Yedikçe güzelleştiren yiyecekler - BERSU EKİNCİ

20 Mart 2018- Bersu Ekinci0
ANA-1.jpg

Siz de sağlıklı saçlarınız, pırıl pırıl bir cildiniz, görenin içini açan bir gülüşünüz olsun ister misiniz? Çoğunuzun “evet” dediğini duyar gibiyim. Peki bu nasıl mı olacak? Size içten gelen doğal güzelliğin anahtarını şöyle özetleyebilirim: Yedikçe güzelleştiren yiyecekler. Bir başka deyişle öyle pahalı kozmetik ürünlere ya da avuç avuç para dökeceğiniz uygulamalara ihtiyaç yok. Tek yapmanız gereken doğru beslenmek. Artık daha fazla meraklandırmadan anlatayım yedikçe güzelleştiren yiyecekler neler.

Güçlü ve sağlıklı saçlar için

Tek cümle: Gerçek gıdalarla beslenin. Nedir peki bu gerçek gıdalar? Yedikçe güzelleştiren yiyecekler arasında yeşil yapraklı sebzeleri öneririm öncelikle. Sonra da salatalık, mango ve yeşil kabak. Sağlıklı saçlar için ihtiyacınız olanların başında çinko geliyor. Bunun için de içeriğinde çinko barındıran yumurta ve yağlı balıklar tüketmeniz gerekiyor. Bir başka öneri ise ülkemizde Antalya bölgesinde yetişen pikan cevizi.

Işıltılı bir cilt için

İşte bunun için öncelikle temiz bir beslenme programı uygulamanız gerekiyor. Bu da işlenmiş gıdalardan uzak durmanız gerektiği anlamına geliyor. Yine yeşil yapraklı sebzeler, bunun yanı sıra fındık, yağlı balık ve ceviz gibi kuruyemişlerden alacağınız vitamin ve minerallere ihtiyacınız var. Cildinizin sağlıklı ve ışıltılı olabilmesi için yedikçe güzelleştiren yiyecekler tüketmenin yanı sıra dikkat etmeniz gereken çok önemli bir ayrıntı daha var: Bedeninizi susuz bırakmamak. Bol bol su içmenin ne kadar gerekli olduğunu “su içmek cildinizi mutlu eder” diye özetleyebilirim.

Cilt lekelerini önlemek için

Yine konu geldi su içmeye. Ama küçük bir ayrıntıyla. Bu kez ılık limonlu su içmenizi öneriyorum size. Hem bedeniniz susuz kalmaz hem de cildinizde oluşan lekelerle etkili bir şekilde savaşmış olursunuz.

Yıllara meydan okuyup cildinizi nasıl genç tutabilirsiniz? 

Pırıl pırıl bakışlar için

Bunun için de öncelikle şunu söyleyebilirim: Bedeninizi toksinlerden arındırın. Şimdi de yemeniz gereken yiyecekleri sıralamaya geldi sıra: Yağlı balıklar, badem, yumurta, C vitamininden yana zengin olan narenciye ürünleri, yaban mersini, böğürtlen, çilek gibi meyveler, yeşil yapraklı sebzeler. Yedikçe güzelleştiren yiyecekler konusunu anlatırken hem de söz gözlerden açılmışken çocukluğunuzdan bu yana duyduğunuz o cümleyi bir kez daha tekrar edeyim: A vitamini ve beta keroten kaynağı olan havucu da bol bol tüketmeyi unutmayın.

Gözaltındaki siyah halkalar için

Yedikçe güzelleştiren yiyecekler demişken şimdi de konu uzak durmanız gerekenlere geldi. Eğer gözlerinizin altında siyah halkalar varsa bu büyük olasılıkla böbreklerinizde yoğun miktarda toksik madde biriktiğini gösterir. Bu da aslında çay, kahve ya da alkol gibi maddeleri tüketmekten vazgeçmeniz ya da en azından azaltmanız gerektiğinin işaretidir.

Yedikçe güzelleştiren yiyecekler yetmez bunlara da dikkat

Önce içinizi güzelleştirip sonra da bu güzelliği dışa yansıtacak ipuçlarını sıraladık. Şimdi içinizi “güzelleştirmenin” beslenme dışında bir başka boyutunu da ele alalım. O da psikolojik boyut, ki bu da en az tükettiğiniz besinler kadar önemli.

Hemen şunu belirteyim ki, sağlığımızı ve güzelliğimizi sabote eden onlarca unsur sayabilirim. Kaç tane liste yaparsam yapayım ilk sırada hep stres gelir. İstediğiniz kadar sağlıklı beslenin eğer içinizi kemiren bir stres kaynağı varsa, bu yüzünüze de yansır. Bunu önlemek için gün içinde kendinize hiç değilse 20 dakika kadar zaman ayırın. İster yoga yapmak, ister küçük bir yürüyüş ya da nefes egzersizi için. Böylece kafanızda dolaşıp duran stresin etkisini mümkün olduğunca azaltmış olursunuz. Eğer bütün bunları yapamıyorsanız, yarım saatlik bir manikür seansı bile kendinizi iyi hissettirir!

Yedikçe güzelleştiren 5 besin neydi, hatırlamak ister misiniz? O zaman sizi böyle alalım! 

İyice dinlenin

Stres, bedeninizin fonksiyonlarını olması gerektiği gibi yerine getirmesini engeller. Bu yüzden iyice dinlenmeyi ihmal etmeyin. Uykusuz bir gecenin sabahında aynaya baktığınızda ne demek istediğimi karşınızda göreceksiniz zaten. Bu yüzden yedikçe güzelleştiren yiyecekler konusuna ayrı bir özen göstermenin yanı sıra dinlenin.

Çünkü dinlenmek bir lüks değil yaşamsal bir ihtiyaçtır. Dinlenmek derken hiçbir şey yapmadan kanepeye uzanmaktan söz etmiyorum. Bazen kitap okumak, bazen meditasyon yapmak da ruhu ve bedeni dinlendirir. Ya da sevdiğiniz bir müzik eşliğinde denizi seyretmek. Belki de sağlam ve deliksiz bir uyku.

Özetle güzellik için pahalı ürünlere, saatler süren uygulamalara gerek yok. Bedeninizi, ihtiyacı olan sağlıklı yiyeceklerle beslemek kadar ruhunuzu da doğru şekilde beslemeniz yeterli.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.