Yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler

7 Aralık 2018- Bersu Ekinci
ESY-040594771-1.jpg

Bir yılın daha sonuna geldik. Şimdi yeni kararlar alma ve bunları uygulama zamanı. Peki 2019 yılında en çok neyi değiştirmek istiyorsunuz? Görüntünüzü mü? Daha sağlıklı ve formda olmak için fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekiyor belki de. Tamam… O zaman size yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler hakkında birkaç ipucu vereyim. Eğer siz de her yeni yıl başlangıcında “bu yıl sağlıklı beslenip fazla kilolarımdan kurtulacağım” diyor ama her defasında yarı yoldan dönüyorsanız bu kez tam zamanı. Haydi gelin bakalım yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler neler…

Yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler konusuna başlamadan önce şunu söylemek istiyorum. Hayatta hiçbir şey imkansız değil, ne kadar çok olursa olsun fazla kiloları vermek ve hayata daha sağlıklı olarak devam etmek de buna dahil. Kararlı olmak ve disiplini bozmamak önemli.

Biraz uzattığımın farkındayım, yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda ilk maddeyi söyleyeyim:

Şok diyetlerden uzak durun

Yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler

Yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda, üzerinde durmak istediğim ilk ve en önemli ayrıntı bu. Öyle “bir haftada 5 kilo” ya da “ayda 10 kilo” verebileceğinizi iddia eden şok diyetlerden kesinlikle uzak durun. Bu tür diyetler kısa bir süre için kilo vermenizi sağlasa bile bu hem kalıcı olmaz, hem de sağlığınızı elinizden alabilir. Bunun yanı sıra kısa sürede verdiğiniz kiloları yine aynı şekilde kısa sürede geri alabilirsiniz. Bunun yerine gerekirse bir beslenme danışmanının kapısını da çalarak doğru beslenmeyi öğrenin. Kilo vermek ve formda kalmak için hangi besinleri tüketmeniz gerektiği hakkında yeterince bilgi sahibi olun. Bu şekilde belki bir haftada 5 kilo vermeyeceksiniz ama uzun yıllar boyunca sağlıklı ve formda kalmanın yollarını öğreneceksiniz. Üstüne üstlük bir daha asla fazla kilo almak gibi bir sorununuz olmayacak.

Kendinizi motive edin

İşte bu çok önemli ayrıntılardan biri. Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız kendinizi motive etmeniz gerekir. Belki daha önce başınıza gelmiştir sizin de… Kilo vermek için çıktığınız yolda, işlerin beklediğiniz gibi gitmediğini gördüğünüzde direnciniz kırılmıştır ve “nasıl olsa işe yaramıyor” deyip o güne kadar yaptığınız her şeyi bir kalemde silip başa dönmüşsünüzdür. İşte yeni yılda bunu yapmayın. Zaman zaman zorluklarla karşılaşsanız da derin bir nefes alıp yola devam edin, motivasyonunuzu canlı tutmaya çalışın. Sonuçta hem fazla kilolarınız gidecek hem de daha sağlıklı olacaksınız. Önünüzde uzanan yıllarda daha kaliteli bir yaşam süreceksiniz. Buna değmez mi!

Yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler: Akılcı beslenmeyi öğrenin

Yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler

Bu da yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda önemli  bir ayrıntı. Fazlalıkları üzerinizden atmak için akılcı beslenmeyi öğrenmek gerek. Bu konuda birkaç ipucu vermek isterim. Öncelikle düzenli bir beslenme planınız olmalı.  Ana öğünleri de ara öğünleri de atlamayın. Güne protein ve lif açısından zengin, size enerji verecek bir kahvaltıyla başlayın.  Öğle yemeklerinde günün geri kalanı için sizi enerjik ve gerçek anlamda tok hissettirecek besinler tercih edin.

Yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler konusuna beslenme ile ilgili ipuçlarıyla devam edelim biraz daha. Yemeklerinizi mutfağınızda kendiniz hazırlayın. Market raflarından alıp kısa zamanda tüketeceğiniz hazır gıdalara itibar etmeyin. Bol yağlı kızartmalar yerine ızgara ya da buğulama gibi pişirme yöntemlerini tercih edin. Hamur işleri yerine kilo vermek ya da kilo korumak için size yardımcı olacak yararlı karbonhidratlara yönelin.

Hepsinden de önemlisi hayatınızdan şekeri tamamen çıkarın. Kilo vermek için yapay tatlandırıcılar da kullanmayın.

2019’da susuz kalmayın

Yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler konusuna devam edelim.  Eğer kilo vermek istiyorsanız, bedeninizi susuz bırakmayın. Bu, metabolizmanızı hızlandırıp yağ yakmayı ve dolayısıyla kilo vermeyi kolaylaştırır. Vücudunuzun ödem toplamasını engeller.  Ayrıca bol bol su içmek toksinlerden arınmanızı da sağlar.  Ama susuz
kalmamanızı önerdim diye sakın ambalajlı meyve sularına ya da gazlı içeceklere yönelmeyin. Bunlar kilo vermek şöyle dursun kilo almanıza bile neden olabilir.

Eğer yeteri kadar su içemiyorsanız, bu konuda kendinize küçük “sürprizler” yapın. Nasıl mı? Şöyle anlatayım: Suyunuzu lezzetlendirin.  Suya ekleyeceğiniz bir dilim limon ya da bir çubuk tarçın, hem yağ yakmayı kolaylaştırır hem de sudan daha fazla tat almanızı sağlar. Yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda su bahsini “Ne yapın ne edin, bol bol su için” diyerek noktalıyorum.

Bol bol hareket edin

Yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler

Eğer yeni yılda kilo vermek, daha formda ve sağlıklı olmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir başka konu daha var: Egzersiz yapmak. Yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda sizinle paylaşacağım ayrıntılardan biri de bu.

Egzersiz yapmak deyince aklınıza profesyonel sporcular gibi ağır programlar uygulamak gelmesin. Yürüyün! Haftada 5 gün yapacağınız yarım saatlik düzenli yürüyüş, metabolizmayı hızlandıracak ve kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Bu kadar basit! Eğer düzenli olarak yürüyüş yapamıyorsanız hareket etmek için karşınıza çıkan her fırsatı değerlendirin. Otobüsten iki durak önce inip evinize kadar yürüyün, asansör yerine merdiven kullanın. Özetle, bol bol hareket edin.

Yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler: Uyuyun!

“Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim. Elbette size sürekli uyumanızı söylemiyorum. Ama kilo vermek istiyorsanız iyi bir gece uykusu uyumanız gerektiğini asla unutmayın. Daha önce de defalarca tekrarladığım gibi kilo vermenin önemli ayrıntılarından biri de düzenli ve kaliteli bir gece uykusudur.  Bu sayede hem bedeniniz dinlenir ve bir sonraki güne kendini hazırlar hem de hormonlarınız düzenli çalışır ve kilo vermeniz kolaylaşır.

Kararlı ve umutlu olun

Yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler

Yeni yılda kilo vermek için yapılması gerekenler konusunu bu şekilde toparlamaya çalıştım. Her yeni yıl yeni bir başlangıç… Her yeni başlangıç da yeni umutlar demek.

31 Aralık gece yarısı önümüzde 365 sayfalık yepyeni bir defter açılacak. O deftere umutlu, sağlıklı ve her  zamankinden daha formda satırlar yazmak sizin elinizde, bunu unutmayın. Kilo verme konusunda karşınıza çıkabilecek hayal kırıklıklarına kararlılıkla ve en önemlisi inatla direnin. Hepinize şimdiden, güzel sürprizlerle dolu, sağlıklı ve formda bir yeni yıl diliyorum.