Yaz tatilinde kilo almamak için ne yapmak gerekir?

5 Ağustos 2020- Bersu Ekinci0
tatil1.jpg

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs nedeniyle uzun bir süre evlerden dışarıya adım atamadık. Sonra hayat, yavaş da olsa normale dönmeye başladı. Birçok kişi de sahil bölgelerinin yolunu tuttu. Yani özetle, geç de olsa tatil başladı! Ama öte yandan kilo korumak ya da kilo vermek isteyenler için de “tehlike çanları” yüksek sesle çalıyor.  Aylarca dört duvar arasında kaldıktan sonra açık hava, güneş ve deniz… Bir yandan da koronavirüs karantinasında alınan kilolar ve tatil rehavetiyle alınması muhtemel olanlar. Böyle dönemlerde çevremden de ” Yaz tatilinde kilo almamak için ne yapmak gerekir? sorusunu sık sık duyuyorum. Aslında paniğe gerek yok. Bazı sağlıklı alışkanlıklar sürdürüldüğünde, tatilden kilo almadan dönmek de mümkün. Yeter ki disiplinli olalım ve kontrolü elden bırakmayalım. Gelin bir bakalım yaz tatilinde kilo almamak için ne yapmak gerekir? sorusunun ilk akla gelen yanıtları neler…

Yaz tatilinde kilo almamak için ne yapmak gerekir?

Yaz tatilinde kilo almamak için ne yapmak gerekir?

Güne sağlıklı başlayın: Yaz tatilinde kilo almamak için ne yapmak gerekir? sorusuna vereceğim ilk yanıt, “Güne sağlıklı başlayın” olacaktır. Yani yaz tatilinde gözünüzü açtığınızda sağlıklı bir kahvaltıyla güne “merhaba” deyin. Kilo korumak hatta tatilde kilo vermek istiyorsanız sabah kahvaltısında dengeli bir şekilde protein, sağlıklı yağlar, tahıllar yani sağlıklı besinlerle doldurun tabağınızı. Günün diğer öğünlerinde de ızgara, buharda ya da fırında pişirilmiş besinler, bol sebze ve meyve tüketmeye çalışın.

Bol bol su için: Yazın uzun ve sıcak günlerinde terler ve su kaybedersiniz. Bunu da yerine koymanız gerekir. Hem su içmenin kilo verme ve kilo koruma konusunda da etkisi büyük. Bu yüzden yaz günlerinde su şişenizi yanınızdan ayırmayın, kendinizi susuz bırakmayın. Bu hem vücudunuzun kaybettiği suyu geri kazanmanızı sağlar hem de uzun süren bir tokluk hissi verir. Bu arada! Suyunuza bir dilim limon, çubuk tarçın, çilek, salatalık, taze nane yaprakları gibi ek lezzetler katabilirsiniz. Ama sakın hazır meyve sularına ya da asitli içeceklere yönelmeyin. İşte yaz tatilinde kilo almamak için ne yapmak gerekir? sorusunu yanıtlarken size vereceğim yanıtlardan biri de bu.

Ara öğünlere dikkat: Yaz tatilinde kilo almamak için ne yapmak gerekir? sorusunun yanıtlarından biri de o günlerde bile ara öğünleri ihmal etmemeniz gerektiği. Ama elbette sağlıklı olanları seçeceksiniz. Şeker oranı düşük meyveler, sadece bir avuç tüketebileceğiniz fındık, tuzsuz çiğ badem, fındık gibi kuruyemişler, yine miktarına dikkat ederek yiyebileceğiniz kuru meyveler sağlıklı ara öğün seçenekleri.

Sadece bedeninizi değil ruhunuzu da besleyin

Yaz tatilinde kilo almamak için ne yapmak gerekir?

Yaz mevsiminin avantajlarından faydalanın: Yaz tatilinde kilo almamak için ne yapmak gerekir? diye sorarsanız ben de size “Bundan kolay ne var?” diye başka bir soru sorarım. Kilo vermek için de kilo korumak için de aktif bir hayat sürmek gerektiğini biliyorsunuz. İşte yaz mevsimi size bu olanağı fazlasıyla verir. Açık havada daha fazla vakit geçirebilirsiniz, yürüyüş, yüzme, bisiklete binme gibi aktivitilere bol bol zaman ayırabilirsiniz. Üstelik hiç de zorlanmadan!

Bol taze sebze ve meyve tüketin: Yaz tatilinde kilo almamak için ne yapmak gerekir? sorusunu yanıtlarken yaz mevsiminin bir başka avantajını da hatırlatmakta fayda var. Yazın ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri edinebileceğiniz taze sebze ve meyveleri bulmak çok daha kolay. Bunlar hem sağlıklı yiyecek tercihleri hem de lif içerdikleri için kilosunu korumak ya da zayıflamak isteyenler için uzun süre tokluk hissi sağlar,

Ruhunuzu da besleyin: Yaz tatilinde kilo almamak için ne yapmak gerekir? konusunu beslenme açısından böyle toparladık. Fakat biliyorsunuz bütünsel beslenme sadece fiziksel açlıkla değil aynı zamanda duygusal açlıkla da ilgilidir. Yani hatırlatmak isterim ki bu tatil günleri aynı zamanda ruhunuzu beslemek için de bir fırsat. Doğanın güzellikleri içinde sevdiklerinizle vakit geçirin, hoşunuza giden aktivitelere katılın, kendinize hobiler edinin. Ve artık milyonlarca insanın bağımlı hale geldiği sosyal medyayla aranıza mesafe koyun. Uzun süre bekledikten sonra kavuştuğunuz ve sayılı günlerde bitecek olan yaz tatilinde güzel anılar biriktirin!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.