Yapay tatlandırıcılar zayıflatır mı? Tatlandırıcılar zararlı mı?

7 Şubat 2020- Bersu Ekinci0
tatman.jpg

Sadece kilo vermek için değil sağlıklı bir hayat sürmek için de şekerden vazgeçmek gerektiğini artık biliyoruz.  Birçok kişi de kilo vermek uğruna şekerden vazgeçip yapay tatlandırıcılara yöneliyor. Peki ama bu doğru mu? Yapay tatlandırıcılar zayıflatır mı? Tatlandırıcılar zararlı mı? Bugün genel hatlarıyla bu konunun üzerinde durmak istiyorum. Önce kısaca şunu söyleyeyim ki bütün danışanlarıma şekerle vedalaşmalarını söylüyorum. Ama hiçbirine yapay tatlandırıcı kullanmalarını önermiyorum.  Çünkü bu da en az şeker kadar zararlı bir seçenek. Böyle kısa bir giriş yaptıktan sonra biraz daha yakından bakalım yapay tatlandırıcılar zayıflatır mı? Tatlandırıcılar zararlı mı?

Öne şunu söyleyeyim… Henüz bu konuda araştırmalar devam ediyor olsa da bugüne kadar tıbbın ortaya koyduğuna göre yapay tatlandırıcılar öyle “tamamen masum” değil. Her ne kadar şekerin zararlarından kurtulmak için kullanılsa da yapay tatlandırıcılar sonuçta laboratuar ürünü…  Yani işlenmiş ürünler. Özellikle de abartılı kullanıldığında vücuda çeşitli zararlar veriyorlar.

Yapay tatlandırıcılar zayıflatır mı? Tatlandırıcılar zararlı mı?

İşte madde madde yapay tatlandırıcıların sağlığa zararları:

Tat alma duyusunu olumsuz etkiler: Yapay tatlandırıcılar zayıflatır mı? Tatlandırıcılar zararlı mı? konusuna “damak zevki” ile ilgili bu ayrıntıyla başlamak istedim. Uzun süreli olarak yapay tatlandırıcı kullanırsanız lezzet algınız bozulur. Özellikle de sağlığınız için yararlı meyveler tükettiğinizde onlardaki doğal şekeri algılayamazsınız, size olduğundan çok daha tatsız gelir.

Bağırsak sağlığınız zarar görür: Yapay tatlandırıcılar zayıflatır mı? Tatlandırıcılar zararlı mı? konusunda önemli ayrıntılardan biri bu. Yapılan bazı tıbbi araştırmaların ortaya çıkardığına göre yapay tatlandırıcılar bağırsak florasını bozarak çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

Diyabete neden olabilir: Bu konuda birbirinden farklı fikirler ortaya atılıyor olsa da yapay tatlandırıcı  kullanmanın diyabete giden yolun taşlarını döşediğini ortaya koyan araştırmalar çoğunlukta.  Yapay tatlandırıcılar zayıflatır mı? Tatlandırıcılar zararlı mı? konusunda değinmek istediğim sağlıkla ilgili ayrıntılardan biri de bu. Bu tür ürünler, kullanan kişide şeker intolerasını tetikler.

Fazla yiyecek tüketmeye neden olur: Yapay tatlandırıcılar zayıflatır mı? Tatlandırıcılar zararlı mı? konusuna kilo vermek isteyenleri ilgilendiren bir maddeyle devam edelim. Teorik olarak yapay tatlandırıcılar, kilo vermek ya da kilo korumak yani gereğinden fazla kalori almamak için kullanılır. Fakat yapılan bazı araştırmalara göre bunun tam tersi de olabilir. Yani bu tatlandırıcılar fazla yiyecek tüketmeye neden olabilir. Aslında bu çok olası bir yan etki. Yapay tatlandırıcılar tat atla sensörlerini yanlış uyarıp tıpkı gerçekten şeker tüketmişsiniz gibi bir etki yaratabilir. Yani kan şekeri seviyenizi aniden yükseltip sonra da düşmesine neden olabilir. Bu da açlık krizlerine ve gereğinden fazla yemeğe yol açar.

Yapay tatlandırıcılar zayıflatır mı? Tatlandırıcılar zararlı mı? sorularını “Sağlıklı kilo vermek ve sonrasında da sağlıklı kalmak istiyorsanız bu tür ürünlerden uzak durun. Her ne kadar yüzde yüz olmasa da bugüne kadar yapılan tıbbi araştırmalar bu ürünlerin zararları olduğunu gözler önüne seriyor” diye yanıtlayabilirim.,

Bunlara ek olarak halen üzerinde araştırmalar devam ediyor alsa da yapay tatlandırıcıların bazı kanser türlerine, beyin tümörü ve yüksek tansiyon gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu konusunda da sonuçlar var. O yüzden siz siz olun hayatınızdan şekeri de onun yerine kullanılan yapay tatlandırıcıları da çıkarın.

Peki ama hiç mi tatlı bir şey yemeyeceksiniz? Ağzınız hiç mi tatlanmayacak?  Elbette damak zevkinizi öldürmeniz için bir neden yok. Tamam da ne yapmak gerek?

Bana sorarsanız canınız tatlı çektiğinde tüketebileceğiniz farklı alternatifler var. Bu konudaki yazımı bu linkte bulabilirsiniz.

Tatlı yerine tüketebileceğiniz 6 besin


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.