Vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar?

22 Şubat 2021- Bersu Ekinci0
esim.jpg

Genel olarak kilo verme ve kilo koruma gibi konulardan söz ediyoruz ama bugün genel sağlık anlamında birkaç söz söylemeyi planlıyorum. Aslında kilo vermek de kilo korumak da tek ve ortak bir amaca hizmet ediyor: Genel anlamda sağlıklı olmak! O yüzden bugün Vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar? konusuna eğilmeyi düşündüm. Hangi besinler, vücudun hangi bölgeleri için faydalıdır, hangi besinleri yiyerek daha sağlıklı ve elbette daha kaliteli bir hayat sürebiliriz buna bir bakalım istedim. Haydi bir bakalım: Vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar?

Vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar?

Vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar?

Temiz beslenme, sağlıklı yiyecek tercihleri sizi fazla kilolardan ve bunun yol açacağı zincirleme sağlık sorunlarından korur. Elbette bu dünyada yaşadığımız sürece bazı hastalıklarla karşılaşmamız da doğal. Ama neden bunlara karşı önlem alıp kendimizi daha dirençli hale getirmeyelim ki?  Ayrıca vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar? konusunda yeri gelmişken doğru beslenme tercihlerinin sizi sadece içten değil dış görünüş olarak da yılların izlerinden koruyacağını söylemek isterim. Yani bir anlamda bu, yaşlanma etkilerini ötelemenin de bir yolu.

O zaman hemen geçelim Vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar? konusuna ve tepeden tırnağa hangi yiyeceklerin, vücudun hangi bölgelerine iyi geldiğine bir bakalım.

Beyin: Vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar? konusuna en yukarıdan, vücudun “ana kumanda merkezi” sayabileceğimiz beyinden başlayalım. Şöyle bir özetlersek, sağlıklı yağ kaynağı olan yiyecekler beyin için gereklidir. Neler mi bu yiyecekler? Somon balığı, ton balığı, sardinya ve ceviz.

Saçlar: Şimdi dış görünüşle ilgili bir bölüme geçelim vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar? konusunda. Saçlarınız bir anlamda sağlığınızın da aynası. Saçlarınızın daha çabuk uzaması ve daha sağlıklı olması için yeşil yapraklı sebzeler, kuru fasulye, barbunya tüketin. Bu listede yine somon balığı da yer alıyor.

Gözler: Gelelim vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar? konusunda gözlere. Sağlıklı gözler için tüketmeniz gereken önde gelen besinler yumurta ve havuç.

Kalp: Tıpkı beyin gibi vücudumuzun en önemli bölümlerinden biri. Sağlıklı olmanın da kilometre taşlarından. Kalp sağlığınız için bol bol domates tüketmenizi öneririm.

Kaslar: Vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar?  konusunda kaslara sıra geldi. Kas kütlesini yoğunlaştırmak için yeteri kadar protein almanız gerekir, elbette düzenli olarak egzersiz de yapmalısınız. Güçlü kaslar için tüketilmesi gereken belli başlı yiyecekler ise muz, kırmızı et, balık ve yumurta.

Sağlıklı beslenme, kaliteli ve uzun bir ömür getirir

Vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar?

Akciğerler: İşte genel sağlık için belirleyici organlardan birine sıra geldi. Sağlıklı akciğerler için yapılacak çok şey var ama vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar? konusunu genel hatlarıyla anlatırken söylemek istediğim bol bol brokoli ve Brüksel lahanası yemeniz gerektiği.

Bağırsak: Sadece kilo vermek ve kilo korumak için değil genel sağlık için de sindirim sisteminin sağlıklı çalışması önemli. Düzenli çalışan bir sindirim sistemi için kuru erik ve yoğurt yemelisiniz. Bu arada yoğurdun marketten alınanını değil, evde kendiniz tarafından yapılanı yemeniz gerektiğini de altını çizerek hatırlatmak isterim. Devam edelim vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar? konusuna.

Cilt: İç sağlığınızı yansıtan bir başka ayrıntı da cildiniz. O yüzden vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar? konusunu anlatırken buna da değinmek isterim. Bu konuda size faydası olacak belli başlı besinler, yaban mersini, somon balığı ve yeşil çay.

Kemikler: Vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar? konusunda kemiklere geldi sıra. Sağlıklı kemikler, sizin yıllara daha sağlam bir şekilde direnmenizi de sağlar. Portakal, kereviz, sardalya balığı, somon balığı, ton balığı, bamya, brokoli, Brüksel lahanası ve yeşil yapraklı sebzeler bu konuda size yardımcı olacaktır.

Vücudunuz için en iyi, en sağlıklı yiyecekler: Hangi yiyecek neye yarar? konusunu genel hatlarıyla şimdilik böyle toparladık. Elbette zaman zaman bu konuya dönüp daha ayrıntılı ve daha derinlemesine de inceleyeceğiz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.