Yazın Favorisi Karpuzun Sağlık Faydaları! - BERSU EKİNCİ -

24 Temmuz 2017- Bersu Ekinci0
karpuzun-faydaları-4.jpg

Yaz mevsimi gelip, havalar iyice ısındığında karpuz mutfağımızın demirbaşı oluyor. Çok şekerli olduğunu düşünerek, karpuz yerken kendimizi frenlemeye çalışmak gerçekten de çok zor! Yaz günlerinde neredeyse 3 öğün tüketilen bir besin olan karpuzun sağlık faydaları da, en az lezzeti kadar etkileyici. Bu süper lezzetli meyve bizleri serinletmekle kalmıyor aynı zamanda doygunluk hissi yaratarak sağlıklı beslenenlere de yardımcı oluyor!

Karpuzun büyük bir diliminin yalnızca 86 kalori olduğunu söyleyerek başlayalım. %90’ından fazlası su olan karpuz, harika bir atıştırmalık, özellikle tatlı krizlerine bire bir!

 

Doğal bir idrar söktürücü olan karpuz, böbrek sağlığı için de oldukça faydalı!  İdrar akışını hızlandıran karpuz, bunu yaparken böbrekleri zorlamaz. Karpuzun idrar sökücü özelliği böbreklerin işini kolaylaştırır ve böylece karaciğerin de sağlıklı ve yorulmadan çalışmasını sağlar.

Karpuzun sinirlerinize ve kaslarınıza iyi geldiğini biliyor muydunuz? Karpuz potasyum bakımından son derece zengin bir meyve ve bu  içeriği sayesinde güçlü bir elektrolit görevi görür. Bu özelliği ile vücutta bulunan kasların ve sinirlerin sağlıklı kalmalarına yardımcı olur yani vücudumuzdaki kasları ve sinirleri destekleyip, güçlendirir.

Bol miktarda C  vitamini içeren karpuz, muhteşem bir antioksidan. Kansere neden olan serbest radikallerle mücadele eden karpuz, vücudun diğer hastalıklara yakalanma riskini de azaltır.

Güçlü bir C vitamini deposu olan karpuz aynı zamanda bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir. Hücre sağlığının korunması açısından önemli bir vitamin olan C vitamini açısından zengin karpuz, bu özelliği sayesinde bağ dokusunu da koruma görevi üstleniyor.

 

Kalp dostu meyvelerden olan karpuz, kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü düşürerek kalp hastalıklarının önünü açan yüksek kolesterole bağlı damar tıkanıklığını engelleyebilir. Karpuz aynı zamanda domatesten bile daha çok likopen içeriyor! Meyve ve sebzelere kırmızı rengini veren bir pigment olan likopen, prostat kanseri riskini azatltığı gibi, kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlıyor. 

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.