Yaz aylarında daha mı kolay kilo verilir?

10 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0
yazi.jpg

Evet! Havalar ısındığından bu yana en çok duyduğum sorulardan biri de bu. Elbette sağlıklı besinler seçip düzenli egzersiz yaparsanız, sadece yazın değil kışın da kilo verirsiniz. Ama bir yandan da yaz aylarında daha mı kolay kilo verilir? sorusuna “Evet” diye yanıt vermeliyim. Çünkü bu sıcak havalar, sağlıklı beslenme ve aktif bir hayat sürmeye ek olarak başka olanaklar da sunar kilo vermek için. O zaman gelin bir bakalım yaz aylarında daha mı kolay kilo verilir? sorusuna neden “Evet” dediğime. Şöyle madde madde bir anlatayım.

Daha bol su içersiniz

Yaz aylarında daha mı kolay kilo verilir?

Yaz aylarında daha mı kolay kilo verilir? sorusuna olumlu yanıt vermemin en önemli nedeni bol su içmek! Size öncelikle sağlıklı olmak sonra da metabolizma hızlandırmak, tok hissetmek için bol su içmeniz gerektiğini hatırlatıyorum ya her fırsatta… İşte yaz aylarında yükselen hava sıcaklığı bunu doğal olarak yapmanıza yol açar. Sıcak yaz ayları daha serin havalardan farklı olarak sizi zaten daha fazla su içmeye yöneltir. Bu da uzun süren bir tokluk hissi sağlar ve gereksiz yiyecek tüketmenizi önler.

Sıcak iştahı baskılar

Gelelim yaz aylarında daha mı kolay kilo verilir? sorusuna “Evet” diye yanıt vermenin nedenlerinden bir diğerine. Dikkat ettiniz değil mi, yaz aylarında ağır yiyeceklere daha seyrek olarak yönelirsiniz. Bu sıcak günlerde daha hafif, daha az yağlı, daha az şekerli besinler tüketmek istersiniz. Yani sıcak, çoğunlukla iştahınızı baskılar. Belki de her zamankinden daha fazla su içtiğiniz için de zararlı yiyeceklerden doğal olarak uzak durursunuz.

Psikolojinizi düzeltmek için yemeniz gerekmez

Şöyle bir düşünün lütfen. Özellikle sonbahar ve kış aylarında birçok kişi depresyona ya da en azından hüzünlü duygulara daha kolay teslim olur. Bunun sonucunda da kendini yemeğe verir. Böyle durumlarda en çok tercih edilen de şekerli yiyecekler olur hep. Yani günlerin kısalması, güneş ışığını daha az görmek yüzünden depresyona giren insanlar yiyerek psikolojik durumlarını düzeltmeye çalışır. Oysa yaz aylarında bunun tam tersi olur. Depresyondan ya da hüzünlü duygulardan kurtulmak için çok daha az oranda yiyeceklerden medet umulur. Çünkü yazın güneş daha uzun süre gökyüzünde kalır, açık havaya çıkma olasılığının artması da olumsuz duygulardan kurtulmak isteyenleri yiyecekler dışında daha sağlıklı yollara yönlendirir. Yürümek, yüzmek, açık havada arkadaşlarla buluşmak gibi.  İşte yaz aylarında daha mı kolay kilo verilir? sorusuna olumlu yanıt verilmesinin nedenlerinden biri de bu.

Yaz aylarında daha mı kolay kilo verilir? Renkli tezgahlar

Yaz aylarında daha mı kolay kilo verilir?

İşte yine doğanın kilo korumak ya da kilo vermek için sunduğu nimetlerden biri! Yani yaz aylarında daha mı kolay kilo verilir? sorusunun güzel yanıtının nedenlerinden biri daha. Yaz aylarında sebze ve meyve çeşitliliği artar. O rengarenk meyveler ve sebzeler de sizi bunları çok daha fazla tüketmeye yöneltir. Böylece gereksiz ve sağlıksız yiyecekler yerine bunları tüketerek hem vücudunuza fazladan kalori yüklememiş hem de sağıklı beslenmiş olursunuz.

İncecik giysiler kilo korur!

Gelelim yaz aylarında daha mı kolay kilo verilir? sorununa “Evet” yanıtı verilmesine yol açan ayrıntılardan birine daha. Herkes yaz mevsimini yeni giyeceklerle karşılamak ister değil mi? İncecik yeni elbiseler, tiril tiril bluzlar, rengarenk tişörtler, şortlar! Eh, bunları gönül rahatlığıyla giyebilmek için de fazla kilolardan kurtulmak ya da kilo korumak gerekir. Yani kış aylarında olduğu gibi kiloları kalın giyeceklerin altına saklama imkanı olmadığından birçok kişi yaz gelmeden forma girmeye ve mevsim boyunca da onu korumaya çabalar.

Yaz aylarında daha mı kolay kilo verilir? sorusuna neden “Evet” denildiğini böyle kısaca toparlayalım. Ama siz siz olun, hem yaz aylarında hem de kış aylarında akılcı beslenip hem kilonuzu hem sağlığınızı korumaya özen gösterin.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.