Yağ yaktıran sağlıklı atıştırmalıklar

26 Ağustos 2019- Bersu Ekinci0
cucum2.jpg

Sizin de aklınıza zaman zaman ” hafif açlık hissettiğimde öyle bir şeyler yesem ki, hem doysam hem de yağ yaksam” düşüncesi geliyor mu? Eğer kilo vermek ya da kilo korumak amacındaysanız muhtemelen bu sorunun yanıtı da olumlu olacaktır. İlk bakışta zor gibi görünse de bu hiç imkansız değil. Gelin sizenle yağ yaktıran atıştırmalıklar konusunda birkaç tarif paylaşayım. Bunları yaparken kullanacağınız malzemeler, hem vücudunuzun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacak hem de yağ yakmanıza yardımcı olacak. Nasıl? Güzel değil mi? O zaman bir bakalım yağ yaktıran sağlıklı atıştırmalıklar konusunda yapabileceklerimize.

Yağ yaktıran sağlıklı atıştırmalıklar: Salatalık su ve lif deposudur

Yağ yaktıran sağlıklı atıştırmalıklar konusuna, danışanlarıma sık sık ara öğün olarak önerdiğim vitamin ve mineral deposu, tok tutan, bol lif içeren salatalık ile yapılanlarla başlamak istiyorum. Bundan sonra da zaman zaman bu konuya devam edeceğim. Bir göz atın bakalım bu sağlıklı atıştırmalıklara.

Salatalık yatağında ton balığı

Ne kadar farklı geliyor kulağa değil mi? Ama aslında yapımı çok basit ve  lezzetli atıştırmalık isteyenleri memnun edecek türden. Bunun için ihtiyacınız olan biraz kalınca dilimlenmiş salatalık ve biraz da Omega 3 deposu olan ton balığı.

Gelelim yapımına…

 • Önce salatalıkları bir güzel yıkayın. Bu konuya özel önem verin çünkü kabukları soymayacaksınız.
 • Sonra da salatalığı biraz kalınca dilimleyin.
 • Bir sebze oyacağı yardımıyla salatalık dilimlerinin içini kenarlarına zarar vermeden oyun. Sonra bu ayırdığınız salatalık parçalarını bir kaseye koyduğunuz ton balıklarına ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Şimdi yapmanız gereken, bu karışımı, içini oyduğunuz salatalık dilimlerine yerleştirmek.
 • Son olarak da üzerine bir miktar dereotu koyarak süslemek.

İşte yağ yaktıran sağlıklı atıştırmalıklar konusundaki ilk tarifimiz böyle. Şimdi isterseniz bir tane daha hazırlayalım.

Salatalık ve avokado işbirliği

Yağ yaktıran sağlıklı atıştırmalıklar

Gelelim yağ yaktıran sağlıklı atıştırmalıklar konusunda bir diğer tarife.  Bunda da ana malzemeler salatalık ve sağlıklı yağ kaynağı avokado. Bu biraz daha dikkat isteyen ama sonuçta önce görünüşüyle gözlerinize sonra da lezzetiyle damağınıza hitap edecek bir atıştırmalık.

Peki nasıl mı yapılıyor? Hemen anlatıyorum.

 • Önce salatalıkları soyun ve  boyuna ince ince dilimleyin.
 • Avokadoyu kabuğundan ayırıp püre haline getirin.
 • Sonra ince ve uzun kestiğiniz salatalık dilimlerinin içine bu püre haline getirilmiş avokadodan bir miktar koyun.
 • İşin en zor kısmı ise şimdi. İçine avokado püresi eklediğiniz ince ve uzun salatalık dilimlerini rulo haline getirin.
 • Hazırladığınız bu ruloları dik olarak servis tabağına yerleştirin.
 • Bu işlem bittiğinde hazırladığınız bu güzel görünüşlü atıştırmalığın üzerini süslemeye geliyor sıra. Bunun izin maydanoz, dereotu, kırmızı biber, kırmızı pul biber kullanabilirsiniz.

Sonuç: Salatalığı rulo haline getirmek biraz “gerilimli” olsa da gayet sağlıklı, dilerseniz konuklarınıza da ikram edebileceğiniz farklı bir atıştırmalık hazırlamış olacaksınız.

Şimdilik yağ yaktıran sağlıklı atıştırmalıklar konusuna burada bir nokta koysam da zaman zaman yeni ve farklı tariflerle devam edeceğim.

Küçük bir hatırlatma: Yağ yaktıran sağlıklı atıştırmalıklar konusunda üzerinden bir kez daha geçmek istediğim birkaç nokta var.  Her iki tarifte de kullandığımız salatalık öncelikle vücudunuzun su ihtiyacını karşılayacak. Çünkü bol miktarda su içeriyor. Bunun yanı sıra bir lif deposu.  Vitaminler ve mineraller de cabası.

Ton balığı ile avokadoya gelince, her ikisi de sağlıklı yağ kaynakları. Sizi hem tok tutup hem metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacak.  Atıştırmalıklara ekleyeceğiniz kırmızı biber de yağ yakma konusunda birebir.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.