Yeni Yılda Sağlıklı Beslenmenin 5 Yolu! - BERSU EKİNCİ -

17 Aralık 2017- Bersu Ekinci0
yeni-yıl-1.jpg

Yeni yılda sağlıklı beslenmenin 5 yolu ile değişime ne dersiniz? ‘Bu sene kesinlikle sıkı bir beslenme programı uygulayıp ideal kiloma kavuşacağım!’ cümlesi bir yerlerden tanıdık geliyor mu? Yeni yıl başlangıcında kendimize verdiğimiz sözlerin başında gelen kilo verme ve sağlıklı yaşama hedefleri nedense yalnızca birkaç gün uygulanan bir deneye dönüşüyor.

Kalıcı bir değişime yılın ilk günleriyle birlikte adım atmak için beslenme düzenimizin yanında yaşam tarzımıza yönelik değişiklikler yapmak gerektiğini fark etmeliyiz. ‘Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirdim’ sözünü fazla kilolarından kurtulan ve bunu korumayı başaran kişilerden sıkça duyarız. Çünkü bu işin en büyük kuralı yalnızca ne yediğinize dikkat etmek değil, yaşam tarzınızdaki yanlışları da düzeltmektir.

Sizler için kötü beslenme alışkanlıklarını ve egzersizden uzak, hareketsiz bir yaşamı 2017 yılıyla beraber geride bırakmanıza yardımcı olacak 5 ipucu hazırladık…

1-     Kaloriye değil, besin değerine odaklanın!

Beslenme düzeninizde yediğiniz yiyeceklerin miktarına ve kalorisine odaklanmak yerine, yiyeceklerin besin değerine odaklanın. Tam tahıllı besinler, meyveler, sebzeler ve et çeşitlerinden aldığınız kalori ile küçük bir parça pizzadan aldığınız asla aynı olamaz. Özellikle paketli gıdaların üzerinde yazan  sayılara aldanıp, içeriğinde kimyasal maddeler bulunan işlem görmüş yiyeceklere yönelmek, yapacağınız en büyük hatalardan biri olur.

2-     Faydalı yağları tüketin!

Evet yanlış okumuyorsunuz! Yağların da vücudumuz için son derece faydalı çeşitleri var, üstelik kalp ve damar sağlığımız için de oldukça yararlılar Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengin yağ çeşitleri beyin fonksiyonlarının kuvvetlenmesini sağlar.  Bu iki yağ asidi vücut için temel yapı taşı niteliğindedir. Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini vücudumuz kendisi üretemez, bu nedenle kesinlikle beslenmeyle alınması gerekir. Omega-3 yağ asidi içeren somon, avokado, tereyağı ve zeytinyağı gibi doymamış yağ oranı yüksek yağları  kontrollü bir şekilde tüketebilirsiniz.

3-     Masum karbonhidratlar!

Tıpkı yağlar gibi karbonhidratlar da ismi kötü anılan besin gruplarından biri.  Tıpkı yağlar gibi karbonhidratlar, basit ve kompleks karbonhidratlar olarak iki gruba ayrılır. Basit karbonhidratlar, bizlerde yer etmiş olan ‘Karbonhidrat şişmanlatır’ düşüncesinin sebebi olan gruba dahildir. İşlenmiş şeker, gazlı içecekler, kek , börek, ekmek ve makarna gibi işlenmiş besinlerde bulunan karbonhidrat biçimi ‘Basit Karbonhidrat’ olarak adlandırılır.  Kompleks karbonhidratlar ise sebze, meyve, tam tahıllar, esmer pirinç,yulaf gibi işlenmemiş besinlerde bulunur.  Basit karbonhidratlar hızlıca sindirilir ve tokluk hissi yaratmak. Fakat kompleks karbonhidratlar uzun bir sindirim sürecinden geçer ve uzun süreli tokluk hissi yaratır. Sağlıklı bir beslenme için kompleks karbonhidratları tüketmek ve vücudun ihtiyacını karşılamak gerekir.

4-     Bol lifli gıdalar tüketin!

Lifli gıdalar iştah ve kilo kontrolü üzerinde güçlü bir etkiye sahip. Lifli gıdaları bol miktarda tüketerek kanser riskini ve kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz. Sebze-meyveler, baklagiller ve tah tahıllı besinler lif bakımından oldukça zengindir. Üstelik lifli gıdalar tokluk hissi yaratarak iştahınızın kapanmasını sağlar.

5-     Besinlerden keyif alın!

Kilo problemimiz olduğunu düşünerek yiyeceklere düşman muamelesi yapıyoruz. Sağlıklı beslenmek adına asla lezzetli bir şey yiyemeyeceğimizi düşünüyoruz. Oysa birçok sağlıklı yemek muhteşem lezzete sahip. Üstelik arada bir ufak kaçamaklar yapmak kimseye zarar vermez. Fakat kaçamakları nasıl telafi etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.