Yılbaşı gecesi alkol tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

30 Aralık 2019- Bersu Ekinci0
alkohol.jpg

Evet… Yine geldik önemli bir konuya. Madem bu hafta yeni bir yılı karşılayacağız, biraz eğlenmek herkesin hakkı değil mi? Belki bazıları öyle düşünmeyebilir ama bazıları hayatlarında yeni bir dönemin açılışını birkaç kadeh alkol tüketerek kutlar. Bunda sorun yok. Abartmadığınız sürece tabii. Çünkü alkol tüketimini abarttığınız zaman, sonrası sizi zorlayabilir. Hem sağlığınız olumsuz etkilenir hem de yeni yılın ilk gününün keyfini çıkaramazsınız. O yüzden gelin bugün bu önemli konuyu şöyle bir masaya yatıralım ve yılbaşı gecesi alkol tüketirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında biraz konuşalım. Alkol, ama ne kadar? Hangi içkileri tercih edersek kilo koruma ya da kilo verme konusunda zorlanmayız? Alkol şişmanlatır mı? gibi soruların yanıtlarına şöyle bir bakalım. O zaman ne duruyoruz? Buyurun yılbaşı gecesi alkol tüketirken dikkat edilmesi gerekenler konusuna.

Yılbaşı gecesi alkol tüketirken dikkat edilmesi gerekenler konusunu anlatırken size alkolün olumsuz etkilerini en aza indirme konusunda bazı ipuçları vereceğim. Hele amacınız kilo korumak ya da kilo vermek ise hangi içkileri tüketirseniz daha iyi olacağını anlatacağım. Bu arada elbette alkolün zararlarını biliyorum ve amacım sizi bu konuda yüreklendirmek değil. Tam tersine hiç elinizi uzatmazsanız çok daha iyi olur. Fakat “yılda bir gece” diyorsanız da bazı konularda bilinçli olmakta fayda var.

Yılbaşı gecesi alkol tüketirken dikkat edilmesi gerekenler: Yavaş gidin

Öncelikle konuya “yavaş için” diyerek başlamak istiyorum. Alkolü yudum yudum için… Bu, anne ya da babanızın ilk gençlik yıllarında verdiği öğütlere benzedi belki ama kesinlikle doğruluk payı var. Hızlı bir şekilde alkol tüketirseniz yılbaşı gecesinin geri kalanını hatırlamanız bile mümkün olmayabilir. Bunu kimse istemez değil mi? O yüzden keyfini çıkara çıkara alkol tüketin ve tadında bırakın.

Yılbaşı gecesi alkol tüketirken dikkat edilmesi gerekenler konusunda üzerinde durmak istediğim bir başka önemli nokta da seçimlerle ilgili. Hangi içkileri tüketebiliriz, hangilerinden uzak durmamız gerekir?

Kaç kadeh içelim? Yanında ne yiyelim?

Bana sorarsanız alkol konusunda tercihim cin ve rakı yönünde. Yani bir başka deyişle açık renkli içkileri öneriyorum. Ama lütfen onları da abartmayın. Bence tüm gece boyunca iki kadeh yeterlidir. Bira ve şarap gibi mayalı içkilerden uzak durmanız özellikle kilo verme ve kilo koruma açısından faydanıza olur.

Yılbaşı gecesi alkol tüketirken dikkat edilmesi gerekenler konusuna böyle bir başlangıç yaptıktan sonra gelelim alkol tüketirken yanında hangi yiyeceklerin tercih edilebileceğine. Bir beslenme danışmanı olarak şunu söylemeliyim ki alkol tüketirken yanında protein ağırlıklı kuru yemişlerin tercih edilmesi gerekir. Miktarlarını abartmadan çiğ badem ve ceviz yiyebilirsiniz.

Alkol tüketirken meyveden uzak durmanızı öneririm. Çünkü alkolle birlikte tüketilen meyve kilo almaya sebep olur.

Diyelim ki yılbaşı gecesi için ülkemizde en çok tüketilen içkilerden biri olan rakıyı tercih ettiniz. Peki onun yanında hangi besinleri tüketebilirsiniz?

Gelin yılbaşı gecesi alkol tüketirken dikkat edilmesi gerekenler konusunun bu noktasında da biraz bundan söz edelim. Eğer yılbaşı gecesi rakı tüketecekseniz ana yemek olarak da sağlıklı yöntemlerle pişirilmiş balık ya da hindi yiyebilirsiniz.

Gecenin geri kalanında rakınızla birlikte bir avuç tuzsuz badem ya da iki adet ceviz içini gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Fakat dikkat! Badem ve cevizleri hep birlikte yemeyin. Eğer hem birini hem diğerini yemek istiyorsanız miktarlarını yarı yarıya azaltın. Yani avucunuzun yarısını dolduracak kadar badem ve bir tane cevizin içi.

Yılbaşı gecesi alkol tüketirken dikkat edilmesi gerekenler konusunda anlatmak istediğim bir başka nokta daha var. Diyelim ki yılbaşı gecesi rakı değil başka bir içki tüketmek istiyorsunuz. O zaman size önerim şudur: Bira, şarap karışık kokteyl gibi içkileri sadece bir kadehle sınırlı tutmak faydanıza olur. Çünkü alkol kelimenin tam anlamıyla “şişede durduğu gibi” durmaz… Martini, viski gibi  içkilerin sadece bir kadehi bile bir haftalık düzenli beslenmenizi etkisiz hale getirecek kadar yüksek kalori içerir.

Konuyu, eğer istiyorsanız tamam, ama alkollü içkileri tadımlık için diyerek toparlamak istiyorum.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.