Yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı

12 Mayıs 2021- Bersu Ekinci0
mango1.jpg

Evet! Sonunda Şeker Bayramı da geldi. Bu sene de pandemi yüzünden evlerde olsak da hazırlıklar çoktan başladı. Elbette farkındayım… Bayram, hele de şeker bayramı tatlısız olmaz. Ama öte yandan zaten eskisine göre daha hareketsiz bir hayat sürdürüyoruz. Kilo korumak hatta üstüne kilo almaktan kaçınmak zorundayız. Bu, sağlığımız için gerekli. Peki bu durumda ne yapacağız? Bayramı tatlı yemeden mi geçireceğiz? Kesinlikle hayır! Yine bayramı ağız tadıyla geçireceğiz elbette. Yani tatlı da yiyeceğiz. Nasıl olacak bu? Birazdan size anlatacağım yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı ile… Çok sağlıklı bir meyve kullanacağız bu tatlıyı yaparken. Yediğimiz zaman da bir yandan keyif alacağız, bir yandan da işlenmiş şeker ya da katkı maddeleri gibi vücudumuza zarar verecek malzemelerden hiçbirini kullanmayacağız. O zaman hemen geçelim yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı yapımına.

Yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı

Yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı

Yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı deyince aklınıza öyle hemen hazırlığı saatler süren, çok uğraş gerektiren bir şey gelmesin lütfen. Bu tatlının hazırlanması da gayet kolay. Hem zaten bayram için daha bir gün var önümüzde. Sonuç olarak birazdan göreceğiniz gibi yağ yakmayı  hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı öyle uzun bir süre de gerektirmiyor. Eğer geceden tüm malzemenizi buzluğa atarsanız birkaç dakikada hazır olacak. Üzerini süslemek ise zevkinize kalmış.

Hemen geçiyorum yağ yakmayı  hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı yapımına. Sonra da bu tatlıyı yaparken kullanılan meyvenin faydalarından biraz söz etmek istiyorum.

Gerekli malzemeler

Aslında gerekli malzeme demeliyim belki de. Evet… Çünkü bu tek malzemeyle hazırlanan bir tatlı. O gerekli malzemeyi de hemen söyleyeyim o zaman: Mango!

Yapılışı

Şimdi de yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı nasıl yapılır, onu anlatayım. Tüketecek kişi sayısına göre kullanacağınız mango sayısını ayarlayın. Mangoları bir gece önce dilimleyin ve buzdolabının buzluk kısmında bekletin.

Ertesi gün yani tatlıyı yapacağınız zaman o mango dilimlerini bir blender’a koyup karıştırın. Kremsi bir karışım elde edinceye kadar sürdürün bu karıştırma işlemini. Ardından elde ettiğiniz o kremsi karışımı küçük, sevimli servis kaselerine alın. Sonra da…. Keyifle tüketin. İşte yağ yakmayı  hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı yapmak bu kadar kolay. Tek malzemeyle hem keyif hem de sağlık!

Biraz önce tatlınızın üzerini süslemek sizin zevkinize kalmış demiştim ya… Söz gelimi mango tatlısının üzerine ince mango dilimleri koyabilirsiniz. Dilerseniz çekilmiş Hindistan ceviziyle süsleyebilirsiniz. Aslında taze nane yaprağı da iyi bir fikir olabilir.

Şimdi yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı yapımında kullandığımız mangoya bir bakalım. Öyle ya hem tatlı, hem lezzetli hem de üstelik yağ yakma konusunda etkili. Nasıl bir meyve bu mango biraz daha yakından bakalım.

Mangonun sağlık faydaları ve kilo verme konusundaki etkisi

Yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı

Yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı yaparken kullanılan mangonun sağlık faydalarını şöyle bir anlatayım:

 • Eğer kilo vermek istiyorsanız mango bu konuda çok iyi bir yardımcıdır. Çünkü kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur. Bu da kan şekerinin düşmesinden kaynaklanan açlık krizlerini önler.
 • Mango metabolizma hızlandırıp yağ yakma konusunda yardımcı olur.
 • Bol lif içeren bir meyvedir, uzun süre tokluk hissi sağlar. Yağ yakmayı  hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı yaparken kullandığımız mangonun bir faydası da işte bu.
 • Güçlü bir antioksidandır.
 • Bol potasyum içerir. Bu da yüksek tansiyonu önler.
 • Etkili bir afrodizyaktır. Özellikle erkeklerde cinsel gücün artmasına yardımcı olur.
 • Cilt yaşlanmasını geciktirir.
 • Göz sağlığını korur.
  Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Polifenoller açısından zengindir. Bu sayede hücreleri hasarlardan korur.
 • Beta ve alfa karotenler içerir bu sayede de bazı kanser türlerine karşı koruyucudur.
  Prebiyotik lifler içerir, bağırsaklardaki yararlı bakterileri artırır.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Diyabete karşı etkilidir.
 • İyi bir demir kaynağıdır.
 • Asit dengesini sağlamaya yardımcı olur.
 • Hafızayı taze tutar.             

Gördüğünüz gibi yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı yaparken kullandığımız mangonun sağlık faydaları da böyle uzun bir listede toparlanıyor. Ne dersiniz, sizce de bu kadar faydalı, bu kadar lezzetli ve yapımı bu kadar kolay bir tatlıyı denemeye değmez mi?

Bu arada madem yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı anlattım. Yine bu tatlı kadar sağlıklı başka seçenekler olduğunu da hatırlatmak isterim. Onlarla ilgili tarif ve yazılara da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Metabolizma hızlandıran kilo aldırmayan şekerleme

 

Kilo aldırmayan unsuz ve şekersiz tatlı tarifi

 

Kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.