Vücuda faydalı 5 sağlıklı yağ çeşidi! - BERSU EKİNCİ -

4 Ekim 2017- Bersu Ekinci0
tereyağ.jpg

İkinci Dünya Savaşı’nı takip eden yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, doktorlar bizlere yumurta, kırmızı et gibi besinlerin yanı sıra yağlardan da uzak durmamız gerektiğini söyledi. O dönemde eğer yağsız ya da az yağlı yiyeceklerle besleniyorsak sağlıklı seçimler yaptığımızı düşündük. Tüm dünyaya empoze edilen bu yanlış düşünce, yine bilimsel araştırmalar neticesinde çürütüldü ve nihayet yağlar sağlıklı bir beslenme biçiminin ayrılmaz bir ögesi haline geldi.

Son derece sağlıklı sebzelerle hazırladığınız salatanıza yağ dökerken hala hafif bir tedirginlik hissettiğinizi biliyoruz. Bu konuda yalnız değilsiniz! Fakat bütün yağlar aynı değil. Bazı yağlar vücudun kötü kolesterol  seviyesini düşürüyor ve kilo vermeye, yani  vücutta depolanmış yağların yakılmasına yardımcı oluyor!

Peki bunlar hangileri? İşte vücudumuza faydalı 5 yağ çeşidi!

Avokado

Evet, avokadoların faydalarını saymakla bitiremiyoruz, çünkü bu meyve tüketebileceğiniz en sağlıklı yiyeceklerden biri.  Avokado, kötü kolesterol oranını düşürürken, iyi kolesterol seviyesini yükselten monosature yağ asitleri bakımından son derece zengin bir içeriğe sahip. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda bulunan E vitamini, serbest radikallerin vücutta yarattığı tahribatı önler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve cildin yaşlanmasını önleyen bir anti-aging besini gibi işlev görür.

Tereyağı

Avokado sizi şaşırtmamış olabilir ama başlığı okuduğunuzda şaşırdığınıza eminiz.  Hepimiz çok uzun yıllar mutfağımızda daha masum olduğunu düşünerek tereyağı benzeri margarinler kullandık. Artık bunları mutfak kapısından içeri sokmamak gerektiğinin bilincindeyiz. Bu listede bahsettiğimiz organik kaynaklardan elde edilmiş, gerçek tereyağı!

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengin olan tereyağı  cilt sağlığını iyileştirir ve beyin fonksiyonlarının kuvvetlenmesini sağlar.  Daha da önemlisi bu iki yağ asidi vücut için temel yapı taşı niteliğindedir. Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini vücudumuz kendisi üretemez, bu nedenle kesinlikle beslenme yoluyla almamız gerekir.  Yani sabahları omlet yaparken bir tavaya bir parça tereyağı eklemekten korkmayın!

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı son dönemde kozmetik amaçlarla kullanılmaya başlansa da, asıl marifetini mutfakta gösteriyor. Sindirilmesi kolay orta zincirli yağ asitleri bakımından zengin olan Hindistan cevizi yağı, iyi kolesterol seviyesini yükseltir ve kalp sağlığını pekiştirir.  Beyin fonksiyonlarını iyileştiren,hindistan cevizi yağı hafızayı da güçlendirir.

Zeytinyağı

Bu listede sonunda her zaman mutfağımızın baş köşesinde bulunan bir yağa rastladık! Doğal zeytinyağı kalp sağlığını koruyan tekli doymamış yağlar bakımından zengindir ve bu içerik kalp krizine bağlı ölüm riskini azaltan bir etkiye sahip.  Kalp sağlığının yanında, yüksek antioksidan içeriği ile hücrelerin zarar görmesini engelleyen zeytinyağı, bilişsel fonksiyonların iyileşmesini sağlarken hafızayı da güçlendirir.

Omega-3 içeren tüm besinler

Bu tanım biraz ilginç olabilir fakat omega-3 yağ asidi vücudumuzun kendi başına üretebildiği bir madde değil, bu nedenle omega-3 içeren besinleri bolca tüketmek sağlık açısından çok önemli. İşte bu nedenle beslenme planımızda mutlaka sağlıklı yağ asidi  omega-3 içeren yiyeceklere geniş yer vermeliyiz.  Ceviz, chia tohumu, keten tohumu , somon balığı, balık yağı ve serbest gezinen hayvanlardan elde edilen kırmızı et tüketimi bizler için son derece önemli.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.