Yılbaşı gecesi aşırı yemeyi önlemek için yapılması gerekenler

27 Aralık 2019- Bersu Ekinci0
christmas-decorations-1934945_1920-1.jpg

Evet! Bütün bir seneyi bazılarınız kilo koruma, bazılarınız kilo verme konusunda kazasız belasız atlattınız. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, gerektiğinde ara öğün gibi ayrıntılara dikkat ederek 2019’u başarılı ve elbette sağlıklı bir şekilde tamamlamak üzeresiniz. Peki “o gece” ne yapacaksınız? Yani yılbaşı gecesi, o güzel sofralar, çeşit çeşit besinler karşısında nasıl bir plan uygulayacaksınız. Tam da zamanı diye düşündüm ve size yılbaşı gecesi aşırı yemeyi önlemek için yapılması gerekenler konusunda bazı ipuçları vereceğim. Öyle ya, her ne kadar genelde kendinizi kontrol altında tutuyor olsanız da o gece özenle hazırlanmış sofralar, lezzetli yiyecekler karşısında biraz ‘korunmasız’ kalabilirsiniz. O zaman haydi hızlıca bir bakalım yılbaşı gecesi aşırı yemeyi önlemek için yapılması gerekenler neler.

Gün boyu sağlıklı beslenmeyi sürdürün: Yılbaşı gecesi aşırı yemeyi önlemek için yapılması gerekenler konusunda ilk söylemek istediğim bu. Çünkü böyle önemli günler öncesinde en sık yapılan hata bu: Öğün atlamak hatta gün boyu aç kalmak. Sonra da akşam yemeğinde önüne ne gelirse tüketmek. Bunun yerine gün boyu sağlıklı beslenme programınızı uygulayın, egzersizlerinizi aksatmayın. Böylece akşam yemeğinde yanlış kararlar vermenin yani aşırı yiyecek tüketmenin önüne geçmiş olursunuz.

Egzersizi atlamayın: Yılbaşı gecesi aşırı yemeyi önlemek için yapılması gerekenler konusunda bir başka önemli madde de bu. Yılın son gününe hafif bir egzersizle başlayın. Bu size sadece fiziksel olarak değil ruhsal olarak da rahatlama sağlar. Ama onu da abartıp kendinizi yorgunluktan bitirircesine egzersiz yapmayın. Partiye, aile ya da dostlarınızla birlikte olacağınız yemeğe yorgun gitmek istemezsiniz. Örneğin bir saatlik tempolu bir yürüyüş, biraz yoga sizi yılın son gününe ve uzun sürecek geceye hazırlar. Bu egzersizin ardından sonra fırsat bulursanız güzelce dinlenin.

Susuz kalmayın: Hatırlarsanız, sadece yılbaşı gecesi aşırı yemeyi önlemek için yapılması gerekenler konusunu anlatırken değil her zaman susuz kalmamanız gerektiğini hatırlatıyorum size. Gün boyu beslenmenize dikkat ettiğiniz kadar yeterince su içmeye de özen gösterin.

Yılbaşı gecesi aşırı yemeyi önlemek için yapılması gerekenler: Plansız olmaz!

Kafanızda bir yeme- içme planı hazırlayın: Yılbaşı gecesi aşırı yemeyi önlemek için yapılması gerekenler konusunda geldik bir başka önemli maddeye. Elbette gün boyu kendinizi aç bırakmayacaksınız ama aynı zamanda partiye de tamamen aç gitmeyeceksiniz. Buraya kadar tamam! Bundan sonra önemli bir adım daha var. Yılbaşı sofrasına “plansız” oturmamak, yani kafanızda bir plan yapacaksınız. “Ne planı?” demeyin. Kilo vermek de kilo korumak da sürekli disiplin gerektirir. Yılbaşı gecesi bile!

Peki bu plan nasıl yapılacak? O gece hangi besinleri tüketeceğinizi, hangilerinden uzak duracağınızı önceden belirleyin.  Alkol alacaksanız kaç kadehe kadar gideceğinizi de!  Gece yiyip içmek ve eğlenmek güzel ama bir de bunun ertesi günü var. O yüzden parti planınız kafanızda hazır olsun. Mümkün olduğunca da o plana uymaya çalışın.

Partiye aç gitmeyin: Gelin biraz yakından bakalım yılbaşı gecesi aşırı yemeyi önlemek için yapılması gerekenler arasında önemi olan bu ayrıntıya. Tamam, kabul, yılbaşı gecesi belki her zamankinden biraz daha uzun süre sofrada oturup, her zamankinden biraz daha fazla yiyeceksiniz. Ama o anlara doğru hazırlanmanız önemli. Kilo korumak
ya da kilo vermek amacındaysanız gün boyu sizi tok tutacak, lifli, protein kaynağı besinlere yönelin. Özellikle de parti yaklaşırken aç olmamak için hafif bir ara öğün tüketin.

Gördüğünüz gibi yılbaşı gecesi aşırı yemeyi önlemek için yapılması gerekenler bu kadar basit. Elbette yeni bir yılı karşılarken kendinizi zora sokmanızı, bazı zevklerden mahrum kalmanız gerektiğini söylemiyorum size. Ama hayatınızın yeni sayfasını daha sağlıklı açmak, yeni yılın ilk gününe rahatça uyanabilmek için bazı sağlık ve beslenme kurallarına uymanız gerektiğini hatırlatıyorum. Özetle, yılbaşı gecesi de olsa oyunun kurallarını siz belirleyin.

Dilerim karşılamak üzere olduğumuz yeni yıl sizin için geride kalanlardan çok daha mutlu, başarılı, sevgi dolu ve elbette sağlıklı olsun!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.