Yazın hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler - BERSU EKİNCİ -

26 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0
ana-4.jpg

Şimdi o hayati soruyu soralım: “Yazın kilo vermek kolay mı?”… İyi haber! Bu sorunun cevabı “evet”… Haydi biraz daha büyük yazalım: “EVET.” Biliyorum bunu duymak çok güzel. Peki, yaz mevsiminde kilo vermek kolay mı? Yazın hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler neler? Neden yazın daha hızlı kilo verilir? Bütün bunları anlatacağım elbette. İşte yazın hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler ve dört püf noktası.

Yazın hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler: Öncelikle aktif olun!

Bunun için çok da büyük bir çaba harcamanıza gerek yok aslında. Evet, yaz mevsiminde ülkemizin birçok bölgesinde hava fazlasıyla sıcak oluyor. Ama bunun çaresi biraz daha erken kalkmak ve egzersiz programını öne çekmek. Sabahın ilk ışıklarında serin ve sakin denizde yüzmek ya da o sırada herkes uyurken doğanın kollarında yürüyüş yapmak ne kadar büyük bir zevk hiç düşündünüz mü? Elbette size günün en sıcak saatlerinde dışarı çıkıp egzersiz yapmanızı söylemiyorum ama sabah serinliğini değerlendirebilirsiniz. Üstelik yazın hava daha erken aydınlandığı için günün ritmini de bu şekilde daha kolay yakalayabilirsiniz. Yazın hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda ilk adım bu kadar basit aslında. Gece erken yatıp sabah erken kalkar ve egzersiz programınızı güneş iyice kızmadan tamamlarsanız faydasını görürsünüz.

Güneşli havada ruhsal olarak daha iyi hissedersiniz

yazın hızlı kilo verme

Biliyorsunuz, kış mevsiminde güneşi daha az görürüz. Bir yandan soğuk, bir yandan güneşin daha erken batması derken ruhsal durumumuz da bundan etkilenir. Ama yaz öyle mi? İşte yazın hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler konusunu anlatırken doğanın bu armağanını da “es geçmek” olmaz. Yaz aylarında gökyüzü daha mavi, güneş daha parlak olduğu için depresyona girme ya da en azından olumsuz bir ruh haline bürünme riski düşer. Kendinizi iyi hissettiğinizde de yiyeceklere yönelerek ruhsal yaralarınızı iyileştirmeye çalışmak yerine daha farklı yöntemler bulabilirsiniz. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre kışın soğuk havalarda insanların pek çoğu karbonhidratlara daha eğilimli oluyor. Yazın ise tercihler biraz da sıcağın etkisiyle daha sağlıklı ve düşük kalorili yiyeceklere doğru kayıyor. Doğa bize bunca kolaylık sunarken yapmamız gereken, kilo korumak ya da fazla kilolardan kurtulmak için gerçekten ihtiyacımız olan yiyeceklere yönelmek.  Serinlemek istediğimizde de şeker deposu hazır meyve suları yerine belki biraz limon atacağımız suyu bol bol tüketmek.

İştahınızı kontrol etmek daha kolay olur

diyet

Çünkü sıcak hava bir şeyler atıştırma isteğini de azaltır. Yazın hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler konusunu anlatırken üzerinde durmak istediğim maddelerden biri de bu. Yapılan bilimsel araştırmalar da yazın en sıcak dönemlerinin insanların yeme isteğini azalttığını ortaya koydu. Biraz düşündüğünüzde bu çıkarım çok doğru aslında. Bazen yazın sıcak günlerinde canınız normal öğünlerinizi bile yemek istemez. Bunun yerine su ihtiyacını karşılayan, serinletici ve elbette daha hafif yiyeceklere eğilim olur.

Plajda bikini giyeceğiz daha ne olsun

yazın hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler

Yine yapılan bazı araştırmaların sonuçlarına bakalım: Özellikle kadınlar yaz mevsimi yaklaşırken ya da tam yaz aylarında yediklerine ve içtiklerine çok daha fazla özen gösterirler. Nedeni de basit! Plajda bikini ya da mayo giyilecek. O sırada karnını içine çekmek için nefessiz kalmak ya da fazlalıkları kapatmak için aşırı çaba harcamak yerine kendine güvenli bir şekilde denizin tadını çıkarmak gerek. Bunun için de özellikle kadınlar hem yaz mevsimi öncesinde hem de o sırada yediklerine içtiklerine çok daha dikkat ediyorlar.

İşte size yazın hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler.. Aslına bakılırsa sizin çok da büyük bir çaba harcamanıza gerek yok. Sıcak yaz günleri bütün bunları zaten kendisi hazırlayıp bir armağan gibi sunuyor. Size düşen ise yiyeceklerinize dikkat edip, “bu sıcakta kendimi yormayayım” diye gevşemek yerine daha programlı ve aktif bir hayat sürmek.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.