Yeşil erik yiyin kilolara veda edin

30 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0
erik1.jpg

Biliyorum, başlığa bakıp da “nasıl?” diye soranlar var şimdi. Elbette ortada bir mucize yok. Yine her zamanki gibi sağlıklı beslenip düzenli olarak sporunuzu yapacaksınız. Ama bu sırada fazla kilolara veda etmenizde erik size yardımcı olacak.  Yeşil erik yiyin kilolara veda edin önermesinin çok geçerli bir nedeni var elbette. Tam da erik mevsimi gelmişken, market ve manav tezgahları erik ile doluyken, eriğin, kan şekerini dengelemekten sindirim sistemini düzenlemeye kadar uzanan faydalarını bir kez daha hatırlatmak istedim.  Bakın neden yeşil erik yiyin kilolara veda edin dedim, şimdi anlatacağım.

Öncelikle yeşil erik, başta C vitamini olmak üzere A ve K vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, demir ve protein içerir. Yani besleyici değeri fazladır. Buna rağmen kalorisi yüksek değildir. İşte bu yüzden de iyi bir ara öğün seçeneğidir yeşil erik. Ama elbette sınırsız tüketmemek şartıyla! Bu arada size iyi bir haberim var. Önce onu anlatayım isterseniz.

Bir günde kaç tane erik yiyebiliriz?

İyi haber şu: Yeşil eriğin, iyi bir ara öğün seçeneği olduğunu biraz önce söyledim. Peki sizce bir günde kaç tane yeşil erik tüketebilirsiniz? Hemen söyleyeyim: 20 tane! Nasıl, kulağa hoş geliyor değil mi?  Bunun nedenine gelince: Yeşil erik, içeriğinde şeker barındırmayan bir meyve. Kalorisi de düşük. Bu yüzden bir gün içinde 20 tane yeşil erik tüketebilirsiniz.

Şimdi gelelim işin diğer kısmına… Neden yeşil erik yiyin kilolara veda edin dediğimi şöyle anlatayım.

İşte yeşil eriğin kilo vermeye ve korumaya etkisi

 • Öncelikle yeşil eriğin bol lifli bir yapısı var. Bu da sindirim sisteminin çalışmasını düzenler, kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Düzenli çalışan sindirim sistemi de kilo vermenin ve kilo korumanın en önemli unsurlarından.
 • Yeşil erik, kan şekeri dengesini düzenler. Özellikle de kilo verme sürecinde karşılaşacağınız açlık krizlerini önlemede etkilidir. Yeşil eriğin kan şekeri üzerindeki bu etkisi onu, Tip 2 diyabet hastalığının gelişmesini önleme konusunda da etkili hale getirir.
 • Ama yeşil eriğin faydaları bununla sınırlı değil. Yani sadece yeşil erik yiyin kilolara veda edin cümlesini değil yeşil erik yiyin sağlığınızı koruyun şeklinde de kullanabilirim.

Yeşil eriğin sağlık faydaları

 • İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirir.
 • Kansızlık sorununun çözümüne destek sağlar.
 • Yeşil erik kalp sağlığını korur.
 • İçerdiği potasyum nedeniyle kan basıncını düzenler. Yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.
 • A vitamini de içeren yeşil erik bu özelliğiyle göz sağlığını korur.
 • Regl dönemlerinde yaşanan düzensizliklerin çözümünde katkı sağlar.
 • Yeşil erik kolesterolü dengeler.
 • Kemikler güçlendirir.
 • Yeşil erik meme kanseri hücrelerini öldürür. Yani bir anlamda kanser savaşçısıdır .
 • Beyni ve hafızayı güçlendirir.

Yeşil erik yerken nelere dikkat etmeliyiz?

Yeşil erik yiyin kilolara veda edin dedim hatta yeşil eriğin sağlık faydaları hakkında da bazı ipuçları verdim. Ama bütün bunlar eriği sınırsız ve bilinçsiz bir şekilde tüketmemizi gerektirmez. Çünkü bazı durumlarda yeşil erik tüketmek fayda yerine zarar getirebilir.

Bu konuyu da maddeler halinde anlatayım:

1- Erik sindirim sistemini düzenler ve bağırsakları çalıştırır. Kabızlık sorununun çözümüne yardımcı olur. Ama  eğer ishal sorunu yaşıyorsanız yeşil erik tüketmeyin.

2-  Eğer midenizde gastrit ya da ülser gibi sorunlar varsa yeşil erik tüketmenizi önermem.

3- İdrar yollarınızda enfeksiyon varsa yeşil erikten uzak durun.

4- Eğer idrar yollarınızda taş varsa yeşil erik tüketmemeniz iyi olur.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.