Yedikçe zayıflatan besinler

12 Nisan 2019- Bersu Ekinci0
333.jpg

Kesinlikle şaka yapmıyorum. Yedikçe zayıflatan besinler diyerek aslında anlatmak istediğim başka bir konuya dikkatinizi çekmeye de çalışmıyorum. Yedikçe zayıflatan besinler gerçekten var.  Ayrıca bu besinleri tüketirken biraz fazla kaçırsanız bile size dönüşü de fazla kilo şeklinde olmuyor. Önemli olan bu besinleri ve doğru tüketim yöntemlerini bilmek. O zaman başlayalım yedikçe zayıflatan besinler konusunu anlatmaya.

Yedikçe zayıflatan besinler: Bu nasıl oluyor?

Yedikçe zayıflatan besinler

Elbette birazdan anlatacağım besinlerin böyle bir grup altında bulunmasının nedeni var. Yedikçe zayıflatan besinler, yüksek protein ya da lif içeriyor, enerji veriyor ve yiyende tokluk hissi sağlıyor. Bazıları yüksek oranda su da içeriyor. Bu şekilde de tüketildiğinde tok hissetmenizi sağlayıp aşırı yemekten uzaklaştırıyor. Sözü biraz uzattım farkındayım. O zaman gelin bakalım yedikçe zayıflatan besinler hangileri ve bu özellikleri nereden kaynaklanıyor.

Protein kaynağı yumurta

Büyük olasılıkla hatırlarsınız. Geçmişte yumurtanın genel sağlığa zarar verdiği iddiaları tıp ve beslenme dünyasında uzun süre tartışıldı. Fakat bütün bu tartışmalardan aklanarak çıktı yumurta. Yedikçe zayıflatan besinler listesinin de ilk sıralarında yer alıyor.

Yumurta, çok sayıda besleyici vitamin ve mineral içeriyor. En önemlisi de protein deposu. Genel sağlık açısından son derece faydalı olan protein, kilo vermek ya da kilosunu korumak konusunda da kilometre taşlarından biri. Alınan yeterli protein, hem metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye hem de sağlıklı kalmaya yardımcı olur.

Et suyu ile yapılan çorbalar

Yedikçe zayıflatan besinler

Yedikçe zayıflatan besinler konusuna et suyu ile hazırlanan çorbalarla devam edelim. İlk bakışta katı yiyeceklerin daha fazla tok tuttuğu düşünebilir. Ama işin aslı pek öyle değil. Kimi zaman sıvı besinler de uzun süre tok tutma işlevi görür. İşte et suyu ile hazırlayacağınız çorbalar da bunlar arasında. Yedikçe zayıflatan besinler arasında yer almasının asıl nedenine gelirsek. Elbette genel sağlık açısından da son derece besleyici, ama yemeklere çorba ile başlamak daha kısa sürede tokluk hissi duymanızı sağlar.

 Tahıllar

Yulaf ezmesinin, kahvaltı için çok iyi bir tercih olduğunu söyleyerek söze başlamalıyım. Yedikçe zayıflatan besinler arasında yer almasının en önemli nedeni uzun sürecek tokluk hissi sağlaması. Bu da içerdiği yüksek miktarda liften kaynaklanıyor. Yulaf ezmesi, beta glukan adı verilen iyi bir çözünebilir lif içeriyor.

 Balık

Yedikçe zayıflatan besinler

Balıkların yedikçe zayıflatan besinler arasında yer almasının en önemli sebebi sağlık için gerekli olan Omega 3 yağları. Ayrıca uzun süre tokluk hissi sağlayan kaliteli protein de içerir balık. Elbette burada önemli olan nokta balığın kızartma olarak değil ızgara ya da buğulama olarak tüketilmesi.

Yağsız et

Yedikçe zayıflatan besinler konusuna yağsız kırmızı etle devam edelim. Yağsız etin en önemli özelliği yine protein. Yapılan araştırmalara göre özellikle kilo verme sırasında yüksek miktarda protein alımı genel anlamda kalori alımını azaltır. Yani sağlıklı pişirilmiş et tükettiğinizde bu sizin aşırı yemenizi önler.

Baklagiller

Yedikçe zayıflatan besinler

Baklagillerin çok iyi protein kaynağı olduğunu artık bilmeyen yok. Kuru fasulye, bezelye, mercimek gibi baklagiller proteinin yanı sıra bol miktarda lif de içerir. Yedikçe zayıflatan besinler arasında yer alan baklagiller yapılan araştırmalara göre ekmek ya da makarna gibi aslında sadece kilo için değil genel sağlık anlamında da tüketilmemesi gereken besinlerden yüzde 31 daha fazla tokluk sağlıyor.

Salatalık

Yedikçe zayıflatan besinler konusunda özellikle de ara öğünlerde rahatça tüketilebilecek bir besine geldi sıra: Salatalık. Her şeyden önce yüksek oranda su içerir salatalık. Bu özelliğiyle de hem hidrasyonu sağlar hem de uzun süre tok tutar. Ama salatalığın yedikçe zayıflatan besinler arasında yer almasının tek nedeni bu değil. Aynı zamanda iyi bir antioksidan, kan şekerini dengeler ve kalp sağlığını da korur. Üstelik de ne kadar yerseniz yiyin kilo açısından sorun yaratmaz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.