Bir kase sağlık: Kereviz sapı, maş fasulyesi ve brokoli çorbası Bersu Ekinci

1 Şubat 2018- Bersu Ekinci0
FDD-ffo18492-1.jpg

Diyelim ki akşam yemeğinde şöyle sağlıklı ve kilo almanızı engelleyecek bir şeyler tüketmek istediniz. Açıkçası çok fazla vaktiniz de yok. Gelin, sizinle her biri birer vitamin kaynağı ve antioksidan deposu olan kereviz sapı, brokoli ve maş fasulyesi kullanarak sağlıklı ve içinizi ısıtacak bir çorba yapalım. “Her yudumda sağlığa” diyelim, kereviz sapı ve brokoli çorbası nasıl yapılır öğrenelim. Üstelik bu çorba sayesinde belki de daha önce bilmediğiniz bir yiyecekle tanışacaksınız: Maşfasulyesi.Kereviz belki de kokusu yüzünden bazı kişilere çok da sevimli gelmeyebilir. Ama zengin içeriğini ve sağlığa faydalarını bir bilseniz, sofranızdan eksik etmezsiniz.

Peki kereviz saplarının bir başka sağlıklı sebze olan brokoli ile bir araya geldiğinde neler yapabileceği hakkında bir fikriniz var mı? İşte kereviz sapı ve brokoli çorbası. Yani bir kase dolusu saglık ve lezzet!

Önce bakalım çorbada kullanacağınız sebzelerin faydalarına. Hem kereviz hem de brokoli ve maş fasulyesi vitamin deposu, antioksidan ve iltihap önleyici özellikler taşıyor.

Kereviz sapı

Öncelikle kereviz sapı hazırlayacağınız çorbaya kremsi bir kıvam verecek: Ama bütün marifeti sadece bu değil. Kereviz sapı A, C, K ve E vitaminleri açısından son derece zengin. Midesinde gastrit ya da ülser gibi sorunu olanların da zarar görmeden tüketebileceği bir sebze aynı zamanda. Ayrıca böbrek fonksiyonlarına da faydası var.

Maş fasulyesi

Ne yazık ki ülkemizde tüketimi çok yaygın değil ama, maş fasulyesi hem bir lezzet kaynağı, hem vitamin deposu. Üstelik az yağlı ve kilo vermeye yardımcı. Bu kadar da değil! Çin börülcesi de denilen maş fasulyesi iyi bir protein kaynağı aynı zamanda. Size maş fasulyesini daha sonra ayrıntılı olarak anlatacağım.

Brokoli

İçeriğindeki sülfür ve C vitamini brokolinin kaliteli antioksidanlar sıralamasında liste başında yer almasını sağlıyor. Bundan başka bir özelliği daha var ki hemen söyleyeyim: Brokoli harika bir kanser savaşçısıdır ve kanseri önlemede de etkilidir. Bunlara ek olarak A, C, K vitaminleri ve lif ile folat, selenyum, potasyum, flavonoid ve başka birçok antioksidan içerir.

Şimdi gelelim çorba için gereken malzemelere

2 yemek kaşığı zeytin yagğı
1 adet kıyılmış soğan
4 diş sarımsak
4 bardak dolusu brokoli
1 bardak dolusu küçük küçük doğranmış kereviz sapı
Eğer çorbanızın daha ince kıvamlı olmasını istiyorsanız bir miktar su katabilirsiniz.

Nasıl pişirilir

Önce yağı orta ateşte ısıtın. Sonra içine kıyılmış soğan ve sarımsağı ekleyin. Ardından da küçük küçük doğradığınız kereviz saplarını ekleyin. Bütün malzemeyi yağda soteleyin. Ama soğanların yanmamasına dikkat edin.

Daha sonra bütün bu malzemenin içine brokoliyi ve önceden haşladığınız maş fasulyesini de ekleyin. Brokoli yumuşayıncaya kadar pişirme işlemine devam edin ama brokoliyi fazla pişirmemeye dikkat edin. Bu malzemeyi önce bir el blender’ı ile püre haline getirin. Sonra da elektrikli blender’a alın ve kısa bir süre harmanlayın.

Çorbanızın daha innce kıvamlı olmasını isiyorsanız bir miktar su katabilirsiniz. Bir süe kaynattıktan sonra çorbanızı içerek hem içinizi ısıtın hem de sağlıklı beslenmenin keyfini çıkarın.

Dilerseniz çorbanızı kara biber ekleyerek de tüketebilirsiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.