Yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler

10 Aralık 2018- Bersu Ekinci0
ana1.jpg

Bazen sizin de aklınıza geliyordur büyük olasılıkla… İnsan birbirinden leziz yemeklerle dolu bir yılbaşı sofrasına oturup sonra da kilo alıp kalkabilir mi? O kadar da imkansız değil. Eğer dikkatli olmazsanız belki birkaç kilo almazsınız ama o zengin sofradan şiş bir mideyle ve rahatsız bir şekilde kalkabilirsiniz. Hazır yeni yıl yaklaşırken, yılbaşı hazırlıkları giderek hızlanırken yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler hakkında bazı ipuçları vermek istiyorum size. Çünkü iradenize ne kadar hakim olursanız olun, sağlıklı beslenme programınıza ne kadar sıkı sıkıya bağlı kalırsanız kalın, bazen ipin ucunu kaçırabilirsiniz. Üstelik bunu fark ettiğinizde vakit çoktan geçmiş olabilir. Yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler hakkında önceden bilgi sahibi olursanız ona göre önleminizi alır, adımlarınızı dikkatli alabilirsiniz.

Yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler konusunu dört madde halinde özetleyeceğim size. Eğer hazırsanız başlıyorum.

Kendinize gün boyu yemek yemeği yasaklamayın

Genellikle uzun saatler boyu sürecek bir yemeğe hazırlanırken birçok insanın aklına yerleşmiş olan yanlış bir kanı vardır. “Nasıl olsa akşam fazla yiyeceğim” diye düşünerek öğün atlamak hatta da kötüsü hiç yemek yememek. Yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler konusunda bu maddeyle başlamak istedim. Çünkü bu kesinlikle çok yanlış bir davranış. Öğün atlamak ya da parti saatine kadar tamamen aç kalmak, sofradaki yiyecekleri gördüğünüz zaman sağlıksız kararlar vermenize yol açar. O yüzden siz siz olun, yılbaşı partisine hazırlanırken her zamanki dengeli beslenme programınızı sürdürün. Ana öğünleri de ara öğünleri de atlamayın.

Yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler: Partiye aç gitmeyin

Yılbaşı sofrasında kilo almamak için gün boyu beslenme programınızı sürdürmenizi söylemiştim. Bu konu özellikle partiye yakın saatlerde çok daha büyük önem taşıyor. Yani kısacası partiye giderken kesinlikle aç olmayın. Bunu önlemek için ara öğünlerinizden birini partiye gitmenizin yaklaştığı saatlerde tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece partinin yapılacağı mekana ya da dostlarınızın evine adım attığınızda sofraya oturup hızlı bir şekilde ve fazla yiyecek tüketmemiş olursunuz.

Partiden önce plan yapın ve ona sadık kalın

Yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler konusunda önemli bir nokta da planlı olmak. Partiye aç gitmediniz ama bu yetmiyor. Önceden plan yapmanız gerekiyor. Yani partide hangi yiyecekleri seçeceğiniz, hangi içkiyi tüketeceğiniz, daha da önemlisi ne kadar yiyeceğiniz, yani planınız kafanızın bir yerinde hazır olmalı. Yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler konusunda önceden hazırladığınız bu plana da kesinlikle uymanız gerektiğini unutmayın.

Bu nasıl mı olacak? Şöyle anlatayım… Diyelim ki partiye gitmeden önce tatlı tabağına elinizi uzatmamaya karar verdiniz. İşte bu kurala sadık kalın. Partinin coşkusuna kapılıp kendinizi tatlılar arasında kaybetmeyin.

Güne egzersizle başlayın

Yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler konusunda en önemli ayrıntıyı sona sakladım. Aslında bu, yılın son gününe başlangıç için. O sabah kalktığınızda egzersiz programınızı da aksatmayın. Hafif bir yürüyüş, belki yoga egzersizi belki de sizi çok da fazla yormayacak bir kardiyo egzersiziyle güne başlayın. Yapacağınız bu egzersiz, günün geri kalanı yani parti hazırlıkları ve parti için sizi bedenen ve ruhen hazırlayacaktır. Yılbaşı partisine çok daha zinde ve çok daha olumlu bir ruh hali içinde gitmenize yardımcı olacaktır.

SON VE ÖNEMLİ BİR NOT

Yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler konusunu anlatırken “kendinizi susuz bırakmayın” diye eklemeyi elbette unutmadım. Partiye kadar geçen süre içinde her zaman nasıl besleniyorsanız yine onu sürdürmeniz gerektiği gibi susuz da kalmamanız gerekiyor.

Evet, yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler konusunu bu şekilde özetledik… Bazı ayrıntılara dikkat edelim ki yeniliklerin başlangıcı olan o gece hafızalarımızda güzel anılarıyla kalsın.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.