Yaza formda girmenin 6 yolu - BERSU EKİNCİ

17 Nisan 2018- Bersu Ekinci0
6.jpg

Geri sayım başladı! Yaz mevsimine çok az zaman kaldı. Yaz; incecik ve rengarenk giysiler, deniz, güneş ve tatil demek. Peki yaz aylarına hem sağlıklı hem de formda girmenin yollarını biliyor musunuz?  Lütfen paniğe kapılmayın. Şimdi size yaza formda girmenin 6 yolu nedir anlatacağım. Böylece güneşin ve uzun günlerin tadını doya doya ve sağlıkla çıkarmanız da mümkün olacak. İşte size uzun ve güneşli günlerin tadını doya doya hem de sağlıkla çıkarmak için küçük ipuçları. Hazırsanız birlikte bakalım, yaza formda girmenin 6 yolu nelermiş!

1) Bol bol su için

Bunu danışanlarıma her zaman öneriyorum, bir kez daha tekrarlamakta fayda var diye düşünüyorum: Bol bol su için. Su, metabolizmanızı hızlandırır, kilo vermenizi sağlar, kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Bu kadar da değil! Bol su içmek, tokluk hissi yaratır ve gereksiz yere atıştırmanızı önler. Üstelik de suyun kalorisi “0” yani yazıyla “sıfır!” Lütfen unutmayın, su hayattır!

2) Egzersizi aksatmayın

Yaza formda girmenin 6 yolu denilince ilk sıraya su içmeyi aldım, ikinci sıraya da egzersiz programını koymanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Kilo vermek, sağlıklı kiloda kalmak için egzersiz yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bu programı aksatmamak, hareketli bir yaşam sürmek yaza formda girmenin de en etkili yollarından biri. Yazın incecik kıyafetleri, bikini ya da mayolarınızı rahatça giymek istiyorsanız günlük rutininize birkaç tane ekleme de yapabilirsiniz belki. Söz gelimi günlük yürüyüşünüz bittikten sonra biraz ağırlık çalışmak ya da biraz sıkılaşma egzersizi yapmak yaza daha formda bir görüntüyle girmenize yardımcı olur.

3) Beslenmeye dikkat! Proteinsiz kalmayın

Yaza hazırlanırken beslenmenize her zaman olduğu gibi dikkat etmeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatayım yeni gelmişken. Kilo vermenin, kilo korumanın ve metabolizmayı hızlandırmanın temel koşulu, doğru beslenmek. Lütfen proteinden yana zengin beslenmeyi unutmayın. Uygun koşullarda pişirilmiş tavuk, hindi, yumurta, ton balığı hem bedeninize yeterince protein almanızı sağlar hem de sizi uzun süre tok tutar. Protein ise metabolizmanızı hızlandırır ve fazla kilolardan kurtulmanızı kolaylaştırır.

4) Karbonhidratları sofranızdan kaldırmayın!

Yaza formda girmenin 6 yolu ile bu maddedin ne ilgisi var diye düşünüyor olabilirsiniz. Hatta karbonhidratların kilo almaya neden olduğu da aklınızdan geçiyor olabilir. İşin aslını şöyle anlatayım: “Karbonhidrat tüketin” derken oturup börekler, pastalar, makarnalar yemeniz gerektiğini söylemiyorum! Önemli olan doğru karbonhidratları tüketmek. Tatlı patates, siyah pirinç ve kinoa, kaliteli karbonhidrat içeren besinler. Bunlar size hem enerji verir, hem de tok tutar. Özellikle de gecenin ilerleyen saatlerinde aniden açlık hissi duyup buzdolabının yolunu tutmanızı engeller.

Yaza formda girmenin 6 yolu: Bu da bonus!

Beslenme programınızdan kesinlikle sebze ve meyveleri eksik etmeyin. Her öğününüzü doğanın bize sunduğu bu harika besinlerle renklendirin. Buharda pişirilmiş sebzeler, salatalar, smoothie’ler sebze
ihtiyacınızı karşılar.

5) Güzellik ve sağlık uykusunu atlamayın

Yaza formda girmenin 6 yolu arasında birçok kişi tarafından gözardı edilen bir madde daha var: Yeterince ve sağlıklı bir şekilde uyumak! Şunu söyleyebilirim ki sağlıklı bir uyku, sizi gereksiz yere atıştırmaktan uzak tutan, hormonlarınızı dengeleyen, bedeninizi yenileyen hatta sizi erken yaşlanmaktan koruyan iyi bir dosttur. O yüzden bu iyi niyetli dostu asla ihmal etmeyin.

6) Stres sizi ele geçirmesin

Düzenli ve sağlıklı bir uyku sizin için ne kadar iyi bir dostsa stres de bir o kadar büyük bir düşmandır. Stres, hormon dengenizi bozup kilo almanıza neden olabilir. Stressiz bir hayatın mümkün olmadığının farkındayım, ama bunu yönetmek bizim elimizde. Stresten uzak durmak ve mümkün olduğunca az etkilenmek için kendinize göre yöntemler geliştirin. Yürüşüylere çıkın, sevdiğiniz bir hobi edinin, bol köpüklü güzel bir banyo alın, sevdiğiniz bir şarkıyı dinleyin, hatta o şarkı çalarken eşlik edin. Aynaya bakın ve sahip olduklarınız için şükredip hem kendinize hem hayata gülümseyin.

Yaza formda girmenin 6 yolu genel hatlarıyla böyle. Hepinize sıcacık ve rengarenk anılar biriktireceğiniz güzel bir yaz mevsimi dilerim!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.