Yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler

19 Haziran 2020- Bersu Ekinci0
naro.jpg

Sıcak yaz günlerinde canınız hep soğuk bir şeyler içmek istiyor değil mi? Başta su olmak üzere sağlıklı içeceklere evet! Ama elbette gazlı içeceklerden ya da hazır meyve sularından uzak durmalısınız. Peki ya size bazı içeceklerin hem serinlettiğini hem de kilo vermek, yağ yakmak için birebir olduğunu söylesem? İyi haber, bugün size yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler ile ilgili bazı kolay tarifler vereceğim. Üstelik de pandemi nedeniyle hareketlerin kısıtlandığı sıcak yaz günlerinde hem vücudunuz susuz kalmayacak hem de metabolizma hızlandırma konusunda etkili adımlar atacaksınız. O zaman ne duruyoruz, bir göz atalım yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler neler.

Yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler biraz önce de belirttiğim gibi sadece sizi serinletmekle kalmayacak aynı zamanda vücudunuza gerekli vitaminleri almanızı da sağlayacak. Bunların içerdiği malzemelerin, metabolizma hızlandırıp yağ yakmaya özellikle de göbek yağlarını eritmeye yardımcı olması da cabası.

Yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler

Yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler

Maydanoz deyip geçmeyin: Bugün size anlatmak istediğim ilk madde maydanoz. Yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler konusunda çok basit ama bir o kadar da faydalı bir tarif seçtim sizin için.

Gereken malzemeler: İki avuç dolusu maydanoz, bir büyük bardak su ve bir tane limonun suyu.

Yapmanız gerekenleri de şöyle sıralayayım: Maydanozları su ile birlikte blender’dan geçirin. Sonra üzerine limon suyunu da ilave edin. Az kıvamlı bir sıvı ortaya çıkacak. Bunu isterseniz buzdolabında biraz bekletip üzerine de bir dilim limon koyup tüketebilirsiniz. Fakat önemli bir nokta var değinmek gereken: Bu içeceği haftada bir gün ve bir bardak tüketin. Çünkü maydanozun tansiyonu düşürme etkisi var.

Smoothie yapalım: Devam edelim yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler konusuna. Bu kez yağ yakma ve tokluk hissi sağlama konusunda etkili olan elma ile hazırlanan bir smoothie var sırada.  Üstelik bu smoothie içinde yağ yaktıran tarçın ve sağlıklı yağ kaynağı çiğ badem de var.

Gerekli malzemeler şöyle: Bir tane rendelenmiş elma, bir su bardağı dolusu evde mayalanmış yoğurt, yarım çay bardağı çiğ badem, bir miktar tarçın.

Yapımına gelirsek… Tarçın dışındaki bütün bu malzemeyi blender’a koyup ve karıştırın. Tüketirken üzerine bir miktar tarçın serpin. İşte yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler arasında farklı bir lezzete sahip olanlardan biri.

Biraz da Chia tohumu: Nasıl gidiyor yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler konusu? İyi değil mi? Şimdi bir başka seçenekle devam edelim. Bu kez, genel anlamda sağlıklı beslenme, buna ek olarak da metabolizma hızlandırıp yağ yaktırma konusunda etkili olan Chia tohumu kullanılarak yapılan bir içeceği.

Bakalım hangi malzemeler gerekli? Şöyle sıralayayım: Bir yemek kaşığı Chia tohumu, bir buçuk bardak su ve yarım limonun suyu. Hemen şunu söyleyeyim ki Chia tohumlarını kullanmadan önce bir saate yakın bir süre suda bekletmeniz gerekli.

Sonra da bütün bu malzemeyi blender’a koyup karıştırın. İşte size yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler arasında biri daha.

Serinleten sağlıklı lezzetler

Yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler

Biraz daha devam edelim yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler konusuna. Buraya kadar anlattıklarım smoothie yani kıvamlı içeceklerdi. Bundan sonra ise biraz daha az kıvamlı içeceklere sıra geldi.

Haydi ananas suyu yapalım: Hatırlarsanız size daha önce ananasın yağ yakma ve kilo verme konusunda etkili bir meyve olduğunu anlatmıştım. Gerçekten de metabolizma hızlandırma konusunda birebir ananas. Elbette kendisini meyve olarak tüketmek çok daha iyi ama neden arada sırada suyunu da içip serinlemeyelim ki?

Fakat dikkat! Size hazır ananas suyu alıp içmenizi önermiyorum. Bunun yerine kendiniz mutfağınızda sağlıklı bir şekilde hazırlayın.

Fazla zaman almıyor:  Yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler arasında yer alan ananas suyunu yapmak için önce kabuklarını soyun ve meyveyi küp halinde doğrayın. Sonra da bir meyve sıkacağından geçirin. İsterseniz içine buz da katıp serinleyebilirsiniz.

Sağlık kaynağı salatalık: Son noktayı da yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler arasında yer alan salatalık suyuyla koyalım. Aslında salatalığın kendisini tüketmeniz çok daha iyi. Bol su içeren salatalık hem hidrasyon ihtiyacını karşılar hem de içerdiği lif sayesinde uzun süre tok tutar. Ama arada sırada değişiklik isterseniz suyunu da içebilirsiniz.

Gelelim yapımına: Önce salatalıkları soyun ve dik olarak doğrayın. Sonra bir bardak su ve kesilmiş zencefil ile birlikte blender’a koyun ve karıştırın. Bunu da buzdolabında beklettikten sonra ya da izine biraz buz atarak tüketebilirsiniz.

Yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler konusunda paylaşmak istediklerim bunlar.

Ama şu noktaya değinmem gerek: Bu meyve suları kilo vermek konusunda size sihirli değişimler sunmaz. Ya da sadece bunları içerek de zayıflamak mümkün değil. Bu suları canınız farklı bir şeyler içmek istediğinde tüketin.

Elbette yukarıda anlattığım sebze ve meyveleri orijinal halleriyle tüketmek daha doğru bir seçim. Ama dediğim gibi canınız biraz serinlemek isteğinde zararlı içecekler yerine bunlardan birini deneyebilirsiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.