayın, birçok yiyecek bunu yapamaz ama o küçücük vişnenin böylesine önemli bir faydası daha var.

Vişnenin sağlık faydaları

Vişne kilo verdirir mi? Vişnenin zayıflamaya etkisi konusunda bir başka ayrıntıya geldik. Vişne çok etkili bir iltihap önleyici ve ödem attırıcıdır.

Ayrıca kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkisi var vişnenin.

Bir başka özellik daha! Vişne içerdiği antioksidanlar sayesinde cilt sağlığını korumaya da yardımcı olur.

Vişne kilo verdirir mi? Vişnenin zayıflamaya etkisi konusunu böylece toparladık. Bir başka yazıda da bu kadar sağlıklı bir meyve olan vişneyi tüketme yolları konusunda bazı ipuçları paylaşacağım.

Bersu Ekinci

Paylaş
Yazan
Bersu Ekinci

Önceki Yazılar

Kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata

Yaz sıcakları iyiden iyiye kendini hissettiriyor. Sıcak hava, bazı durumlarda bazı kişileri zorlasa da aslında…

% gün önce

Sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler

Evet... Bir yandan kilo vermek istiyorsunuz, bir yandan da sağlıklı ve gerçek besinler yemek... Bu…

% gün önce

Göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler?

Yaz mevsiminde bana en çok sorulan sorulardan biri bu: Göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay…

% gün önce

Pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta

Şimdi şöyle hem görünüşü güzel hem de lezzetli bir pasta olsa yemez miydiniz? Birçoğunuz "İyi…

% gün önce

Çilek ile hem kilo verin hem detoks yapın

Yazın pazar, manav ya da market tezgahlarında en çok dikkatinizi çeken meyve hangisi? Şöyle kocaman,…

% gün önce

Bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler

Gelin bugün bir 'tersten okuma' yapalım, bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler neler…

% gün önce