Yağ yaktıran narlı detoks içeceği

3 Şubat 2020- Bersu Ekinci0
narina.jpg

Çocukken birbirimize en çok sorduğumuz o bilmeceyi hatırlamayan yoktur büyük olasılıkla:  “Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane!” Nedir bu? Evet, bildiniz. nar! Dünyanın en çok nar yetişen ülkelerinden birinde yaşadığımıza göre bu bilmecenin kuşaktan kuşağa yayılması da doğal. Peki ya nardan yeteri kadar faydalanıyor muyuz? Bilmiyorum, sık tüketiyor musunuz ama bugün size nar kullanarak yapılan basit bir detoks suyu tarifi hazırladım: Yağ yaktıran narlı detoks içeceği… Hem vücuttaki yağları yakmaya hem de toksinlerden kurtulmaya yardımcı olacak bir içecek bu. Hazırlanması çok kolay, üstelik ferahlatıcı ve sindirime de faydalı. O zaman fazla vakit yitirmeden bir bakalım yağ yaktıran narlı detoks içeceği nasıl yapılıyor.

Yağ yaktıran narlı detoks içeceği: Sağlık deposu nar

Konuya narın sağlık faydalarını ve kilo vermeye etkisini bir kez daha hatırlatarak başlamak istiyorum. Yağ yaktıran narlı detoks içeceği yaparken kullanılan bu vitamin deposu ve rengi de ömre bedel meyvenin en önemli özelliği gayet güçlü bir antioksidan ve iltihap söktürücü olması.

Biraz önce “ömre bedel” diye tanımladığım o rengini de içerdiği antosiyaninlerden alıyor. Ama bu, narın sadece güzel bir renge sahip olmasını değil aynı zamanda antosiyaninin yanı sıra içeriğinde bulunan flavanoid ve tanen ile birleşip çok etkili bir anktioksidan özelliği taşımasını da sağlar.

Yağ yaktıran narlı detoks içeceği yaparken kullanacağımız nar, bununla bağlantılı olarak oksidatif stresi de engeller.  Genellikle obezite sorunu yaşayan kişilerde ortaya çıkan oksidatif stres,  vücutta fazla yağ birikmesinin bir sonucu.  Önlem alınmazsa da kalp hastalığından Parkinson ve Alzheimer’e kadar birçok sağlık sorununa yol açar.

Narın kilo verme konusundaki önemli etkilerinden biri de kan şekerini düzenlemesi. Bunu da içeriğindeki antosiyaninlere borçlu. İçerdiği bol lif de uzun süreli tokluk hissi bağlar.  Narda bulunan C vitamininin hem bağışıklık sistemini güçlendirmeye hem de yağ yakmaya katkısı da cabası!

Bunlar yağ yaktıran narlı detoks içeceği yaparken kullanacağımız narın kilo verme ve kilo koruma ile ilgili faydaları. Elbette nar, genel sağlık için de son derece faydalı. Sindirim sistemini düzenler, kansızlığın giderilmesine yardımcı olur, kalp sağlığını korur.

Farkındayım, girişi biraz uzattım ama bunları da anlatmam gerek. Şimdi gelelim yağ yaktıran narlı detoks içeceği yapımına. Aslında gayet kolay.

Yağ yaktıran narlı detoks içeceği: Nasıl yapılır?

Yağ yaktıran narlı detoks içeceği

Önce gerekli malzemeler:

  • 4 tane taze nane yaprağı
  • 1 su bardağı dolusu nar tanesi
  • 4 su bardağı dolusu su

Hazırlanışı:

  • Önce suyu bir sürahiye doldurun.
  • Ardından taze nane yapraklarını ekleyin ve tahta bir kaşık yardımıyla hafifçe karıştırın.
  • Sonra da narları suyun içine ekleyin ve yine aynı tahta kaşıkla bir güzel karıştırın.
  • İşte size Yağ yaktıran narlı detoks içeceği! Dilerseniz biraz buzdolabında bekletip öyle tüketin.

Bu arada küçük bir not, bu içeceği içme suyu yerine Hindistan cevizi suyuyla da hazırlayabilirsiniz.

Yağ yaktıran narlı detoks içeceği yapımını anlattıktan sonra bir başka önemli noktaya değinmek istiyorum. Narın sağlık faydaları saymakla bitmez ama yine de tüketirken dikkatli olmak gerek.

Nar tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Eğer gaz ve şişkinlik sorununuz varsa nardan uzak durmanızı öneririm. Hamile iseniz ya da özellikle bağırsaklarınızla ilgili bir operasyon geçirmişseniz nar tüketmeden önce mutlaka ama mutlaka doktorunuzla görüşün.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.