Yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler

12 Haziran 2020- Bersu Ekinci0
f.jpg

Önceki iki yazımda vişneyi anlatırken ve vişneli salata tarifi verirken bazı notlar almıştım. Şimdi sıra onları sizinle paylaşmaya geldi. Yaz mevsimi artık iyiden iyiye başladı, salgın etkileri ise biraz da olsa azalmaya başladı. Şimdi hem ruhu hem bedeni eskisinden farklı yeni bir hayata hazırlamaya geldi. Bunun için de bazı basit yaz detoksu önerileri vereceğim. Yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler hakkında bazı ayrıntılar paylaşacağım sizinle. Öyle çok kapsamlı reçeteler gerektirmeyen kolay ama çok faydalı bazı öneriler sunacağım. Sözü fazla da uzatmayan geçelim yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler konusuna.

Yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler

Yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler

Yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler konusunda size yaz aylarında kolayca bulunan ve vücuttan toksinleri attıran yiyecekleri kısaca anlatacağım. Bunların ortak özelliği yüksek oranda su içermeleri ve aynı zamanda içerdikleri vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini de desteklemeleri. Haydi başlayalım, yaz detoksu için hangi yiyecekleri tüketmemiz gerekir?

Karpuz: Yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler konusuna bu faydalı meyve ile başlamak istedim. Karpuzun lüzed 94’ü sudan oluşur. Bu da karpuz tükettiğinizde bedeninizin su ihtiyacını büyük oranda karşılayacağınız anlamına gelir. Sonuç olarak lif de içeren karpuz, vücuttan su atmaya da sindirim sisteminin düzgün çalışmasına da yardımcı olur. Göz sağlığı için içerdiği likopenin, genel sağlık için de A ve C vitaminlerinin olumlu etkisi var. Karpuz tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta miktarını abartmamak. Sonuç olarak şeker de içeren bir meyve karpuz. O yüzden gün boyu, ince bir ay dilimi kapruzla yetinmenizi öneririm.

Salatalık: Gelelim yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler konusunda benim de çok sevdiğim bir tanesine: Salatalık! Salatalığın da yüzde 95 oranında su içerdiğini söyleyerek söze başlayayım. Bu sayede vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca şeker de içermez. Uzun süre tokluk hissi sağlar ve böylece açlık krizlerinin önüne geçerek kilo verme konusunda etkili olur. Özetle, salatalık özellikle de su kaybettiğimiz yaz aylarında çok iyi bir ara öğün seçeneğidir.

Yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler

Limon: Bir başka toksin attırıcı besin daha. Genellikle limonu bir tür garnitür olarak kullansak da sağlık üzerinde olumlu etkileri var. Öncelikle limon doğal bir diüretiktir, yani vücuttan su attırır. Pektin adı verilen lifi bol bol içerir limon. Bu özelliği sayesinde de kilo verme konusunda yardımcıdır. Bir bardak suyun içine katacağınız birkaç dilim limon, bağışıklık sistemini güçlendirmekten toksinlerden arındırmaya kadar birçok etki sağlar. Sadece eğer midenizde sorun varsa limon tüketirken dikkatli olmanızı ya da onun yerine farklı seçeneklere yönelmenizi öneririm. Yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler konusunda değineceğim ayrıntılardan biri de bu

Ahududu:Yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler konusunda ahududuna geldi sıra. Öncelikle B ve C vitamini içerdiğini söyleyerek başlayayım. Ayrıca ahududu etkili antioksidanlar içerir. Kilo vermek istiyorsanız ahududunu ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

Nane: Yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler konusuna güzel kokulu bu bitkiyle devam edelim. Nanenin en önemli özelliği sindirimi desteklemesi ve metabolizmayı hızlandırması. Ayrıca içerdiği faydalı bakteriler sayesinde mideyi rahatlatması da cabası. Nane, iyi bir antioksidan olduğu gibi aynı zamanda cilt sağlığını da destekler.

İşte bu kadar basit. Yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler konusunda sözlerime şimdilik bir nokta koyuyorum. Ama zaman zaman yine bu konuda başka bazı ayrıntılar vermeyi de sürdüreceğim.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.