Yeteri kadar su içmezseniz ne olur? Bersu Ekinci ile Yenile Kendini

18 Ocak 2018- Bersu Ekinci0
nananaa.jpg

Bütün beslenme danışmanları, sağlık uzmanları, hatta sağlığına dikkat eden herkes aynı cümleyi kurar: “Bol bol su için.”  Hayat suyla başlar ve suyla devam eder. Peki hiç düşündünüz mü yeteri kadar su içmezseniz  neler olur? Bedeniniz susuzluğa nasıl tepki verir?  Susuz kalmanın zararları nelerdir?Sözün hemen başında şunu belirtelim. Gerçek hayat kaynağı olan su’dan söz ediyoruz. Yani gün boyu tükettiğiniz diğer içeceklerden değil. Çünkü hiçbiri suyun yerini tutmaz.  Sağlık sorunlarından metabolizmanızın çalışma hızına, cilt güzelliğinden, ruhsal durumunuza kadar birçok olumsuz etkisi olan susuzluğun yaratacağı sorunları madde madde anlatalım.

Susuzluk sağlık sorunlarına yol açar

Çok basit! Eğer yeteri kadar su içmezseniz bedeniniz işlevlerini tam olarak yerine getiremez ve sağlığınız bozulur. Hemen ilk anda akla gelecek bir örneği verelim. Yeteri kadar su içmek, böbrek taşı oluşma riskini aza indirger. Ayrıca susuz kalmak, sindirim sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasını engeller. Kabızlık sorununa yol açar.

Metabolizma hızınız düşer

Yetersiz miktarda su içerseniz metabolizmanız da isyan bayrağını çeker ve sizin için çalışmaktan vazgeçer. Birçok bilimsel ve tıbbi araştırma göstermiştir ki bol bol su içen kişilerin kalori yakma hızı diğerlerine göre çok daha yüksektir. Yani bir başka deyişle metabolizmanın ana yakıtı sudur diyebiliriz.

Kilo alırsınız

Susuzluğun ciddi yan etkilerinden biri de kilo almak. Eğer yeteri kadar su içmezseniz, bedeniniz toksinlerden kurtulamaz ve bunları yağ hücrelerinin içinde saklar. Eğer bedeniniz yeterli şekilde su alıp bu toksinlerden kurtulamazsa yağ hücrelerini de serbest bırakmaz.

Kafayı bir türlü toplayamazsınız

Eğer bedeniniz susuz kalırsa beyniniz de çalışmak ve bir işe konsantre olmak için zorlanmaya başlar. Çalışırken ya da bir şeyle uğraşırken o konuya konsantre olmakta güçlük çekersiniz.

Susuz mu kaldınız? O zaman gelsin kırışıklıklar

Eğer yeteri kadar su içmezseniz cildiniz dışarıdan bakıldığında çok da çekici ve iyi görünmez. Susuz kalmış bir bedenin en çarpıcı özelliklerinden biri kırış kırış olmasıdır. Bedeniniz susuz kaldığında daha yaşlı görünürsünüz.  Gözlerinizin altındaki halkalar daha belirgin hale gelir ve daha kırışık bir halde görünür.

Elveda mutlu günler

İnanması ilk anda zor gelebilir ama susuz kalmaz ruhsal durumunuzu de olumsuz etkiler. Susuzluk, mutsuz hissetmeye yol açabilir. Susuzluk eşittir enerjisiz kalmak demektir. Yeterince su içmezseniz kendinizi sürekli yorgun hissedersiniz.

Bu arada küçük bir not: Lütfen başka sıvılar tükettiğiniz için kendinizi su içmiş saymayın. Çünkü hiçbir sıvı, suyun yerini tutmaz. Ayrıca su, kalorisi “0” olan tek içecektir. Yani kilo almanıza neden olmaz.

Bunlara dikkat edin, suyu bilinçli için

Elbette gün içinde bedeninizi susuz bırakmamak için yeteri kadar su içmek zorundasınız. Peki su içmenin inceliklerini biliyor musunuz? Ne zaman su içmeliyiz?

İşte su içerken dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • ÖNEMLİ BİLGİ:  Su, midede vücut sıcaklığına ulaşıp bağırsaklara geçer. O nedenle su içmek için en ideal zaman yemekten 20 dakika önce ya da yemeğinizi yedikten 1 saat sonradır.
  • Bu ayrıntıya dikkat etmek gerekir çünkü, yemek sırasında içilen su, midede yemeğin hazım süresini beklerken su özelliğini kaybeder. Mide, içtiğimiz suyu yemek olarak algılar. Bu durum da midenin asit dengesini bozduğundan sindirimi zorlaştırır.

Lütfen unutmayın, su içmek için en ideal zaman ya yemekten 20 dakika önce, ya da yemeğinizi yedikten 1 saat sonra.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.