Yemeği fazla kaçırınca kilo almamanın yolları

24 Nisan 2020- Bersu Ekinci0
cake-1245958_1920-1.jpg

Siz de son bir aydır sosyal izolasyon nedeniyle evde yaşayanlardan mısınız? Elinizden geleni yaptığınız halde zaman zaman fazla mı yiyorsunuz? Üstelik bir yandan da kilo almak gerilimiyle. Bence üzülmeyin, her şeyin bir çaresi var! Bugün size yemeği fazla kaçırınca kilo almamanın yolları konusunda bazı ipuçları vereceğim. Zaman zaman yemeği fazla kaçırmak, aslında uzak durulması gereken yiyecekleri tüketmek olası. Ama “zararın neresinden dönülürse kardır” deyişini hatırlayın. Önemli olan dengeyi bulabilmek. Haydi bakalım… Sözü fazla uzatmadan başlayalım yemeği fazla kaçırınca kilo almamanın yolları konusuna.

Yemeği fazla kaçırınca kilo almamanın yolları: Cezaya gerek yok

Yemeği fazla kaçırınca kilo almamanın yolları

Yemeği fazla kaçırınca kilo almamanın yolları konusuna bu önemli ayrıntıyla başlamak istiyorum. Arada sırada herkesin başına gelebilir, yeme- içme konusunda aşırıya kaçabilir. Ama bunu telafi etmek mümkün. Öncelikle şunu söylemem gerek: Her ne kadar olumsuz bir davranış da olsa yemeği fazla kaçırdığınız için kendinizi suçlu hissedip, cezalandırmaya kalkışmayın. Ya da bir sonraki gün aç kalarak sorunu çözmeye çalışmayın.  Hatta en kötüsü “ola, oldu” diye düşünüp sağlıksız beslenmeyi sürdürmeyin. Bunun yerine kaçamağı kabullenip ertesi günü bile beklemeden bir sonraki öğünden itibaren dengeyi tutturmaya başlayın.

Her öğün yeni bir başlangıç

Yemeği fazla kaçırınca kilo almamanın yolları konusuna devam edelim. Bir öğünü fazla kaçırmış olabilirsiniz, ama ondan sonra tüketeceğiniz her yeni öğün, sağlıklı beslenmeye başlangıç için yeni bir adımdır, unutmayın. Diyelim ki kocaman bir dilim çikolatalı pasta tükettiniz. Bu kaçamak,  bir sonraki öğünleri hatta günleri de sağlıklı beslenmeyi bir yana bırakmanızı gerektirmez. Tam tersine hemen oturun ve kafanızı toparlayıp kendiniz için en sağlıklı tercihleri belirleyin. Akılcı bir seçim yapın ve tabağınızı sağlıklı, kilo korumanıza ya da kilo vermenize yardımcı olacak yiyeceklerle doldurun.

İyi uyuyun

Yemeği fazla kaçırınca kilo almamanın yolları konusuyla uykunun ne ilgisi var diye düşünmeyin lütfen. Çünkü sağlıklı bir uyku, kilo vermek için de kilo korumak için de altın anahtar. Gecede 7 ile 9 saat arasında iyi bir uyku çekmeye çalışın. Böylece hem vücudunuz enerji depolar, hem de geç saatlere kadar uyanık kalıp sağlıksız atıştırmalıklara yönelmemiş olursunuz.

Bol bol su için

Yemeği fazla kaçırınca kilo almamanın yolları konusunda bu önemli ayrıntıya sıra geldi şimdi. Aslında genel olarak sağlıklı yaşamak için bol bol su içmeniz gerektiğini her fırsatta hatırlatıyorum size. Yemeği fazla kaçırdığınızda su içmeye özellikle önem vermelisiniz. Bu şekilde hem yediğiniz sağlıksız yiyecekler yüzünden ödem tutmanın önüne geçeceksiniz hem de su içmek, sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına katkıda bulunacak.

Hareketsiz kalmayın

Evde kalmak zorunda da olsanız hareket edin.  Aktif olmak için mutlaka evden çıkmanız gerekmiyor. Evinizde yapabileceğiniz basit egzersizler olduğunu unutmayın. Kendiniz için en uygununu seçin ve mutlaka yapın.

Yemeği fazla kaçırınca kilo almamanın yolları konusunu böylece toparladık. Gördüğünüz gibi çok da zor değil. Önemli olan yaptığınız kaçamağı doğru şekilde telafi etmek.

Elbette yemeği fazla kaçırdığınız için kendinizi suçlayıp cezalandırmayın, ama sonrasında ipin ucunu tam olarak kaçırmamak için mümkün olduğunca da sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

Sağlıklı günler diliyorum..


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.